ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4530
EURO
10,0637
ALTIN
496,74
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

MHP-CHP ÜZERİNE

MHP-CHP ÜZERİNE
16.04.2014
0
A+
A-

Seçmenler Mahalli Seçimler’de  CHP ve MHP’nin işbirliğini bir şuura atfetti. İtiraf etmek lâzım ki çok ciddi ölçülerde bir yakınlaşma oldu. Genel Merkezler seviyesinde bir anlaşmaya kimse ihtimal vermek istemez. Çünkü böyle birr durum parti olmanın tüzel kişiliği ile bağdaşmaz. Bu bir görüş komplo teorisi olmaktan öteye gitmez.Onun için böyle birşeyi konuşmak bile abesle iştigaldir kanaatindeyiz. O zaman böyle bir yakınlaşma tamamen taban hareketi midir, dersek belki doğruya yaklaşmış oluruz. Yine de  görünen işbirliğinin sebeblerini şöyle sıralayabiliriz:

1)Mahalli Seçimler’de sayın Kılıçtaroğlu  başta Ankara olmak üzere ülkücü adaylara yönelmiştir. Görünürde parti organları bu eğilimi benimsemezken bizzat kendilerinin israrı olduğu kanaati kamu oyunda hakimdir. Seçim kazanılan Hatay’da da durum aynıdır.

2)Her iki parti tabanının da AKP karşıtlığının çok yüksek sevilerde olması. Özellikle yolsuzluklar ile ilgili olarak  tabanda meydana gelen  AKP’den kurulma arzusu ve Tayyip Bey’in müteharrik veya gergin tavırları.

3)MHP’liler’in Türk Milliyetçiliği, CHP’lilerin Atatürkçülük olarak  gördükleri Cumhuriyet kazanımlarının AKP tarafından hiçe sayılması, hatta “Ayaklar”ın altına alınması gibi amiyane tabirlerle öne çıkarılması.

4)AKP’nin dini istismar politikalarına karşılık CHP ve MHP’in öteden beri bilinen laiklik anlayışının hiçe sayılması.

5)Başını alıp giden “Bölücülük”iddiaları ile ilgili olarak CHP’nin “Ulusalcı”denen kanadı ile MHP’nin bir bütün olarak bu politikalara şiddetle karşı olması.

6)Hükümetin ABD yanlısı dış politikaları. Suriye ve Mısır ile Libya Olayları’nda  yeteri kadar siyaset üretememesi  ve devletin geleneksel politikalarını alt-üst ederek kayaya oturması.

 

Bu sebebleri esasında biraz daha çoğaltabiliriz.Fakat böyle bir işbirliğini hazırlayan sebebler ne olursa olsun birlikte hareket etme gibi “Milli” bir anlayış Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde daha çok ehemmiyet arzetmektedir. İki partinin aldığı oy oranı AKP ile üç aşağı beş yukarı denktir. Bu sebeble Cumhurbaşkanını halk seçeceği için bu nisbetler çok önemlidir. Blok teşekkül ettiğini düşünsek  iki blokunda çekeceği başka oy kaynakları vardır. AKP BDP’ye güveniyor; lakin bu partinin tabanın demokrat, yöneticilerin ise “Sol” menşeyli oldukları unutulmamalıdır. Gerçi işin içinde İmralı fonksiyonu vardır ama  o adamın da sözlerin tutulup tutulmaması noktasında şiddetli rahatsızlıkları olduğu bilinmektedir. Yeni bir taviz veya düzenleme ise AKP’in blok sayılabilecek oylarını dağıtmaktan başka işe yaramaz. Velhasıl Cumhurbaşkanlığı seçimi şimdilik  bilinmiyenli bir denklemi hatırlatıyor.

Hepsinin ötesinde henüz Cumhurbaşkanlığı adayları ortaya çıkmış değildir. Bir veya birkaç AKP’linin dışında çıkacak aday her nekadar belirleyici ve dağıtıcı olsa da, MHP ve CHP’nin açık veya gizli bir ittifakla çıkaracağı adayın AKP’den oy koparamıyacağını kimse iddia edemez ! Buna karşılık şu hali ile Tayyib Bey’in kendi adaylığı için MHP ve CHP’den bir oy koparamıyacağı âşikardır.

Kamu oyunun ehemmiyetle beklediği husus Cumhurbaşkanı’nın %50’nin üzerinde bir oyla seçilmesidir. İkinci turda seçilecek bir Cumhurbaşkanı’nın makamda rahat etmesi mümkün görülmüyor. Böyle bir  makam uzun sürecek tartışmalara sebep olacaktır. Bu safhada millet Makam yetkilerinin Tayyib Bey şahsında genişletilmesinden de yana değildir. Çünkü bu yetki kullanımının tam bir tek adamlığa dönüşeceği ve yeni 17 Aralıklar’ı gündeme getireceği şimdiden bellidir

Şunu anlıyoruz ki;Cumhurbaşkanlığı seçimi  mutlaka kriz görüntüleri ile geçecektir. Millet bunalım istemiyor. Bu sebeble ikltidarın çıkaracağı aday kim olursa olsun  bu bunalım sebebleri gözardı edilmeyecek, belki de millet en akıllı kararı verecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.