Hollanda Türk Federasyon T.C. Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Açıklama Yaptı

Bu haber 01 Haziran 2014 - 17:00 'de eklendi ve 1.505 kez görüntülendi.

Hollanda Türk Federasyon: “Yapılacak olan seçimlerde oy kullanabilmek için adres beyanını en kısa sürede yaptırmanızı tavsiye ediyor, Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza tanınan bu hakkın milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak olmaları yurt dışındaki Türk Vatandaşlarının üye olduğu Sivil Toplum Kuruluşlarını harekete geçirdi. Hollanda’da bulunan en fazla Türk vatandaşı üyeye sahip Hollanda Türk Federasyon Hollanda’daki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını aydınlatmak amacıyla bir açıklama yaptı. Hollanda Türk Federasyon’un açıklaması şu şekilde:
 

 Türkiye Seçimlerinde Oy Kullanma Hakkı

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları artık T.C. Cumhurbaşkanı seçimleri, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında bulundukları ülkelerde açılacak olan sandıklarda oylarını kullanabilecekler. Yapılan çalışmalar kapsamında önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez yurtdışında sandıklar açılacaktır. 
 
Açılan sandıklarda oy kullanabilmek için, yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşlarının “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.Bu Kütüğe kendinizi kayıt ettirmek için T.C. Konsolosluklarına veya Türkiye’deki nüfus müdürlüklerine adres beyanında bulunmanız gerekmektedir. Hollanda’da bulunan seçmenler bu işlemi Rotterdam veya Deventer başkonsolosluklarına başvurarak veya posta yoluyla “Adres Beyan Formu’nu” doldurup, T.C. kimliklerinin kopyasını ekleyerek iadeli taahhütlü (Aangetekend) olarak başkonsolosluğa göndererek yaptırabilirler. 
 
Daha önce adres beyanında bulunmuş iseniz veya Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sayfasında bulunan “Yurtdışı Seçmen Sorgulama Formu’nu” doldurarak bunu öğrenebilirsiniz. 
 
Adres Beyan Formu’na” ve “Yurtdışı Seçmen Sorgulama Formu’na” internet sayfamızdaki (www.turkfederasyon.nl) bağlantılardan erişebilirsiniz. 
 
Yapılacak olan seçimlerde oy kullanabilmek için adres beyanını en kısa sürede yaptırmanızı tavsiye ediyor, Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza tanınan bu hakkın milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 
 
Hollanda Türk Federasyon

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al