YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

KARABAĞ SOYKIRIMI HOLLANDA’DA GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Bu haber 23 Kasım 2014 - 15:34 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

Karabağ Soykırımı, Hollanda’nın parlamento başkenti Lahey’de açılan ‘Karabağ işgali 3 nesil 1 Trajedi’ isimli resim sergisinde sergilendi. Sergiye Türkiye’den MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Rotterdam Başkonsolosu Toğan Oral, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın ve çok sayıda davetli katıldı.

‘KARABAĞ’DA DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE SOYKIRIM YAŞANDI’

Karabağda 3 Nesil 1 Soykırım sergisi LaHeyde Açıldı

Soykırım sergisine katılan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Türk Dünyası’nın sıkıntı çeken bir bölgesini Lahey’de gündeme getirdiklerini söyledi. Oğan “Daha önce İstanbul ve Ankara’da bir sergi ve fotoğraf açılışımız olmuştu. Bu sergiden önce Brüksel’de Avrupa Parlamento Başkenti’nde Brüksel Üniversite’sinde açmıştık. Avrupa’da da 2015 senesi geliyor. Türkiye’ye yönelik suçlamalar ardı ardına gelecek. Yüz sene olamayan bir hadiseden soykırım hikayesi çıkarmayanlara karşı, biz diyoruz ki 22 sene önce Karabağ’da bütün dünyanın gözü önünde soykırım yaşandı. Bu katliamlar yaşandı. Bu katliamda ki eşyalardan bunu görebiliyoruz. Biz Avrupa’da ki insanların hassasiyetini de dikkate alaraktan vahşete uğramış, soykırıma ve katliama uğramış kardeşlerimizin resimleri var. Bu resimleri Avrupalılar, Amerikalılar ve Rusyalılar çekmişti. Biz o resimlerin çoğunu getirmedik. Gerçekten o resimler insanları çok ciddi bir şekilde depresyona sokan resimler. Burada biz o hassasiyeti dikkate alarak seçtiğimiz resimleri getirdik. Camilerde domuz besleniyor. sanat ve kültür eserleri yok edilmiş. İnsanlar katledilmiş. Bütün bu yaşanılan soykırımları Avrupalıların görmesi gerekiyor.” diye konuştu.

‘BİZ TÜRKLER ACIMIZI HEP İÇİMİZE ATTIK’

“Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım” sergisi LaHey’de Açıldı – İzleyiniz

‘Karabağ işgali 3 nesil 1 Trajedi’ resim sergisinde insan hikayelerinin öne çıktığını söyleyen Milletvekili Oğan, resimlerin yanı sıra kısa film ile bu katliamların gösterildiğini söyledi. MHP Milletvekili Sinan Oğan, “Bu filmler kurgulanmış filmler değil. Yaşanmış o dönemde insanlık vahşetini gösteren orijinal filmler. Biz Türk milleti olarak hep zaferlerimizi gündeme getirdik. Oysa biz büyük acılar yaşadık. Son yüz sene içerisinde 5 milyon Müslüman Türk katledildi. Ama hiç bir zaman biz Türkler bunu gündeme getirmedik. Türkler büyük bir millet. Dolayısıyla da biz Türkler hep acımızı içerimize attık. Acımızı gündeme getirmiyoruz. Biz anlatmadığımızda başkaları hikaye yazıyorlar. Bizim tarihimizi lekelemeye çalışıyorlar. Oysa bizim tarihimiz de bize karşı yapılan çok sayıda vahşet var. O sayfaları da artık gün yüzüne çıkarmamız lazım. Elbette önce Türkiye’de, sonrada Avrupa ve Dünya’da bunu göstermemiz lazım. Brüksel ve Lahey’de yaptıklarımız da bu faaliyetlerimizin bir parçası.” sözlerini sarfetti.

‘NEREDE MAZLUM BİR MÜSLÜMAN TÜRK VAR İSE BİZ ORADIZ’

Bu Karabağ’da yaşanan vahşetin ardından, Türkmenlere ve Doğu Türkistan’da yapılan vahşeti gündeme getirmek istediklerini söyleyen Oğan, “Nerede bir mazlum garip Müslüman Türk var ise biz onun yanındayız. Bu gün bu anlamlı resim sergisini anlamlı bir şekilde ortaya çıkararak Hollandalı dostlarınıza anlatma fırsatını sunan Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneğine teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

22 sene önce Karabağ’da işlenen bu vahşet ve soykırımın Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Lahey Adalet Divanına gelemsi gerektiğine dikkat çeken Oğan, “Buralarda biz hukuk içerisinde, bu soykırımı yapanlara cezasını uluslararası alanlarda verilmesidir. Biz eğer sessiz kalır isek bu gün Karabağ’da, Kerkük’te ve başka bir gün bir yerde yaşanacaktır. Dolaysıyla Müslüman bir Türk olarak elbette sessiz kalamayız. Bunu uluslararası camia ile yapmak. Bunu da yapacağız İnşallah.” ifadelerini kullandı.

‘YAPILAN VAHŞETİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, bu resim sergileri ile bu katliamları Avrupa’da ki başkentlerde ilk defa ortaya çıkardıklarını söyledi. Aşkın, “Bundan sonra Avrupa’nın muhtelif yerleri ve şehirlerinde soykırım resimlerini sergilemeye devam edeceğiz. Ermenilerin yaptıkları bu canilik ve vahşetleri anlatmaya devam edeceğiz. Biz 22 yıl önce yaşanılan bu insanlık vahşetini nasıl unutabiliriz. Ermeniler yüz yıl önce olamayan olayları gündeme getirerek Türkiye ve Azerbaycan’ı mahkum etmeye çalışıyorlar. Karabağ katliamının canlı şahitleri var iken, biz nasıl bunu unutabiliriz. Biz bunu nasıl görmemezlikten gelebiliriz. Onun için bunu anlatmaya devam edeceğiz. Avrupalılar da artık yıllar sonrada olsa buna inanmaya başladılar. Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde bu soykırımı tanıyan ülkeler vardır. Hollanda’da dostlarımız Karabağ’da bir vahşetin olduğuna inanıyorlar.” şeklinde konuştu.

Öncesi ve sonrasıyla ‘Karabağ İşgali- 3 Nesil 1 Trajedi’ sergisi Lahey’de Türk Müzesinde sergileniyor. Sergide 22 yıl önce Karabağ’da yaşanan insanlık dramını gösteren 125’in üzerinde resim bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.