DOLAR
8,3534
EURO
10,1249
ALTIN
499,00
BIST
1.459
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...

KÜLTÜR İSTİLASI – Ahmet ER

KÜLTÜR  İSTİLASI – Ahmet ER
12.03.2014
0
A+
A-

Bismillahirrahmanirrahim.

Yakın bir tarihte vatanımız düşmanlar tarafından istila edilmişti. Allah(cc)’ın yardımı Türk Milletinin azim ve kararı ile vatanımızı düşman istilasından kurtardık. Fakat milletimizi kültür istilasından kurtaramadık. Çünkü bu istilada yöneticilerin ve aydınların büyük bir kısmı istila güçlerinin safında yer aldılar. Buna ait birçok örneklerden birkaçını sunuyorum:

Ahmet ER

Ahmet ER

  • Çok tanrılı konuları içeren batı klasikleri tercüme edilip milli eğitim, askeri okullar başta olmak üzere bütün birimlere dağıtılmıştır. Bu kitapların her birinde zamanın Cumhurbaşkanı ve Maarif Vekilinin de önsözleri vardır. Hâlbuki bu kitaplar Yunanistan’da İçişleri Bakanı Albay Patagos tarafından ‘Halkın zihnini bulandıracağı ve inancını zayıflatacağı’ gerekçesi ile toplatıldı.
  • 1970 li yıllarda Ege Bölgesinde Selçuk ilçesinde turistik bir gösteride Genç kızlarımız, Yunan kıyafetleri giydirilmiş, ellerine verilen toprak kadehlerle şarap tanrıçası şerefine kadeh kaldırtılmıştır. Bunlar şarap içtikleri ve Şarap tanrıçası şerefine kadeh kaldırttırıldıkları için şirke ve küfre sokulmuşlardır. O anda muhtemel ki, İzmir dağlarında şehit olan dedelerinin ruhu sızlamıştır.
  •  Devletin zirvesindeki bir zat 28 Şubat muhtırasından sonra hanımları başörtülü olanların devlet kademelerinden ihraç edilmeleri safhasında “Başı örtülü hanımlar ve kızlar Suudi Arabistan’a gitsinler” beyanında bulunmuştur.
  • 28 Şubat muhtırasından sonra İzmir Orduevinde genç bir üsteğmenin düğünü icra edilmiş fakat annesi ve akrabaları başörtülü olduğu için salona alınmamış, dışarıda bırakılmışlardır. Bu insanların gözyaşlarının yağan yağmura karışması milli vicdanı sızlatmıştır.
  • Merhum Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın özel sohbette beyanı: “Ben resmi açılışlarda kurdelayı keserken cehri olarak basmele çekemiyordum, istihsaya uğramaktan çekiniyordum.”

Bu istilanın neticesinde hayatımıza intikal eden olumsuzluklar:

Dün dedelerinin bir dizinde kızından torunu, diğer dizinde oğlundan torunu dedelerinden aldıkları İslami ruh, hayâ, edep, terbiyeyi bu gün okullarımız verememektedir. Çocuklar kreşlere, dedeler huzur evlerine kovulmuştur.

Dün evlerinden köylerinden, mahallelerinden tekbirlerle, dualarla askere uğurlanan gençler bugün peygamber ocağına sarhoş olarak girmektedirler.

İnsanlar arasında selam ve musafaha, birlik ve beraberlik ve kardeşlik duygusu giderek zayıflamaktadır. İnsanlarımız birbiriyle konuşmak yerine kendi icat ettiği makinelerle konuşmaktadırlar. Dünya ve ahiret meseleleri ile uğraşmak yerine malayani meselelerle uğraşmaktadırlar.

Ülkemizin en zeki çocukları düşman ülkelerce çalınmaktadır.

Boşanmalardaki artışlar toplumu tehdit etmekte, aile ve dolayısıyla toplum çöküş sinyallerini vermektedir.

Ülkemiz uyuşturucu bombardımanına tutulmuştur. Buradaki zayiat bir savaştan daha fazladır.

Gençlik genellikle başıboşluk içinde kıvranmakta, zengin kültür ve manevi değerlerimizden bihaberdir.

Ben kerim olan ahlâkı tamamlamak için bütün insanlığa peygamber olarak gönderildim” buyuran Efendimiz(sav)’in hayatını örnek alarak, kalplerinde Allah(cc) ve Habibullah(sav) aşkı, midelerinde helal lokma, kalbi selim, lisanı sadık, ahlakı mustakim, ilim ve imanla mücehhez,  takva ehli bir gençlik yetiştirilmelidir.

Bu gerçekleşmediği takdirde millet ve İslam düşmanları ve bölücü kaynaklar bu boşluktan istifade edebilirler.

Yukarıdan beri ifade ettiğimiz hususlar aziz milletimizin ve sorumluluk mevkiinde olanların dikkatine önemle ve saygıyla sunulur.