DOLAR 32,4839 % -0.08
EURO 34,7817 % -0.01
STERLIN 40,2063 % 0.08
FRANG 35,7084 % -0.05
ALTIN 2.502,27 % 0,11
BITCOIN 2.121.052 -0.566

İSPANYA’NIN DEMOKRATİK AÇILIMI İLE MALİ KRİZ SÜRECİ -3-

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
İSPANYA’NIN DEMOKRATİK AÇILIMI İLE MALİ KRİZ SÜRECİ -3-

Safter TANIK

 

Suarez; 1977 Haziran’ında, kurucu meclisin belirlenmesi amacıyla seçime gitti, seçimi kazanmakla birlikte mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Etnik Siyasi Partilerin Zaferi

Haziran 1977 seçimlerinde, kazançlı çıkan ise; Bask Milliyetçi Partisi, Demokratik Katalonya Birliği Partisi gibi etnik siyasi partiler oldu.

İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin Desteği İle Güven Oyu Alması

Suarez; İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin desteği ile güvenoyu alabildi. Bu nedenle İspanya’nın birçok bölgesinde; özerklik isteyen grupların baskısına, ETA örgütünün tehdidine maruz kaldı. Bu arada yeni anayasayı hazırladı.

Yeni Anayasa’nın Kabulü

Yeni Anayasa, 31 Ekim 1978’de; Cortes Meclisi’nde, 6 Aralık 1978’de de; halk oylamasında kabul edildi.

Yeni Anayasa

Yeni Anayasa, İspanya’nın 1812 Kraliyet Anayasası’nı esas almış. Bu anayasa ile millet tanımında; kültür temeline dayalı millet tanımından, vatandaşlık temeline dayalı millet tanımına, devlet yönetiminde de; merkezi yönetimden, bölgesel yönetime geçildi.

İspanya yerine, İspanyol sözcüğü kullanılarak bir üst kimlik vurgusu yapılmış, İspanya halkları da alt kimlik olarak tanımlanmış.

Yeni Anayasa; bölgesel yönetimi öngörürken, bölgelere; tam ve sınırlı özerklik olmak üzere iki seçenek sundu. Her bölgede; ulusal dilin yanı sıra, farklı bir dili de resmi dil yaptı.

Devletin üniter yapısını korumak için de, “Tek Millet, Tek Devlet, Tek Bayrak” vurgusu yapılmış.

İnsan haklarında; uluslararası insan hakları sözleşmesinin temel alınması hükme bağlanmış, cinsel yönelim ve soy ayrımcılığı ile işkence yasaklanmış, ölüm cezası kaldırılmış, şiddet eylemlerine polisiye tedbirler ve toplumsal tepkiler ile karşı çıkılması önerilmiş.

Sosyolojik Gerçeklere Ters Düşen Bir Anayasa

İspanya’nın yeni anayasası; ülke ve millet bütünlüğü düşünülerek hazırlanmış bir anayasa. Ancak; bu anayasa, sosyolojik gerçeklere ters düşüyordu. Vatandaşlık temeline dayalı millet tanımı; tutmadı, bölgesel yönetim modeli de; zaman içinde alt kimliği üst kimliğe dönüştüren, bölgeler arası ekonomik-sosyal-kültürel-siyasal farklılıkları çoğaltan bir model oldu.

Parti İçi Huzursuzluk

Yeni anayasanın bekleneni vermemesi; Parti içi huzursuzluğa, Parti içindeki huzursuzluk da; ayrışmaya yol açtı.

Suarez; Parti içindeki huzursuzluğa son vermek, ayrışmaya yol açan kişileri de tasfiye etmek için 1979’da seçime gitti.

1979 seçimlerini kazanmasına rağmen, mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Bölgesel Yönetimde İlk Tavizi Vermesi

Mecliste çoğunluğu sağlayamaması;  yine İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin desteğine başvurmasına neden oldu.

İspanyol Sosyalist İşçi Partisi ise; “ Endülüs’te, tam özerk bir bölgesel yönetimin kurulmasını” istiyordu.

Şartını kabul ederek, İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin desteği ile meclisten güvenoyu alabildi.

Parti İçi Huzursuzluğun Ayyuka Çıkması

Seçimler; Parti’si içindeki huzursuzluğu gideremedi.

Partisi’nin büyük bir kısmı muhafazakârlardan oluşuyordu, bunlar daha fazla bir açılımı tehlikeli buluyor, sosyal demokrat kanadı ise İspanyol Sosyalist İşçi Partisi ile birlikte hareket ediyordu.

Yetmez! Daha Fazla Özgürlük

Parti’si içinde ayyuka çıkan huzursuzluk ve ayrışma; ETA ve GRAPO örgütlerinin, durumdan vazife çıkararak “daha fazla özgürlük” istemi ile eylemlerini artırmasına neden oldu.

Başarısız Bir Askeri Darbe Teşebbüsü

Siyasi ortam; aynı zamanda, öteden beri hükümete karşı diş bileyen bir grup askerin de cesaretlenerek harekete geçmesini sağladı.    

23 Şubat 1981

Akşam, saat; 18.30’da, Yarbay Antonio Tejero önderliğinde, 200 adet jandarma eri parlamentoyu basarak işgal eder.

Baskının lideri, Yarbay Antonio Tejero; kendisine karşı çıkan Suarez ve Mellado’ya havaya ateş ederek karşılık verir, kürsünün başına geçer ve gelişmeleri bekler.

Darbe haberinden hemen sonra, Valencia’daki Tank Generali ve 3.Garnizon komutanı Jaime Milans del Bosch; ayaklanmaya katılır, bölgesinde sıkıyönetim ilan eder, silah arkadaşlarını da isyana davet eder.

Madrid’deki stratejik noktaları ele geçirecek olan General Torres Rojas ise bir türlü harekete geçemez.

Saat, 22.00’de; Katalonya bölge komutanı olan General Jordi Pujol, yaptığı bir radyo konuşması ile darbeye karşı tavır alır.

Gece; 01.00’de, darbecilere yakın bir isim olan General Alfonso Armada; devreye girer, taraflar arasında bir uzlaşma sağlamaya çalışır.

Gece, 01.14’de; Kral,  başkomutan üniformasıyla televizyondaki canlı yayına çıkarak darbecilerin teslim olmasını ister.

Sabah, 05.00’te; Tank Generali Jaime Milans del Bosch, öğle saatlerinde de Yarbay Antonio Tejero teslim olur.

Teslim olan Tejero ve del Bosch, yargılanarak 30 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Boşanma Yasasının Hükümeti Düşürmesi

1981’de, boşanmanın serbest bırakılması hakkındaki yasa tasarısı; bunca gelişmeye rağmen sessiz kalan muhafazakâr milletvekillerinin, büyük bir gürültü koparmasına neden oldu.

Görevinin Sona Ermesi

Suarez; hem başbakanlık, hem de parti başkanlığından İstifa etti, siyaseti bırakmayarak Demokratik ve Sosyal Merkez Partisi’ni kurdu, yerine ise Leopoldo Calvo Sotelo geldi.

İspanya’nın NATO’ya Girmesi

Bu hengâmede, İspanya’nın; NATO’ya girmesi kabul edildi, bunu protesto eden sosyal demokratlar da Demokratik Merkez Birliği Partisi’nden ayrıldı.

İki Merkez Sağ Partinin Hezimete Uğraması

Leopoldo Calvo Sotelo; seçime gitmek zorunda kaldı, 1982 seçimlerinde; hezimete uğradı, Adolfo Suarez’in yeni partisi Demokratik ve Sosyal Merkez Partisi de aynı kaderi paylaştı.

Liberal Sosyalist Bir Başbakan

1982 seçimlerinde; İspanyol Sosyalist İşçi Partisi, büyük bir başarı göstererek mecliste tek başına çoğunluğu sağladı. Felipe Gonzalez de 40 yaşında, Avrupa’nın en genç hükümet başkanı olarak göreve başladı.

Felipe Gonzalez

1942’de, İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nin Sevilla şehrinde, bir celebin oğlu olarak doğmuş.

Beş kardeş içinde, sadece kendisi yüksek öğrenin görebilmiş.

Sevilla Üniversitesi’nde; inşaat mühendisliği öğrenimi görürken, Hukuk Fakültesi’ne geçmiş.

Öğrencilik yıllarında, sosyalist harekete katılmış.

1964’te, illegal İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’ne üye olmuş, işçi hakları davalarında avukat olarak görev almış.

1965’te Madrid’e giderek, partide etkin bir konuma gelmiş.

1974’te, Fransa’nın Suresnes şehrinde yapılan parti kongresinde, partinin genel sekreterliğine seçilmiş.

Seçim Başarısının Sırrı

Suarez; kendinden bekleneni vermişti, yeni bir söylemi yoktu, kendisine umut bağlayan milliyetçiler, daha sonra da muhafazakârlar partiden ayrıldı, sosyal demokratlar ise yuvaya döndü.

Felipe Gonzalez ise; Suarez gibi pragmatik ve reformist olmakla birlikte genç, halka çekici gelen, umut veren bir özelliğe sahipti. Bunun yanı sıra; Marksizm’i ret ederek partisini geleneksel sosyal demokrat çizgiye çekti, Demokratik Merkez Birliği Partisi’ndeki sosyal demokratları partisine kazandırdı. Bu nedenle de partiye üye olmak için gerekli olan İspanyol İşçi Sendikalarına üye olma şartını kaldırdı. Ayrıca “değişim” adlı seçim kampanyası da çok etkili oldu.

Başbakanlığının İlk Yılları

Başbakanlığının ilk yıllarında; İspanya’nın NATO üyeliğini askıya aldı, ekonomik kalkınmada özel sektöre ağırlık verdi, devletin ekonomik aktivitesini de enflasyonla mücadele ve altyapı yatırımları ile sınırladı.

Oportünist-Revizyonist Olmakla Suçlanması

Ekonomik kalkınmada; özel sektöre ağırlık vermesi, devletin ekonomik aktivitesini; enflasyonla mücadele ve altyapı yatırımları ile sınırlaması partisinin altyapısını oluşturan UGT (İspanyol İşçi Sendikaları) tarafından sağa sapma olarak değerlendirildi.

Terör ve Anarşi İle Mücadelede Aciz Kalınması

Yeni Anayasa; terör ve anarşiye bir çözüm getirmedi, ETA ve GRAPO örgütleri; feshine giderek silahlarını bırakacakları yerde, yeni talepler ile eylemlerini tırmandırdılar. Bu da; terör ve anarşi ile mücadelede, yeni bir metodu akla getirdi.

GAL (Anti-Terör Özgürlük Örgütü)

1983’te, GAL isimli bir örgüt; ETA ve aşırı solcu örgütlere karşı, İspanya ve özellikle Fransa’nın Bask Bölgesi’nde bir dizi silahlı-bombalı eyleme girişti.

GAL örgütüne mensup bir kişinin; silahlı eylem sonrasında, Fransız polisi tarafından yakalanması ve itirafı, İspanya ile Fransa hükümetlerini karşı karşıya getirdi. Bununla birlikte olay, hükümetler arası görüşme sonrasında da örtbas edildi.

Suarez’i Sollaması

Gonzalez;bölgesel yönetimlere, ekonomik-sosyal-kültürel-politik alanda geniş yetkiler verdi, NATO’ya olan bakışını değiştirdi, İspanya’nın; “Avrupa Birliği’ne alınmasını” istedi.

AB’ne Giriş İle İlgili Hazırlık Çalışmaları

KİT’leri verimli kılmak ve rekabete hazır hale getirmek için, KİT’lerin yeniden yapılandırılmasına gidildi.

Şirket birleşmeleri ve millileştirmelerle Endesa (elektrik), Repsol (petrol-gaz), Telefonica (telekomünikasyon), Argentaria (ülkenin 3. büyük bankası) gibi güçlü gruplar oluşturuldu, bunlar için ciddi yatırımlar yapıldı, altın hisse gibi özelleştirmede bile devletin etkinliğinin devam edeceği koruyucu tedbirler alındı.

Demir-çelik-alüminyum şirketleri hisseleri halka arz edildi, otomobil üreticisi SEAT; Wolkswagen’e, kamyon üreticisi Enasa; Iveco’ya satıldı.

İspanya’nın AB’ne Girmesi

1986’da, İspanya; yapılan halk oylaması sonucu, Avrupa Birliği’ne girdi.

İkinci Kez Başbakan Olması

Gonzalez; 1986 seçimlerini, AB rüzgârını arkasına alarak tek başına kazandı ve ikinci kez başbakan oldu. Ancak; bu sefer, yıllarca başını ağrıtacak olan bir dava ile karşı, karşıya kalacaktı.

GAL Davası

1987’de; El Mundo Gazetesi’ne, GAL örgütünün faaliyeti ve şeması ile ilgili olarak gelen belgeler hükümeti karıştırdı.

Belgeler, o kadar ciddi görünüyormuş ki; örgüt şemasında, bir numara dışında tüm isimler varmış. Bunun üzerine, örgüt hakkında; dava açılmış, tutuklamalar olmuş, hükümet de içinde bulunmakla suçlanmış. Hükümet ise; ısrarla, GAL örgütü ile bir bağlantısı olmadığını söylemiş.

Bu arada; ilginç bir gelişme olmuş, örgüt; silahlı eylemlerini sonlandırırken, Fransa; İspanya’nın Bask Bölgesi’nden gelen mültecilere baskı yapmaya ve arananları İspanyol makamlarına teslim etmeye başlamış. Bunun sonucu olarak da ETA ve GRAPO örgütü büyük bir darbe almış.

Fransa’nın, ETA ve GRAPO örgütüne bir desteği var mı?

ETA ve GRAPO; Fransa’nın Bask Bölgesi’ni, bir üs olarak kullanmış. İspanya; bu konuda Fransa’yı birçok kez uyarmış, ancak bir netice alamamış. Fransa; bölgenin dağlık ve kontrolsüz olduğunu ileri sürerek o zamana kadar da, bir duyarlılık göstermemiş.

Üçüncü Kez Başbakan Olması

Gonzalez; özelleştirme çalışmalarını başlatmış ise de, önemli bir özelleştirme yapmadı. Buna rağmen; başta altyapısını oluşturan UGT (İspanyol İşçi Sendikaları) olmak üzere, işçi sendikalarının genel greve giden tepkisine maruz kaldı. Bunun üzerine, 1989’da; seçime gitti, sosyalist tabandan gelen eleştirilere rağmen, 1989 seçimlerini; tek başına kazanarak üçüncü kez başbakan oldu.

İnişe Geçmesi

Partisi; 1990’dan itibaren, büyük şehirlerde oy kaybetmeye başladı. 1991’deki I. Körfez Savaşı’nda, A.B.D.’ne destek vermesi ise sosyalist tabanda yoğun bir eleştiri konusu oldu.   

Dördüncü Kez Başbakan Olması

1993 seçimlerinde, Partisi; birinci parti olarak çıktı ise de, mecliste çoğunluğu sağlayamadı. Katalonya ve Bask Bölge’sindeki milliyetçi partilerin desteği ile güvenoyu alabildi.

14 Yıllık İktidarının Sona Ermesi

1996’da, mali ve ekonomik sıkıntılar ile rüşvet skandalları sonucu seçime gitmek zorunda kaldı. 1996 seçimlerini kaybederken, 14 yıllık iktidarını da Halk Partisi lideri Jose Maria Aznar’a devretmek zorunda kaldı.

Gonzalez, neden kaybetti?

Nasıl ki, Adolfo Suarez; sağı dizayn etmiş, klasik sağ politikalarına aykırı inanılmaz işler yapmış ise, Felipe Gonzalez de; solu dizayn etmiş, klasik sol politikalar dışına çıkmış, yapacağını yapmış, söyleyeceğini söylemişti.

Aznar,neden kazandı?

Aznar, seçim kampanyasında; rüşvet-yolsuzluk-adam kayırma ve hukuksuzluğu sık-sık dile getirdi, hükümeti; GAL örgütü ile ilişkili olmakla, hatta daha da ileri giderek Felipe Gonzalez’i illegal örgüt liderliği ile suçladı,  bunların tek-tek hesabını soracağını taahhüt etti. Bu propaganda; iktidardan memnun olmayanlar üzerinde etkili olurken, bunların Halk Partisi’ne de yönelmesini sağladı.

Yeni Bir Vizyon ve Misyon Adamı

Not; devamı, “İspanya’nın Demokratik Açılımı ile Mali Kriz Süreci” -4-‘de

 

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusuistanbul escortcasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyxslotBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahisBağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusuistanbul escortcasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyxslotBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahis
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort