ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

Rusya’dan Kırım’a ilk darbe!

Bu haber 22 Nisan 2014 - 15:46 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.

HaberRes_34857

Rusya, Kırım Tatarları lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’na 5 yıl boyunca Kırım’a giriş yasağı getirdi. Karar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım Tatarlarının rehabilitasyonuna ilişkin kararnameye imza atmasından sadece bir gün sonra açıklandı. TRT’nin haberine göre, kararı sosyal medya aracılığıyla Mustafa Kırımoğlu’nun yardımcısı, Kırım Tatar Milli Meclisi basın sekreteri Leyla Müslimova duyurdu.

 

Leyla Müslimova, Kırımoğlu’na 19 Nisan 2019 tarihine kadar 5 yıl boyunca Kırım’a giriş yasağı getirildiğini bildirdi. KTMM basın sekreteri sosyal medyada bunları yazdı: ” Dün sabah saatlerinde Ukrayna milletvekili, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemilev Meclis Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı ile birlikte Kırım’dan Kiev’e doğru yola çıktı. Kırım’la Ukrayna sınırında Mustafa Cemiloğlu’na ” Rusya Federasyonuna giriş yasağına ilişkin bildiri ” sunuldu”.

 

 

Bildiride, Rusya yasaları çerçevesinde 13 Kasım 1943 doğumlu Ukrayna vatandaşı Mustafa Cemiloğlu’a 19 Nisan 2014-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’na giriş yasağı getirildiği bildirildi. Leyla Müslimova, Mustafa Kırımoğlu kararı “Bu, bizim nasıl ” medeni ” bir ülke ile uğraştığımızın göstergesi ” diyedeğerlendirdiğini söyledi. Basın sekreteri, Kırımoğlu’nun bu karara rağmen Kırım’a geleceğini söylediğini bildirdi.

 

TRT muhabiri İsmet Yüksel ise Kırımoğlu’na giriş yasağının yerli milislerin girişimi olduğuna, kararın resmi nitelik taşımadığına ilişkin açıklama yapıldığını söyledi.

 

Sınıra kadar Kırımoğlu’na eşlik eden Abdurahman Egiz de sosyal medyada, kararın resmi nitelik taşımadığını duyurdu: “” Resmi ” sınır görevlileri kontrol edilemeyen ” öz savunma güçlerinin ” davranışlarından dolayı özür dilediler. ” Mustafa Ağa, bu grup bizden değil, resmi olarak özür diler, iyi yolculuklar dileriz ” dediler”.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat