YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Meclis 2 kez olağanüstü toplanacak

Bu haber 24 Ağustos 2014 - 18:25 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

MECLİS ilk olağanüstü toplantısını Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in çağrısıyla, 28 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirecek ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Erdoğan yemin edecek. AKP 30 Ağustos ya da 1 Eylül’de de Meclis’i ikinci kez olağanüstü toplantıya çağırmayı planlıyor. AKP, yaptığı programa göre, Mecliste Hükümet kurma çalışmaları ve torba kanun tasarısı ile CMK’da değişiklik öngören düzenlemeyi Ekim ayından önce çıkarmayı hedefliyor.

İKİ ALTERNATİFLİ ÇALIŞMA PROGRAMI

AKP Grubu, cumhurbaşkanı yemin töreninin ardından Meclis’i ikinci kez olağanüstü toplantıya çağırmak için, iki alternatifli çalışma takvimi oluşturdu. Taslak takvime göre, 30 Ağustos Cumartesi günü veya 1 Eylül Pazartesi günü Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrılması planlanıyor. Genel Kurul, 1 Eylül’de toplanırsa 9 Eylül’e kadar, 30 Ağustos’ta toplanırsa 4 Eylül’e kadar mesai yapacak.

İLK ALTERNATİF

İlk taslak programa göre, eğer Meclis 1 Eylül’de olağanüstü toplanırsa, Torba Kanun Tasarısı’nın 6. bölümünü görüşecek. 2 Eylül’de bu tasarının yasalaşmasından sonra 3 Eylül’de soruşturmanın gizliliğinde avukatların belge ve bilgilere ulaşmasını engelleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi için mesai yapılacak.

CHP KONGRESİ UNUTULMADI

Bu taslakta Hükümet programının, 4 Eylül Perşembe günü okunması öngörülüyor. CHP’nin 5 ve 6 Eylül tarihlerinde yapacağı kurultaya da uygun bir şekilde ve içtüzük gereği iki tam gün ara verilecek. O tarihlerde CHP’nin kongresine denk gelecek. Hükümet programının görüşmeleri 7 Eylül’de başlayacak, 1 günlük aradan sonra 9 Eylül’de güven oylamasıyla sona erecek.

İKİNCİ ALTERNATİF

AKP’nin ikinci taslak programına göre, 30 Ağustos’ta olağanüstü toplanacak. Genel Kurul’da, Hükümet programı okunacak. Programın okunmasından sonra Torba Tasarısı, saat 19.00’a kadar ele alınacak. İçtüzük gereği Hükümet programının okunmasının üzerinden 2 tam gün geçtikten sonra 31 Ağustos’ta Torba Tasarının görüşmelerine devam edilecek ve 1 Eylül’de görüşmeler tamamlanacak.

Hükümet programı üzerindeki görüşmeler 2 Eylül’de yapılacak. 3 Eylül’de ise CMK Teklifine geçilecek, eğer aynı gün yasalaşmazsa, 4 Eylül’de de görüşmeler devam edecek. Bu takvime göre; Hükümetin güven oylaması ise 4 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Her iki taslak programda da 29 Ağustos’ta da Hükümetin kurulması ve Resmi Gazete’de yayımlanması öngörülüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.