Bence eskisi gibi…

HEM ÜLKEDE hem dışarıda, değinmeden geçemeyeceğim olaylar yaşanıyor. 
   Üstelik önemli bölümü varlığımızla ilgili…
   Yerim el verirse hepsine dokunmak istiyorum…
   ……………………..
   Terör belasından kurtulamadık gitti. Başımızdakiler açılım ayağına yatıp teröristi gülücüklerle tavlamaya kalktı ama sonuç fiyasko…
   Çözüm sürecini İmralı ayrı, Kandil ayrı, BDP ve HDP ayrı, AKP ayrı çerçevede düşündüğünden ne silahlar susuyor, ne de sadre şifa olacak bir oluşum ortaya çıkıyor…
   Terör çetesi yeniden azma sürecinde; münferit yeni olayları kış koşullarına uygun biçimde tezgâhlayabilirler. Gelen haberlere bakılırsa çete kış için, bir yandan da erzak ikmali yapıyor. Köyleri basıp ne varsa topluyor ve depoluyorlar.. 
   Bu soygunu da bölgede yaşayan insanlara “IŞİD ile savaşıyoruz, onun için sizden alıyoruz” yalanıyla yutturmaya çalışıyorlar. Oysa IŞİD ile savaşan PKK’lı yok, onlar Peşmerge. Örgütle Barzani yönetimi arasında elçilik yapan PKK militanları ise Kürt yerleşim bölgelerinde görüldüğü için IŞİD ile savaştıkları sanılıyor…  
   ……………………….
   IŞİD korumamız altındaydı, galiba hâlâ öyle…
   Bataklık olarak nitelenen içinde bulunduğumuz coğrafyada Sünni İslam‘a leke süren cinayetleri cihad sayacak kadar din kültüründen uzak bu çeteye ilk silahı veren ülke olduğumuzu kainat biliyor… 
    Hem batıyı yani Hıristiyan insanları hedef alıp köpürüyorlar, hem de Sünni olmayan Müslümanları katletmekle meşguller. Çelişkiye dikkat! 
    Kurmayı düşündükleri Irak-Şam İslam Devleti değil de sanki Irak-Şam Vampirler Çetesi…
    ABD bunların üzerine gitti, havadan operasyonlar düzenledi. Hava harekâtıyla pıstırılmaları ve bir yerde kıstırılmaları kolay değil, kaçıp kurtuluyorlar ve masum insanları öldürerek sözde ABD’den intikam alıyorlar.  
    IŞİD çetesi kara harekâtıyla dağıtılabilir. Obama “Buna hazırız” diyor ama laftan öteye de gitmiyor ve başta Türkiye olmak üzere bölgedeki Müslüman güçleri, olası harekata katılıp katılmayacakları konusunda sorgulayıp duruyor…
    Çeteye lojistik destek vermiş ülke olarak Türkiye “IŞİD ile işim olmaz” diye kıvırıyor ve kara harekâtı olasılığını zayıflatıyor.
    Devran böyle yuvarlanıp gidecek gibi…
    Nereye kadar, Allah bilir!
    …………………………..
    Başbakan Davutoğlu‘nun tutumu belli. Türkiye’nin dış politikasını şekillendiren o; bulunduğumuz coğrafyada yaşanan kaosun mimarlarından biri. Erdoğan’ı, “Dünya Lideri”kompleksine sürükleyen de Ahmet Bey.
    Dolayısıyla IŞİD’in karşısına geçip silaha sarılacak değiliz. 
    Ama stratejik ortak Obama bastırırsa…
    Ne karar veririz onu da tahmin etmek zor…
    Orta Doğu coğrafyasında olası gelişmelere ilişkin tahmin yapmak mümkün değil. Her şey günü birlik değişiyor çünkü…   
     * * *
    AHMET Bey ve arkadaşları yargıç ve savcıların maaşlarına seyyanen bin yüz 55 Türk Lirası zam yaptı. Bir bu zammı, bir de asgari ücreti düşünün. Yargı mensupları için bakalım hangisi önemine binaen öne çıkacak. Cüzdan mı, vicdan mı!
    Bence eskisi gibi, yine vicdan!
    * * *
    BAĞIMSIZ yargı bitti diyorlar; aynı kanıda değilim. Türk Yargıcı ve Savcısı cüzdanlara yapılacak takviyeden etkilenmez ve vicdanını satmaz. Yargı her şeye rağmen, bağımsız ve tarafsız olduğunu vereceği kararlarla gösterecektir. Yargıyı da, ülkeyi de bir an önce bu fişleme ve insanları cemaatçi – cemaatçi değil ayrımına tabi tutulmaktan kurtarmak lâzım. Yoksa bu da mı, AKP iktidarının işine gelmiyor!  
      * * *
    HAKKARİ valiliğinin logosundaki Türk Bayrağı da kaldırılmıştır. Allah bilir binaya da resmi günlerde ve törenlerde bayrağımız asılmıyordur…Bir bu eksikti, o da oldu. Bölünme demek ki resmen başladı. Artık Hakkari Valisi kim diye merak da etmiyorum. Sapı silik biri olmalı!
    * * *
    GEZİ iddianamesine Beşiktaş’ın adını sıkıştıranlara da yuh olsun. Beşiktaş aşkı, ülke aşkı gibidir ve hiçbir Beşiktaşlı devletine, milletine ve yasalara karşı suç işlemez. İnsanların, demokratik haklarını kullanması da evrensel demokrasiyi özümsemiş ülkelerde yasak değildir. Bu söylediklerim bizde hayaldir, ütopyadır. Demokratik hakkını kullanmak Türk insanını sanık sandalyesine oturtur. Gezi olaylarını da böyle mütalaa etmek lâzım. Yakaladığına, pırıl pırıl bir tüzel kişiliği ortadan kaldıracak suçlama yaparak sanık sıfatını yüklemek de edepsizliktir, yandaşlıktır ve hainliktir.  

Ergun KAFTANCI
Ergun KAFTANCIergunkaftanci@hotmail.com

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.