YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Tanrıkulu: İktidarın artık değişme zamanı geldi

Bu biyografi 09 Ekim 2014 - 13:15 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu; Siyasî başarısızlıkları iyice gün yüzüne çıkmış olan iktidar ekonomik anlamda da milletimizi ezmeye devam ettiğini belirterek, ülkemizin geleceğini her alanda tehlikeye atan mevcut iktidarın artık değişme zamanının geldiğini belirtti

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; “İç ve dış güvenliğimiz pamuk ipliğindeyken, bu durumu fırsat bilen ekonomi yönetimi (başarısızlıklarını) açıkladığı Orta Vadeli Programı (OVP)’ın (2015-2017) gölgede kalmasını beklemesin. Açıklanan OVP ekonomimizde, milletimizde hiçbir heyecan yaratmamış, önümüzdeki dönemde tekrar revizyon yapılacağı inancı şimdiden oluşmuştur” diyerek, Programı eleştirdi.

 

Tanrıkulu şunları söyledi: “Ülkemizin ve vatandaşımızın güvenliğini sağlayamayan iktidar, teröristlerin işyerlerini yağmalamasını, kamu malının zarar görmesini engelleyememekte ve vatandaşımızın can güvenliğini sağlayamamaktadır. Ülkeyi yönetenler sırça köşklerinden sanki bu olayların sorumlusu değilmiş gibi ahkâm keserken olan vatandaşımızın canına ve malına olmaktadır.

 

Siyasî başarısızlıkları iyice gün yüzüne çıkmış olan iktidar ekonomik anlamda da milletimizi ezmeye devam etmektedir.

Yüksek enflasyon, faiz ve düşük büyüme sarmalıyla orta gelir tuzağına sokulan vatandaşlarımız, bugüne kadar zaten pahalı doğalgaz almaktadır. Dünya Bankası istatistiklerine göre 2010 yılında doğalgazın metreküpüne vatandaşımız 2,52 dolar, 2012 yılında ise 2,54 dolar ödemiştir. Bu yetmiyormuş gibi 1 Ekim’den geçerli olmak üzere iktidar doğalgaz fiyatlarına % 9,8, elektriğe ise % 10,1 oranında zam yapmıştır. Bölgedeki jeopolitik gelişmeler nedeniyle bu zamların arkası gelecek, buna bağlı olarak iğneden ipliğe zam yağmuru devam edecektir.

 

BAŞARISIZLIĞI GİZLEME TELAŞI

Siyasî olayların paralelinde başarısız ekonomik gelişmeleri perdelemeye, gizlemeyi adet haline getirenler, yaşanan kargaşa ortamında OVP’yi (2015-2017) açıklamışlardır.

Uzun dönemli perspektif planlar hazırlayarak hedefler belirlemek, kuşkusuz ülkemiz ekonomisi için gerekli ve yararlıdır. Ancak önemli olan tutarsız hedefler belirlemek değil, öngörüleri sağlam hedeflerin gerçekleştirilmesidir. Çünkü gerçekleştirilememiş hedefler, övünme, propaganda aracı olma dışında bir değer ve anlam taşımamaktadır.

AKP Hükümetleri bugüne kadar 9 adet Orta Vadeli Program çıkarmıştır.

8 Ekim günü ekonomi yönetimince açıklanan OVP’de (2015-2017) ekonomideki başarısızlığın bir kez daha teyit edildiği görülmektedir.

OVP’de 2014 yılı GSYH büyümesi % 4’ten % 3,3’e düşürülürken, 2015 yılı GSYH büyümesi ise % 5’ten, % 4’e çekilmiştir.

 

2023 HEDEFLERİ HAYAL OLMUŞTUR

Bu bakımdan Milliyetçi Hareket Partisi’nden çalınan minareye (2023 Hedefleri) gerçekler uymamış, 2023 hedefleri hayal olmuştur.

OVP’de 2014 yılında enflasyon (TÜFE) % 6,8’den, % 9,4’e, işsizlik % 9,4’ten % 9,6’ya yükseltilmiştir. Bunun vatandaşlarımız açısından açık anlamı hayat pahalılığı ve yüksek işsizlik oranlarının devam edeceği olmaktadır.

OVP’de 2014 yılı ihracat hedefi 166,5 milyar dolardan, 160,5 milyar dolara, turizm gelirleri de 31 milyar dolardan 29,5’milyar dolara düşürülmüştür. Gelirler düşerken, makamlara lüks harcamalar (aksaray, lüks uçaklar, makam otomobilleri) tam gaz devam etmektedir.

OVP’de toplam yatırımlar 2014’te % 3,1’den, % -1,8’e ciddî oranda düşürülürken, enerji ithalatına 2014 yılında 56,2 milyar dolar ödeneceği öngörüsü yapılmıştır. Ülkemiz ekonomisine daha çok sıcak para lâzımken, yatırımlar durmuş, borçlanmayla, varlıklarımızın yok pahasına satışıyla öngörüler tutturulmaya çalışılacaktır.

 

GÜZEL GÜNLER BEKLENMİYOR

Ekonomik başarısızlıkların gün yüzüne çıktığı OVP’deki revize edilmiş rakamlar, 2014 yılının ekonomik yönden heba olduğunu, vatandaşlarımızı ve girişimcilerimizi ekonomik bakımdan güzel günlerin beklemediğini göstermektedir.

Orta Vadeli Program tahminlerinin kısa süre içinde bu kadar yüksek revizelere maruz kalması iki açıdan değerlendirilebilir:

Birincisi; devletin ilgili kurumlarının, ekonomik göstergelerde gelecekle ilgili tahminlerini artık gereğince doğru yapamadığıdır. Bu durum, ekonomik planlamanın artık yeteri kadar doğru yapılmadığını ve ekonomide işlerin günlük ya da konjoktürel şekilde değerlendirildiğini göstermektedir.

İkincisi; küresel ekonominin çok sık dalgalandığı ve krizlerle uğraştığı bir dönemde devletin ilgili kurumlarının, bu tür küresel olumsuzluklara karşı doğru bir şekilde hesaplanan ekonomik planlama ile tedbir alamadığı ve geliştiremediğidir.

Orta Vadeli Program’da (2015-2017) daha önceden tespit ettiğimiz eksiklikler halen geçerliliğini korumaktadır:

Bu bağlamda; 

– Hedeflenen büyüme için gerekli finansmanının nasıl ve nereden sağlanacağı,

– Cari açığın sürdürülebilirliğinin zor olacağı gerçeği karşısında azaltılmak istenirken büyümenin nasıl gerçekleştirileceği,

– Halen Dünya’ da 1,5 trilyon doların üzerinde doğrudan yabancı sermaye yatırımı yapılırken Türkiye’ye yeterince yabancı sermaye akışının olmaması nedenleri üzerinde durularak artışın nasıl sağlanacağı,

– Büyüme oranları gelecek yıllarda düşük öngörülürken işsizliğin nasıl azaltılacağı,

– Sanayileşmede üretim artışının ve katma değer artışına hangi sahalardan başlanarak teşvik edileceği,

Orta Vadeli Program’da (2015-2017) yeterince dile getirilmemiştir.

 

BELİRSİZLİKLER ARTACAK

Önümüzdeki yıl Türkiye’nin de içinde yer aldığı yükselen piyasa ekonomileri açısından belirsizliklerin artacağı, Türkiye’nin net dış finansal yükümlülüklerinin hızla yükseleceği, cari açığın makul seviyelere indirilememesi ve spekülatif sermaye girişlerinin azalma ihtimali giderek yükselmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında son Orta Vadeli Program’da önümüzdeki dönem için öngörülen ekonomik göstergelerin çok iyimser kaldığını ve bir sonraki Orta Vadeli Program’da yine revizyonların gerçekleşeceğini bugünden söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Ülkemiz için önümüzdeki 3 yılda uygulanacak bu basiretsiz rakamları tahmin edenler 12 yıldır ülkemiz ekonomisini yönettiklerini unutmuş durumdadırlar. Rakamların bu hale gelmesinden sorumlu olanlar, sorumluluklarını bir kenara bırakıp, tutmayan ekonomik öngörülerinin nedenlerini küresel ekonomide aramaktadırlar.

 

Oysa; Milliyetçi Hareket Partisi ve uluslararası ekonomik kuruluşlar yıllardan bu yana Türkiye ekonomisi hakkında uyarılarda bulunmakta, alınması gereken tedbirleri gündeme getirmektedir.

AKP’nin ekonomi illüzyonlarının, yalanlarının artık sonuna gelinmiştir. Maliye politikalarında sıkılaşma isteyen Uluslararası Para Fonu (IMF) direktiflerine uyularak hazırlanıp, açıklanan ve yıl içinde sürekli revize edilen OVP’deki rakamlar, ekonomik unsurlara güven vermemektedir. Bunun sonucunda iktidarın başarısız yönetimi nedeniyle zaten jeopolitik ve siyasî risk altında olan ülkemize yerli yabancı yatırımcılar güvenmemekte ve yatırımdan kaçınmaktadırlar.”

Tanrıkulu, ülkemizin geleceğini her alanda tehlikeye atan mevcut iktidarın artık değişme zamanının geldiğini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

MHP’li Belediye’den Ramazan pidesine zam yok açıklaması

YESAŞ’TA EKMEĞE ve PİDEYE ZAM YOK! Kalite ve gramaj farkıyla vatandaşın yanında olan Yenişehir Belediyesi YESAŞ Ekmek Sanayii Yönetimi, geçen sene olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında ekmeğe ve pideye zam yapmama kararı aldı. 300 gram ekmek ve pide 1.75 TL’den satılacak. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, YESAŞ’ın kalite ve gramaj farkıyla ilçe halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğini söyledi. “YESAŞ’ta iki yıldır ramazan ayında ekmek ve pideye zam yok” diyen Başkan Aydın, “Malum bu yılın şubat ayında iki yıldır olduğu gibi 300 gram ekmeğin 1.75 TL’den satışına devam kararı almıştık. Benzer bir kararı ramazan pidesi için de aldık. 300 gram pidenin satış fiyatı da yine 1.75 TL’den olacak” dedi. Günde 13-15 bin, yıl…

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i rahmetle anıyoruz

MHP’nin kurucu lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının yıldönümü sebebiyle açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ebediyete irtihalinin 24.yıldönümünde hürmet ve rahmetle anıyoruz.’’ dedi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, bu yıl da Anıtmezar’da bir tören gerçekleştirememenin hüznünü yaşadığını belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Merhum Türkeş Bey, inanmış bir dava adamı, Türk devlet ve siyaset hayatına derin izler bırakmış bir mücadele insanıdır.’’ açıklamasında bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Al…

MHP Lideri Bahçeli’den Anasyasa Mahkemesi’ne HDP Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından HDP’nin Kapatılması İstemiyle Anayasa Mahkemesi’ne Açılan Davanın İadesine” ilişkin yazılı açıklama yaptı. MHP Lideri Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mart 2021 tarihinde, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianame usul eksikleri gerekçe gösterilerek anılan Başsavcılığa iade edilmiştir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP, bu aşamada usul eksiklikler bahanesiyle zaman kazanmıştır.…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ