KONCUK: AK PARTİ DOĞU TÜRKİSTAN’A KARŞI DUYARSIZ KALMAKTADIR

Bu haber 06 Haziran 2014 - 0:16 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Doğu Türkistan’daki olaylara ilişkin, “Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır” ifadesini kullandı.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşların uzun yıllardan beri Çin Devleti’nin soykırımına uğradığını belirtti.

Çin Devleti’nin, Doğu Türkistan’da dönemler halinde sistematik şekilde gerçekleştirdiği katliamlara son günlerde bir yenisini daha eklediğini savunan Koncuk, “Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır. Ne batıda ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Koncuk, Türkistan kan gölü haline gelmişken hükümetin, yaşanan dramı görmezden geldiğini, sözde insan hakları savunucularının da susmakla yetindiğini ileri sürdü.

Birleşmiş Milletler’in (BM), Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına aldığını hatırlatan Koncuk, şunları kaydetti:

“Oysa bugün Birleşmiş Milletler’e üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı akıtılmakta, insanlık suçu işlenmektedir. Doğu Türkistan’da akan Müslüman-Türk kanına, evlerinden, yurtlarından edilmiş yüz binlere, Urumçi’de katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Doğu Türkistan’da akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen bir sorumluluktur. Ancak Birleşmiş Milletler’i harekete geçirecek olan da Türk Hükümetinin hassasiyetidir. Ne yazık ki AK Parti Doğu Türkistan’a karşı duyarsız kalmaktadır.”

Koncuk, hükümeti ve BM’yi, Doğu Türkistan’da yaşanan trajedi daha da büyümeden harekete geçmeye ve tedbir almaya davet etti.

DOĞU TÜRKİSTAN URUMÇİ’DE OLAYLAR ÜZERİNE BÜYÜK BASKI VE TUTUKLAMALAR BAŞLADI, KİMSENİN AKİBETİ BELLİ DEĞİL.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al