DOLAR
8,2425
EURO
10,0226
ALTIN
486,26
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL-7    Ahmet URFALI        Yunus bana buğday gerek demişse, bu insanın önce karnının doyması, yani yaşaması gerektiğinin vurgulanmasıdır, bu dünyanın hakkını vermenin kaçınılmaz olduğudur, çünkü himmetle ulaşılan yüce değerlerin taşıyıcısı biyolojik varlığımızdır. Buğdayı aldıktan sonra da himmeti istemesi buğdaya takılıp kalmadığını, dünyaya bağlanmadığını, maddeyi aşmaya hazır olduğunu gösteriyor.   ...
EMİNE IŞINSU ABLAMIZA VEDA Efendi BARUTÇU 6 Mayıs 2021 Perşembe günü ahiret yurduna yolcu ettiğimiz sanatçı, edebiyatçı, yazar Emine Işınsu Öksüz’ün 1970’li yılların Ülkücü Türk Milliyetçisi gençliğinin fikrî şahsiyetinin oluşmasında büyük bir payı vardır. Her biri bir başka güzellikte ölümsüz eserleri ve -o tarihlerdeki yazar kadrosuyla -fikrî seviyesine günümüzde bile...
Dostlar Yaşlı  Öküzün Durumuna  Düşmeyelim Kadir KESKİN              Bir köylünün bir yaşlı öküzü varmış. Biri ölünce yanına ikinci bir öküzü alıp çift sürme imkânı olmadığı için öküzünü köyün sürüsüne koymuş. Sürü de genç danalar olduğu için hep yaşlı öküzü dövmüşler, onu süsmüşler ve hep horlamışlar. Yaşlı öküz, bunu kaderi kabul edip...
KOMANDO RECEP Halim Kaya Ülkücü Hareketin tarihi mücadelesini anlatan kitapların yazılmasını destekleyen ve mümkün oldukça da alıp okuyan, sekiz bin civarı kitabıyla azımsanmayacak bir kütüphanesi olan sıradan bir vatandaş olarak ben bu kitabı önce almak istemedim, fakat daha sonra ne hikmetse içime almak isteği doğdu. Almak istemememin ilk sebebi bana...

MHP-CHP ÜZERİNE

MHP-CHP ÜZERİNE
16.04.2014
0
A+
A-

Seçmenler Mahalli Seçimler’de  CHP ve MHP’nin işbirliğini bir şuura atfetti. İtiraf etmek lâzım ki çok ciddi ölçülerde bir yakınlaşma oldu. Genel Merkezler seviyesinde bir anlaşmaya kimse ihtimal vermek istemez. Çünkü böyle birr durum parti olmanın tüzel kişiliği ile bağdaşmaz. Bu bir görüş komplo teorisi olmaktan öteye gitmez.Onun için böyle birşeyi konuşmak bile abesle iştigaldir kanaatindeyiz. O zaman böyle bir yakınlaşma tamamen taban hareketi midir, dersek belki doğruya yaklaşmış oluruz. Yine de  görünen işbirliğinin sebeblerini şöyle sıralayabiliriz:

1)Mahalli Seçimler’de sayın Kılıçtaroğlu  başta Ankara olmak üzere ülkücü adaylara yönelmiştir. Görünürde parti organları bu eğilimi benimsemezken bizzat kendilerinin israrı olduğu kanaati kamu oyunda hakimdir. Seçim kazanılan Hatay’da da durum aynıdır.

2)Her iki parti tabanının da AKP karşıtlığının çok yüksek sevilerde olması. Özellikle yolsuzluklar ile ilgili olarak  tabanda meydana gelen  AKP’den kurulma arzusu ve Tayyip Bey’in müteharrik veya gergin tavırları.

3)MHP’liler’in Türk Milliyetçiliği, CHP’lilerin Atatürkçülük olarak  gördükleri Cumhuriyet kazanımlarının AKP tarafından hiçe sayılması, hatta “Ayaklar”ın altına alınması gibi amiyane tabirlerle öne çıkarılması.

4)AKP’nin dini istismar politikalarına karşılık CHP ve MHP’in öteden beri bilinen laiklik anlayışının hiçe sayılması.

5)Başını alıp giden “Bölücülük”iddiaları ile ilgili olarak CHP’nin “Ulusalcı”denen kanadı ile MHP’nin bir bütün olarak bu politikalara şiddetle karşı olması.

6)Hükümetin ABD yanlısı dış politikaları. Suriye ve Mısır ile Libya Olayları’nda  yeteri kadar siyaset üretememesi  ve devletin geleneksel politikalarını alt-üst ederek kayaya oturması.

 

Bu sebebleri esasında biraz daha çoğaltabiliriz.Fakat böyle bir işbirliğini hazırlayan sebebler ne olursa olsun birlikte hareket etme gibi “Milli” bir anlayış Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde daha çok ehemmiyet arzetmektedir. İki partinin aldığı oy oranı AKP ile üç aşağı beş yukarı denktir. Bu sebeble Cumhurbaşkanını halk seçeceği için bu nisbetler çok önemlidir. Blok teşekkül ettiğini düşünsek  iki blokunda çekeceği başka oy kaynakları vardır. AKP BDP’ye güveniyor; lakin bu partinin tabanın demokrat, yöneticilerin ise “Sol” menşeyli oldukları unutulmamalıdır. Gerçi işin içinde İmralı fonksiyonu vardır ama  o adamın da sözlerin tutulup tutulmaması noktasında şiddetli rahatsızlıkları olduğu bilinmektedir. Yeni bir taviz veya düzenleme ise AKP’in blok sayılabilecek oylarını dağıtmaktan başka işe yaramaz. Velhasıl Cumhurbaşkanlığı seçimi şimdilik  bilinmiyenli bir denklemi hatırlatıyor.

Hepsinin ötesinde henüz Cumhurbaşkanlığı adayları ortaya çıkmış değildir. Bir veya birkaç AKP’linin dışında çıkacak aday her nekadar belirleyici ve dağıtıcı olsa da, MHP ve CHP’nin açık veya gizli bir ittifakla çıkaracağı adayın AKP’den oy koparamıyacağını kimse iddia edemez ! Buna karşılık şu hali ile Tayyib Bey’in kendi adaylığı için MHP ve CHP’den bir oy koparamıyacağı âşikardır.

Kamu oyunun ehemmiyetle beklediği husus Cumhurbaşkanı’nın %50’nin üzerinde bir oyla seçilmesidir. İkinci turda seçilecek bir Cumhurbaşkanı’nın makamda rahat etmesi mümkün görülmüyor. Böyle bir  makam uzun sürecek tartışmalara sebep olacaktır. Bu safhada millet Makam yetkilerinin Tayyib Bey şahsında genişletilmesinden de yana değildir. Çünkü bu yetki kullanımının tam bir tek adamlığa dönüşeceği ve yeni 17 Aralıklar’ı gündeme getireceği şimdiden bellidir

Şunu anlıyoruz ki;Cumhurbaşkanlığı seçimi  mutlaka kriz görüntüleri ile geçecektir. Millet bunalım istemiyor. Bu sebeble ikltidarın çıkaracağı aday kim olursa olsun  bu bunalım sebebleri gözardı edilmeyecek, belki de millet en akıllı kararı verecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.