Sayın Davutoğlu, Türk kamuoyunu çok saf zannediyor.

Bu haber 14 Haziran 2014 - 1:11 'de eklendi ve 667 kez görüntülendi.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Musul’da Türk Konsolosluğu’na yönelik baskını değerlendirdi ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kendisine yönelik sözlerine yanıt verdi. 

MHP Iğdır Milletvekili Oğan, Musul’da Türk Konsolosluğu’na yönelik baskına ilişkin, “Bugün eğer cumhurbaşkanlığı turları Rize’de, şurada burada atılıyorsa ve oradaki insanlarımız tehdit altındaysa Türk Milletinin de bunun hesabını bu Başbakan’dan sorması lazım” dedi. 

Musul’da yaşananların ve ardından yapılan açıklamaların trajikomik bir hal aldığını söyleyen Oğan, “Sayın Arınç diyor ki ‘Biz konuyu biliyorduk. IŞİD’in orada saldırı yapacağını, Musul’u işgal edeceğini biliyorduk’. Sayın Arınç, madem siz Musul’un işgal edileceğini biliyordunuz, peki orada işgal bölgesinde bebeğin, çocuğun, kadının ne işi var?” diye konuştu. 

Musul Valisi’nin ve 500 bin kişinin kenti terk ettiğini, ancak Türk konsolosluğunun boşaltılmadığını, bunun gayri ciddilik, beceriksizlik anlamına geldiğini savunan Oğan, “Hükümet maalesef ki oraları falan işitmemiş. Sayın Başbakan belediyelerle o esnada toplantı yapıyor, cumhurbaşkanı nasıl seçilirim derdinde. Sayın Davutoğlu Avrupa’da oradan Amerika’da geziye çıkmış, bu konu sahipsiz kalmıştır” dedi. 

Kendisinin bölgeye ilişkin bilgileri yerel kaynaklardan elde ettiğini, bu bilgileri de Meclis kürsüsünden paylaştığını anlatan Oğan, “IŞİD’in işgal planlarını, düşmanın işgal planlarını yüce Meclis’le paylaşmayıp kiminle paylaşacaktık? Eğer oradaki bir Türk toprağının işgal edileceğini önceden haber alıp bunu yüce Meclis ile paylaşmak show ise show yapıyorum. Orası Türk toprağıdır. Meclis’in bahçesine bir terör örgütü gelse, burayı işgal etse ne yapacağız. Aman kimsenin haberi olmasın mı diyeceğiz? 

Bölgenin İran’ın da dahil olduğu kanlı bir mezhep savaşına doğru gittiğini ileri süren Oğan, “Sayın Davutoğlu’na, Sayın Arınç’a bir şey daha söylüyorum; Bağdat’taki büyükelçiliğimizde eğer kadın, çocuk varsa geç olmadan onlar tahliye edilsin. Şu an Irak bebeklerin, çocukların, kadınların can güvenliğinin sağlanacağı bir coğrafya değil” ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun sorumluluğu hala rehine olarak tutulan konsolosun üzerine attığını öne süren Oğan, “Ya Sayın Davutoğlu tahliye nedir onu bilmiyor ya da bizi, Türk kamuoyunu çok saf zannediyor. Tahliye bir askeri operasyondur. Konsolos tren istasyonuna gidip iki bilet alıp buraya gelmeyecek. Tahliye dediğiniz şey askeri operasyondur. Sayın Davutoğlu’na düşen bütün sorumluluğu üzerine almasıdır. Konsolosumuzun üzerine bu suçu atması kadar ayıp bir şey yoktur. ‘Biz onlara bırakmıştık’. O zaman koltuğu da bırakın Sayın Davutoğlu” dedi. 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Oğan, Türk hükümetinin IŞİD’e “bunlar bizim çocuklar, bize zarar vermezler” anlayışı içinde yaklaştığını ve büyük yanlışlar yaptığını savundu. Musul’da tehdit altında olan Türk vatandaşlarının sayısının 80 kişinin üzerinde olduğu iddiasında da bulunan Oğan, “Bunlar bizim uşaklar mantığı vardı. Bunları biz tedavi ettirdik, Türkiye’den geçişine biz müsaade ettik, her yere saldırırlar bir tek orada Türk misyonu açık kalır biz de bunun üzerinden hava atarız, maalesef hükümetin böyle bir ucuzculuğu var. Ama bunu yaparken oradaki çocuklar dahil birçok insanımız tehlikeye atılmıştır? Hala bugün eğer cumhurbaşkanlığı turları Rize’de, şurada, burada atılıyorsa ve oradaki insanlarımız tehdit altındaysa Türk Milletinin de bunun hesabını bu Başbakan’dan sorması lazım” şeklinde konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al