YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

İsrail’e tepki yağdı

Bu haber 07 Kasım 2014 - 15:58 'de eklendi ve 595 kez görüntülendi.

Türkiye’nin her yerinde  İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto edilirken Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan cuma hutbesinde de İsrail zulmüne dikkat çekildi. Hutbede, “Mescid-i Aksa’ya zalim ve barbarca yapılan saldırılar, Mescid-i Aksa’nın maneviyatını çiğneyecek kadar haddini aştı. Müminlerin orada ibadet etme hakları ellerinden alındı. Bu saygısızca saldırılar kalplerimizi bir kez daha yaraladı. Bugün Müslümanların yaşadığı tüm felaketler, mazlumiyetler ve mağduriyetlerden alacağımız dersler olmalıdır” denildi.

 

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını Türkiye’nin her yerinde protesto edildi. İsrailli askerlerin Mescid-i Aksa’ya baskını sırasında çekilen fotoğraflar taşındı  İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

Cuma namazı sonrası İstanbul  Fatih Camisi önünde toplanan çok sayıda vatandaş da, “Mescid-i Aksa onurumuzdur”, “Filistin halkı yalnız değildir” yazılı pankartlar taşıdı.

 

DİYANET’TEN HUTBE

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde de İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınına dikkat çekildi.

Ülke genelindeki bazı camilerde “Mescid-i Aksa kan ağlıyor” başlığıyla okunan hutbede, “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır” ayet-i kerimine yer verildi. Mescid-i Aksa’nın, Beytullah’tan sonra yeryüzünün en eski ikinci mabedi olduğu belirtilen hutbede, bu kutlu mabedin tarihte pek çok peygambere ev sahipliği yaptığı anımsatıldı.

Hutbede, Mescid-i Aksa’nın önemine değinilerek, “Orada Hazreti Zekeriyya’nın, Hazreti İsa’nın, Hazreti Muhammed Mustafa’nın hatırası vardır.

Mescid-i Aksa, Beyt-i Makdis’tir, Harem-i Şeriftir. Yani mukaddes, dokunulamaz Allah’ın evidir. Mescid-i Aksa, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ile birlikte en kutsal üç mescidimizden biridir. Mescid-i Aksa, Efendimiz’in miraca yükseldiği yerdir. Müslümanların ilk kıblesidir. Kabe’den önce sevgili Peygamberimiz ve ashabı namazlarını Mescid-i Aksa’ya yönelerek kılmışlardır. Mescid-i Aksa, üç semavi dinin mensuplarınca da kutsal kabul edilir. Dolayısıyla orada insanlığın hatırası ve hakkı vardır” ifadeleri kullanıldı.

“KUDÜS, BARIŞI ÖZLEDİ” 

Mescid-i Aksa’nın uzun yıllardır mahzun olduğuna işaret edilen hutbede, tarih boyunca bütün haçlı seferleri karşısında her türlü tecavüze karşı korunan mabedin modern zamanlarda korunaksız hale geldiği vurgulandı.

Barışın kenti diğer ismiyle Darusselam olan Kudüs’ün barışı özlediği anlatılan hutbede, şu ifadelere yer verildi:

“Şehirlerin anası Mekke’nin evlat şehirleri Kurtuba dün yok oldu.

Bugün Kudüs her türlü tecavüze açık hale gelerek barışın kenti olmaktan çoktan çıktı. Bizler, bütün inananlara kucak açan, tarih boyunca hiç kimseye zarar vermeyen, herkesi kucaklamış ve bağrına basmış, kerim ve rahim olan Allah’ın sıfatlarının gereği bütün mahlukata karşı her türlü cömertliği sunmuş bir ümmetin çocuklarıyız. Bizim geçmişimizden mahcup olacak hiçbir yanımız yoktur.

Ancak bugün biz kendi yaptıklarımızdan dolayı hem kendimize hem Rabbimize karşı mahcubuz ve ondan yardım dileyecek yüzümüz yok. Bugün Müslümanların yaşadığı tüm felaketler, mazlumiyetler ve mağduriyetlerden alacağımız dersler olmalıdır. Bir an önce yapıp ettiklerimizden, kusurlarımızdan ve günahlarımızdan dolayı Rabbimize istiğfar ederek ümmet bilinci ve uhuvvet duygusuyla birbirimizle iman kardeşliğimizi yeniden var etmeliyiz. Aksi takdirde Allah’ın rahmetine ve merhametine layık olamayız.”

“Müslüman, zulmü alkışlayamaz” 

Hutbede, dini, ırkı, rengi ve coğrafyası ne olursa olsun Müslümanın, her zaman zulmün ve zalimin karşısında, mazlumun yanında yer alması gerektiğine işaret edildi.

Zulme şahit olan herkesin, en az zulme uğrayan kadar zulme karşı durması gerektiği belirtilen açıklamada, “Kur’an-ı Kerim, değil zulme razı olmayı, zulmedenlere meyletmeyi bile yasaklamıştır. O halde Müslüman, zulmü alkışlayamaz, zalimi asla sevemez. Zulme göz yumamaz. Ancak bugünlerde yine müminlerin birliği, beraberliği, en kutsal değerlerinden biri hedef alındı.

Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya zalim ve barbarca yapılan saldırılar, Mescid-i Aksa’nın maneviyatını çiğneyecek kadar haddini aştı. Müminlerin orada ibadet etme hakları ellerinden alındı. Bu saygısızca saldırılar kalplerimizi bir kez daha yaraladı” görüşleri bildirildi.

“MESCİD-İ AKSA’YI İŞGALE YELTENENLERE FIRSAT VERME” 

Bu mübarek ayda ve günde yapılan duaların kabul olması temennisinde bulunulan hutbede, şu ifadeler kaydedildi:

“Bizler Mescid-i Aksa ile gönül bağımızı hiçbir zaman koparmadık ve koparamayız. Allahım, Mescid-i Aksa’daki mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissettir. Bizi zalimlerden yana eyleme. Bize basiret ver, feraset ver. Bütün Müslümanları, vicdanlarından mahrum eyleme. Bizi vicdansızlarla beraber eyleme. Bizi zulme, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı suskun kalanlardan eyleme. Allahım, Mescid-i Aksa’yı işgale yeltenenlere fırsat verme.

Müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle. Artık bu zulmün kalıcı olarak durmasını ve zalimlerin akıttıkları kanda boğulmalarını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle. Şu mübarek cuma günü hürmetine dualarımızı kabul eyle.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.