DOLAR
8,3968
EURO
10,1728
ALTIN
503,33
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....

Dr.Hayati BİCE: Ülkücünün Kitap Okuyanı İyidir!.

Dr.Hayati BİCE: Ülkücünün Kitap Okuyanı İyidir!.

“Ülkücünün Kitap Okuyanı İyidir!”

Dr. Hayati BİCE

Eli kalem tutan, kitaplara aşina birkaç ülkücü, bir araya geldiklerinde klasik sohbet konularından birisi‘ülkücülerin kitap okuma alışkanlığı’nın olmayışıdır. Bu zaafın nedenleri ve çarelerinin tartışıldığı kaç sohbeti paylaştığımı hatırlayamıyorum. Geçtiğimiz günlerde bir ankete yanıt verirken karşılaştığım veriler, bana bu konuyu sadece sohbet ortamlarına bırakmayıp yazıya dökme gereğini hissettirdi.

Tarih ile ilgili bir internet sitesinin (müverrih.net) okurları arasında yapılan bir anketin sonucuna göre, “Ayda kaç kitap okuyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların % 54’ü 1-3 kitap yanıtını vermiştir. “Kitap alışverişinizi nerelerden yapıyorsunuz?” sorusuna yanıt verenlerden %27’si ise kitaplarını  internet kitabevlerinden aldıklarını belirtmişlerdir. ;

Bu yazıda, son on yılda gündeme gelen internet kitapçılığının ‘ülkücülük yönünden anlam ve önemi’ne değineceğim. Bunun için ülkemizdeki en saygın ve etkin çevrimiçi (online) kitabevlerinin başında gelen kitapyurdu.com verilerini ülkücü okur-yazarlık yönünden değerlendirmek istiyorum.

14 yıldır hizmette olan ve ülkemizde internet kitapçılığının öncüsü kabul edilen kitapyurdu.com sitesinin kurucusu Sadi Kizir’den aldığım bilgiye göre, bir kez olsun alışveriş yapmış bulunan tekil kullanıcı sayısı 753.161, bir siparişteki istenen ortalama kitap sayısı: 5,5’tur. Veritabanında bulunan 600 binin üzerindeki kitap ile ülkemizin en zengin kitap arşivini de oluşturan kitapyurdu.com’un bu rakamlarını ülkücü okur-yazarlık açısından sorguladığımızda, ülkücüler olarak göğüs kabartacak bir tablo ortaya çıkmayacağını bu yazının okurları hemen tahmin edebilir. Ben yine de, net bir tablo ortaya çıkması için bazı kıyaslamalar yapacağım.

Ülkücü Okur-Yazarlık

Ülkemizdeki nüfus içerisinde kendisini “ülkücü” olarak tanımlayanların ne kadarlık bir kitle oluşturduğuna dair kapsamlı bir veri tabanına dayanan bir araştırma elimizde yoktur. Ancak seçimlerdeki MHP oy oranını geniş bir kamuoyu araştırması olarak kabul etmek mümkündür. 2011 genel seçimlerindeki 5.585.000 oy ile MHP’nin oy oranı %13.01 olarak şekillenmiştir. Bu oran baz alınırsa  kitapyurdu.com’un 753.161 müşterisi arasında “ülkücü” denebilecek alıcı profili 97.910 kişi olabilir. Aslında genel seçmen kitlesine göre MHP’ye oy verenlerin daha eğitimli bir kitle olması nedeniyle bu sayının daha yüksek olması, meselâ: 100.000 olarak kabul edilebilmesi de mantıklıdır.

Bu “ülkücü alıcı kitlesi”ne hitap eden “milliyetçi/ülkücü” yayınevleri kitapyurdu.com veritabanındaki binlerce yayınevi arasında sadece iki elin parmakları kadar yer tutmaktadır. Bunlar arasında elinizdeki Yeni Düşünce’nin yeni yayın döneminde yayına girmesini sağlayan yayınevinin Berikan ve Kurgan Edebiyat adlı iki marka yayınevi de vardır. Kitapyurdu.com’un ciddi çalışma sistemi, internetten alınan her kitabın sistemde görünebilmesini sağlamaktadır. Bu sağlam verilere göre,  Berikan Yayınları 523,  Kurgan Edebiyat ise 132 kitabını kitapyurdu.com’da satışa sunmuştur. Bu yayınevlerinden Berikan’ın en çok satan kitabının satış adedi 463, Kurgan’ın ise 106’dır. Bu iki kitabın da akademik eserler oluşu dikkat çekicidir.

 

Ülkücü Klasiklerin Durumu

Ülkücü Hareket’in kurucu lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in uzun süre piyasada baskısı bulunmayan, ülkücü hareketin temel görüşlerini oluşturan “Dokuz Işık” eseri geçtiğimiz yıllarda Bilgeoğuz Yayınevitarafından yeni baskısı ile okurlara ulaştırılmıştır. Kitapyurdu.com’un verilerine göre, Bilgeoğuz Yayınevi’nin en çok satan kitabı olsa bile, “Dokuz Işık”ın buradaki satışı 710 adet ile sınırlı kalmıştır.

Türk milliyetçiliği tarihine mal olmuş nadir eserlerden Hüseyin Nihal Atsız’ın ölümsüz eseri “Bozkurtlar”ın çeşitli yayınevleri tarafından birçok baskısı yapılmıştır. Toplam tirajının ne kadar olduğunu kestirmek mümkün değildir. Ancak son baskısının satışı ile ilgili rakam, yine de bir fikir verebilir: Ötüken Neşriyat tarafından yapılan baskının Kitapyurdu.com’dan satış miktarı 1713’tür.

Türk-İslam Ülküsü’ne isim babalığı yapan S. Ahmed Arvasî’nin “Türk-İslâm Ülküsü” eserinin Bilgeoğuz Yayınevi tarafından basılan üç cild halindeki kitapyurdu.com satışları da, her cildi için 500 civarındadır.

Bu kıyaslamaları Kitapyurdu.com’dan satış yapan ve milliyetçi-ülkücü kitleye hitap eden diğer kitaplar için de yapsak, sonuç fazlaca değişmeyecektir. Oysa muhtemel okuyucu-müşteri kitlesi içinde MHP oy oranına göre en az 90 bin olması gereken hedef kitleye göre bu rakamlar çok düşük bir ilgi düzeyinin habercisidir. Bu gerçeklerden haberi olmayan iyiniyetli ülküdaşlarımızın “Niye bizim büyük albenili kitabevi zincirlerimiz yok?” “Niçin bizim yazarlarımızın kitapları en çok satanlar listesine giremiyor?” gibi sorularının ne kadar havada kaldığı, sanıyorum şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

 

Ülkücü Okur-Yazarlık Nasıl Arttırabilir?

Sorunu bu şekilde ortaya koyduktan sonra bu sorunun yanıtını arayabiliriz. Bunun için özellikle yeni kuşakların zihnini meşgul edip zamanlarını adeta bloke eden cep telefonu, tablet bilgisayarlar gibi yeni araçların kitap okuma alışkanlığını, hızla düşürmesi gözönüne alınmalıdır. Çocuklarımızın elektronik ortamdaki paylaşımların ağına düşmediği ilköğrenim dönemindeki okuma alışkanlığı çok önem kazanmıştır.

İlköğrenim çağında düzenli okuma alışkanlığına adım atamayan bir genç adayının sonraki yıllarda bu alışkanlığı edinmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle öğretmen kitlesi içerisinde önemli bir yüzdeye sahip olan milliyetçi/ülkücü eğitimcilerimizin çocukluktan gençliğe geçiş dönemindeki (10-15 yaş kuşağı) öğrencilerine bazı milliyetçi eserleri tavsiye etmekte geç kalmamaları gerekmektedir. “Ağır gelir” fikri ile bazı kitapların okunmasını tavsiyenin ertelenmesi, o “ağır kitap”ların kapağının bile açılmadan geçecek ve sadece içgüdülerle yaşanacak yılların vebalini getirecektir, getirmektedir. Ülkücü yazarlarımız da eserlerini yazarken, artık hedef kitlesi olarak lise-üniversite gençliğini değil 10-15 yaş grubunu muhatab kabul etmelidir. Aksi halde yıllarını vererek yazdıkları “çok kaliteli” eserlerinin 500-1000 adet yapılan baskılarının satışı için yıllarca beklemek zorunda kalacaklardır, kalmaktadırlar.

Bu yazının başında atıfta bulunduğum, internet üzerinden kitap edinme alışkanlığının ülkücü camiada zayıflığının nedenlerine değinmek için yerim kalmadı. Bir başka yazıda “Ülkücü Kütüphane”(ulkucubellek.com) deneyimimiz ile birlikte paylaşmak üzere…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.