ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5770
EURO
10,1068
ALTIN
495,49
BIST
1.347
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
32°C
İstanbul
32°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Az Bulutlu
34°C
Değerli okuyucularım hatırlayacaksınız, 9 Temmuz 2021 tarihinde Zülfi Livaneli’nin Halk TV’de eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik ağır tenkidleri üzerine hem devreye giren MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ile ilgili övgülerle dolu bir beyanatta bulunmuştu. Biz de –bir MHP’li olarak- bu övgülere katılmadığımızı ifade etmiş ve ülkemizin değişik...
Fuat Yılmazer 15 Temmuz 1974 Kıbrıs’ta ihtilal oldu. EOKA cı Nikos Sampson Rum Milli Muhafızları ile beraber Makarios’a karşı darbe yaptı. Amacı Adayı Yunanistan’a ilhak etmekti. Bu durum Garanti Antlaşmasında imzaları bulunan Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın anlaşmasına uymuyordu. Zaten 1963-1967 de Rumlar Kıbrıs Türküne jenosit uygulamıştı. Dünya da Rumların yaptığı...
MHP lideri Devlet Bahçeli Kıbrıs Barış harekatı ve geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaret mensebeiyle bir açıklama yayınlad: Milli ve tarihi haklarımız üzerinde kuşku uyandırmaya çalışan iç ve dış odakların uzun süreden beri estirdikleri husumet ve hıyanet rüzgârı hız kesmeden devam etmektedir. Türk milleti bu muhasım ve mütecaviz kuşatmaya misliyle mukabele ve...
Kemal Çopuroğlu Titreşir gökte üşüyen yıldızlar birer birer,  Zemheri üzerime buzdan bir yorgan serer.  Geceleri bir çocuk girer düşüme,  Fısıldar kulağıma  Kardan adam:   -Bana sarıl, üşüme…  Bindirir rüzgâr bizi zamânın tahta atına,  Uçurur, atar bizi bir yol çatına,  Mâzidir bu yol çatının adı,  Onunla dertleşmektir çocuğun murâdı…  Ve şimdi  Bir...

AKP acziyetini gizleme telaşında

AKP acziyetini gizleme telaşında
18.06.2014
0
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Başbakan Erdoğan,  Musul’da olup bitenlerle ilgili haber yasağı konulacağının işaretlerini vermiş ardından da mahkeme ve RTÜK kararları birbirini takip etmiştir. Bu son yasağın arkasında AKP hükžmetinin Irak ile Suriye’de hüküm süren kaos karşısındaki aczini, perişanlığını gizleme telaşı vardır. Çünkü AKP’nin çarpık dış politika anlayışı yüzünden Türkiye terör bataklığına saplanmakla kalmamış, komşu ülkelerdeki vatandaşlarımızın can güvenliği de tehdit altına girmiştir” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – Gaziantep Milletvekili Sayın Prof. Dr. E. Semih Yalçın,  “Basına sansürün giderek ağırlaştırılması” dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında  “AKP iktidara geldiği günden beri medyayı adım adım dönüştürmek için çabalamaktadır. Bunu büyük ölçüde de başarmıştır. Türkiye’de medya sektörü açısından hava kurşun gibi ağırdır. Haber yazmak, hükžmetin kusurlarını dile getirmek ve gerçekler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek hükžmet üyeleri tarafından suç olarak addedilmeye başlanmıştır. Medyanın; görevini tarafsızca yerine getirme, gerek kamuoyunu gerekse siyasileri pozitif yönde etkileme imk‰nı artık kalmamıştır. Türkiye’de gazeteciler ya havuz medyası mensubu olmak ya da yasaklarla boğuşmak zorundadır. AKP iktidarı medya için üçüncü bir seçenek bırakmamıştır” dedi.

 

 

DEMOKLES’İN KILICI GİBİ 

Yalçın, “Halkın temel haklarından olan haber alma hürriyeti hükžmetin güdümündeki yargı eliyle ortadan kaldırılmış, sansür zihniyeti RTÜK marifetiyle basının tepesine Demokles’in kılıcı gibi asılmıştır.

 

Medyada işler böyle gittiği takdirde önüne gelen mahkemeden ” Can güvenliğim ve haklarım tehlikede, hakarete uğruyorum. ” diye karar çıkartacak, böylece basının Anayasa ve yasaların teminatı altındaki işlevini yerine getirmesi tamamen imkansızlaşacaktır. Böyle giderse Türk basını sadece hükžmet icraatını alkışlayan güdümlü ve alkışçı bir medya h‰line gelecektir.

 

Türkiye’de basına sansürün bir numaralı faili Başbakan Erdoğan’dır. Erdoğan zaman zaman medyayı azarlamakta, ilgililere de yasakların uygulanması yönünde talimatlar yağdırmaktadır. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli başta olmak üzere Divan Üyelerimizin yaptıkları açıklamaların İnternet medyası d‰hil, basında yer alması yasaklanmıştır” açıklaması yaptı.

 

 “TALİMATLAR VE EMİRLER DİKTE ETMEYE ÇALIŞMASI DESPOTİZMDİR” 

 

Yalçın, şunları söyledi. “Erdoğan son olarak Musul’da olup bitenlerle ilgili haber yasağı konulacağının işaretlerini vermiş ardından da mahkeme ve RTÜK kararları birbirini takip etmiştir. Bir Başbakan’ın ” Filan konuda yazın, filen konuda yazmayın; yasaktır. ” kabilinden talimatlar ve emirler dikte etmeye çalışması despotizmdir.

 

Bu son yasağın arkasında AKP hükžmetinin Irak ile Suriye’de hüküm süren kaos karşısındaki aczini, perişanlığını gizleme telaşı vardır. Çünkü AKP’nin çarpık dış politika anlayışı yüzünden Türkiye terör bataklığına saplanmakla kalmamış, komşu ülkelerdeki vatandaşlarımızın can güvenliği de tehdit altına girmiştir.

Ayrıca sadece Irak’taki vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti değil, bu ülkede yaşayan Türklerin de selameti söz konusudur. Zira bu coğrafyada hayat süren ve Türkiye’nin çıkarlarıyla doğrudan ilgisi bulanan Türkmen varlığının geleceği tehlikeye girmiştir. Yalnızca Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarının başına gelenlerin değil, ölüm tehlikesi altındaki Türkmen kardeşlerimizin kayıplarının da sorumlusu AKP iktidarı olacaktır.

Bunun içindir ki hükžmet, bölgedeki gerçekleri ve kusurlu politikaları yüzünden ortaya çıkan vahim tabloyu gizleme telaşındadır.

 

” YAYIN VE HABER YASAĞI GETİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ 

İnsanlarımızın can güvenliği bahane edilerek haber yapma ve haber alma hürriyetine yasak getirilmesi hukuksuzdur ve anti demokratik bir sansürdür. Basının olan biteni ortaya çıkarması ve yapılan hataları sorgulaması, bölgedeki çıkarlarımızı korumak ve terör örgütlerinin eylemleri karşısında uluslararası platformu harekete geçirmek için elzemdir. Hür basının varlığı, caydırıcı unsurdur.

 

Medyaya Musul’da olup bitenler karşısında yayın ve haber yasağı getirilmesi kabul edilemez. Haber ve yorum hürdür. Anayasa teminatı altındaki basın ve haber alma özgürlüğünün hukuk marifetiyle ve RTÜK kararıyla engellenmesi hukukun katlidir.

 

MHP olarak, hükžmetin talimatıyla RTÜK tarafından basın özgürlüğüne indirilen bu darbeyi kınıyoruz. Hükžmeti, medyanın anayasal haklarını ve halkın haber alma hürriyetini engelleyen yasa dışı uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.