Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası

ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
18,5800
EURO
18,4717
ALTIN
1.028,55
BIST
3.484,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C

YUGOSLAV TİPİ ANAYASA’NIN ÖĞRETTİKLERİ -2-

YUGOSLAV TİPİ ANAYASA’NIN ÖĞRETTİKLERİ -2-
27.12.2014
0
A+
A-

Slovenya’nın Başına Buyruk Hareket Etmesi

Avusturya’nın etkinlik alanında bulunan Slovenya; federal devleti kaale almaksızın, Almanya ile sıkı bir mali-ekonomik-siyasi ilişkiye girdi.

Slovenya’nın, Almanya ardından İtalya ve Avusturya ile mali-ekonomik ilişkiye girmesi; federe devletler içinde en zengin devlet konumuna gelmesine neden olurken, federal devlete de bir borç yükü getirdi. Ancak; bu durum, dış ödemede kaynak sıkıntısı çeken federal devlet tarafından ise fazlaca dikkate alınmadı.

Slovenya’nın Diğer Federe Devletlere Örnek Olması

Slovenya’nın, Alman-Avusturya-İtalyan banka ve şirketlerden kredi kullanması; mali alanda diğer federe devletlere örnek olmasına, mali alanda diğer federe devletlere örnek olması da; diğer federe devletlerin, uluslararası mali piyasada, kredi arayışına girmesine neden oldu.

Federal Devlet Bütçe ve Dış Ödeme Dengesinin Bozulması

Federe devletlerin, uluslararası bankalardan fütursuzca kısa vadeli kredi kullanması ve kontrolsüz harcamalara gitmesi; federal devletin bütçe disiplininin bozulmasına, dış borçların da hızla artmasına yol açtı.

Mali İflas

1987’ye gelindiğinde, Yugoslavya; dünyanın en borçlu ülkeleri arasına girdi, dış borcunu da ödeyemez bir hale geldi.

IMF Dayatması

IMF,dış borcunu ödeyemez hale gelen Yugoslavya’dan; sıkı para ve maliye politikasını uygulamasını, serbest piyasaya geçiş için de gerekli kararları almasını istedi.

IMF’nin şart koştuğu, “Şok Tedavi” adı verilen, sıkı para-maliye politikası ile serbest piyasaya geçiş kararları; ülke ekonomisinin alt üst olmasına, bırakınız federe devletlerarasında, federe devletlerin farklı bölgelerinde bile gelir dağılımı uçurumunun oluşmasına, sosyal güvenlik sisteminin çöküşüne, halkın hoşnutsuzluğunun da zirveye ulaşmasına neden oldu.

Brady Ödeme Planını Kabul Emesi

1989’da, Yugoslavya; Meksika, Brezilya, Arjantin, Venezuela, Kolombiya, Şili, Peru, Ekvator, Bolivya, Uruguay, Nijerya, Tunus, Fildişi Sahili ve Filipinler ile birlikte “Brady Ödeme Planına” imza attı.

Dış borcunun üçte birinden kurtulmasına karşılık; IMF ve Dünya Bankası ile ABD’nin kıskacına girdi, kamu şirketleri-doğal kaynakları ve ihracatını rehin olarak vermek zorunda kaldı.

Kırılma Noktası

Yugoslavya; Brady Ödeme Planıyla mali ve ekonomik sıkıntıdan bir ölçüde olsa, kurtulmuştu ki; bu sefer de, idari yönetimde ortaya çıkan bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldı.

Sırbistan’ın ağırlığını ortaya koyması ile yapılan Anayasa değişikliği sonucunda, Kosova ve Voyvodina’nın; özerkliğinin kaldırılması, Karadağ yönetiminde; değişikliğe gidilmesi, diğer federe devletler tarafından, hoş karşılanmadı. Hele Sırbistan ve Karadağ’ın merkezi yönetimi dayatması ise; diğer federe devletlerin, ciddi tepkisine neden oldu.

İlk Ayrılığın Başlangıcı

1990’da, Slovenya; kendi kaderini tayin etme hakkına dayanarak, Meclis’inde aldığı bir karar ve halk oylaması ile bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık ilanından iki gün geçmeden; burada, Hırvat Ante Markoviç komutasında konuşlanmış olan Yugoslav Halk Ordusu yönetime el koydu.

Avrupa Birliği Baskısı

Yugoslav Halk Ordusu; müdahaleden 10 gün sonra, Avrupa Birliği’nin araya girmesi ve başkomutandan gelen emir üzerine, ciddi bir çatışma yaşamadan Slovenya’dan ayrıldı.

Ordu’nun İtibarsızlaştırılması

Hırvat komutan Ante Markoviç; provokatif bir eylem ortaya koymak ve yolsuzluk ile suçlandı, suçlamalar; başkomutana kadar uzayıp gitti.

Hırvat komutan Ante Markoviç’ten, başkomutana kadar uzayıp giden suçlamalar; Ordu’daki hiyerarşinin alt üst olmasına, Ordu’daki hiyerarşinin alt üst olması; ayrışma ve kopmalara, ayrışma ve kopmalar da; Yugoslav Halk Ordusu’nun, halk nezdindeki itibarını ve güvenini kaybetmesine yol açtı.

Bağımsız Slovenya

Slovenya; ciddi bir savaş yaşamadan, kavgasız-gürültüsüz bir ortamda bağımsızlığını elde etti. Bunun ise üç nedeni vardı.

Birincisi; Slovenya, diğer federe devletlere oranla daha homojen bir toplum yapısına sahipti.

İkincisi; Hırvatistan, Slovenya lehine açık bir direniş sergiledi. Sırbistan’ın; Hırvatistan topraklarına girmeden de ciddi bir müdahale yapması mümkün değildi.

Üçüncü ise; Avrupa Birliği ve özellikle Almanya’nın, Sırbistan’a verdiği önemli sözler vardı.

Avrupa Birliği’nin Teşvik ve Taahhütleri

Batı, Hırvatistan ve Sırbistan’a; önemli vaatlerde bulundu, garantiler verdi, bu da; Hırvatistan ve Sırbistan’ı cesaretlendirdi.

Yugoslavya’nın parçalanmış halini gösteren haritalar, Sırbistan lideri Slobodan Miloseviç’in; Lahey Mahkemesi’nde yaptığı, ancak; basına pek yansımayan, savunması da bunu gösteriyor.

Haritalarda ne vardı?

Haritalarda, Sırbistan-Kosova-Karadağ-Makedonya ve Bosna-Hersek; “Yeni Yugoslavya” toprakları içinde görünürken, Slovenya ve Hırvatistan ise; bağımsız birer devlet olarak görülüyordu. Yeni Yugoslavya’da ise; Sırpların egemen olduğu, üniter bir devlet olacaktı.

Hesabın Şaşması ve Oyun İçinde Oyun

1991’de; Sırbistan, “Dönüşümlü Başkanlık Sistemi’nin” bir gereği olarak; başkan olan, Hırvat Stipe Mesiç’in; başkanlığını tanımadığını ilan etti. Bunun nedeni ise; Stipe Mesiç’in, Hırvatistan’ın; Almanya desteğinde, düzenli bir ordu kurma girişimine ses çıkarmaması idi.

İç Savaşın Başlaması ve Sona Ermesi

Yine aynı yılda; Sırp Krajina Özerk Bölgesi’nin, Hırvatistan’dan ayrılarak, Sırbistan’a katılacağını ilan etmesi; buna, Hırvat Silahlı Kuvvetleri’nin müdahale etmesi ise bardağı taşıran son damla oldu.

Yugoslavya iç savaşı; 1991’de fiilen başladı, aralıklarla; Hırvat-Sırp, Sırp-Boşnak-Hırvat, Sırp-Arnavut, Makedon-Arnavut çatışması şeklinde cereyan ederek, 2008’de; Kosova’nın, bağımsızlığını ilan etmesi ile son buldu.

Kimsenin Beklemediği Sonuçlar

Yugoslavya topraklarında; Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya ve Kosova olmak üzere, 7 bağımsız devlet doğdu.

Yugoslavya’nın dağılma süreci sona erdi mi?

Sırbistan’ın, Macarların yaşadığı; “Voyvodina Özerk Bölgesi” ve Müslümanların yaşadığı; “Sancak Özerk Bölgesi” ile olan sorunları devam ediyor. Bunun için, “Yugoslavya’nın; dağılma sürecinin sona erdiğini” söylemek, bugün için de doğru olmuyor.

İç Savaşın Ağır Faturası

Yugoslavya iç savaşı; büyük can ve mal kaybına sebep oldu, ülkenin; alt yapı, maliye ve ekonomisinde onarılmaz gedikler açtı.

Bağımsız hale gelen birçok devletin; halen, mali ve ekonomik sıkıntılar yaşaması; bu neden ile yıllar boyu uygulama alanı bulan ekonomik yapının darmadağın olması ile ilgilidir.

İç savaşta, en çok zarar gören ise; Boşnaklar oldu, katliama maruz kaldılar, topraklarının bir kısmını da kaybettiler.

Neden?

Bosna Hersek; homojen bir toplum yapısına sahip değildi, Sırbistan ve Hırvatistan’ın yayılma alanı içinde kaldı, Boşnaklara güçlü destek veren bir ülke de olmadı.

Kısaca; iki arada, bir derede kaldılar. Hal böyle olunca; hem Hırvatların, hem de Sırpların katliamına uğradılar. Zaten tarihte de hep böyle oldu.

Çıkarılacak Dersler

Birinci ders; doğal olarak, milletler; tarihi gelişim ve değişim sonucu doğar ve devleti kurar, ya da; devlet, milleti inşa eder.

İkinci ders, bir ülkede; birden fazla millet olmaz, olursa; birden fazla, devlet doğar. Bunun için, millet; üst kimliği, etnik ve mezhebi gruplar ise alt kimliği ifade eder.

Üçüncü ders, devletin egemen olmadığı bir yerde; legal ya da illegal, başka bir devlet; ortaya çıkar. Atalarımızın, “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” demesinin nedeni de budur.

Dördüncü ders; birden fazla milletten, tek millet inşa edilemez.

Beşinci ders, federal devletten; üniter devlete geçilemez, üniter devletten; federal devlete geçilir.

Altıncı ders; birden fazla millet ve federe devlet ile “ tek millet ve tek devlet ” oluşturulamaz. Zira ne iki, ne de; üç parçadan, bir bütün çıkmaz, bu; aynı zamanda, eşyanın tabiatına da aykırıdır.

“Oluşturulur” diyenler var…

Josip Broz Tito’nun; Marksist ideologları ile liberal-muhafazakâr İspanya Kralı Juan Carlos da böyle düşündü, ancak; düşündüklerinin tam tersi, bir durum gerçekleşti. Tito ise; acı bir tecrübeden sonra, “en büyük hatamdı” diyor.

ABD örneğini verenler var…

ABD’de, kurucu ulus; Beyaz-Anglosakson-Protestanlardır. İspanik ve Afroamerikan nüfustaki artışın; ABD’ni yönetenleri düşündürmesi de buna dayanır. ABD vatandaşlık kimliğinin bağlayıcılığı ise; ABD’nin süper güç olması ile ilgilidir, süper devlet özelliğini kaybetmesi ile de; bu, bir anlam ifade etmez. Avusturya ve Osmanlı’da da böyle oldu.

Marksistler, küreselciler, dinciler savunuyor…

Marksistlerin; etnik ve mezhebi gruplardan yola çıkarak, toplumsal bütünlüğü sağlama; oradan da “proleter dünya devleti ile proleter milleti” inşa etmeye giden bir ütopyası var. Ancak; bu strateji ve hedef, bir hayalden öteye gidemedi.

Stalin; “dil-ideoloji-coğrafya-vatandaşlık”, Mao; “kültür”, Enver Hoca da “soy” temeline dayalı, bir milleti inşa etmeye çalıştı, bunun dışında; farklı bir devlet yapısı ile yönetim şeklini de ortaya koydu.

Küreselcilerin; büyük milletleri küçük-küçük parçalara ayırma, daha sonra da; küresel patronların egemen olduğu, “tek dünya devleti ve tek milleti” oluşturma gibi bir hedefi var.

Dincilerin ise; önce federal, daha sonra da konfederal; bir devlet yapısında, ümmeti bir araya getirme ve bütünleştirme gibi bir hedefi bulunuyor.

İslam; “toplumsal ayrışmayı önler, bütünleşmeyi sağlar” diyorlar…

Yedinci ders; din, aynı kültüre sahip toplumda; kültürü nesilden nesile aktarır, yaygınlaşmasını ve yerleşmesini sağlayarak toplumsal bütünlüğe hizmet eder, farklı kültüre sahip toplumda ise; bütünlük sağlamaz, mezhep yönü ile de ayrışmaya yol açar.

Din, Irak’ta; Sünni Arap-Kürt ve Türkmenleri bir araya getiremedi, mezhebi yönü ile de Suriye ve Irak’ta; Nusayri-Şii-Sünni-Selefi gibi, bir ayrışmaya yol açtı.

İspanya’da, aynı din ve mezhebe sahip; İspanyol, Katalan, Bask ve Galisileri bütünleştiremedi. Aynı şeyi; Yugoslavya’daki, Katolik; Sloven ve Hırvatlar, Ortodoks; Sırp, Karadağ ve Makedonlar için de söyleyebiliriz.

Sekizinci ders; birden fazla millet ve federe devlet, yeni milletler ile federe devletleri üretir.

Dokuzuncu ders; anayasada, sık-sık değişikliğe gitmek; sistemsizliği, sistemsizlik de; yolsuzluk ve adaletsizliği doğurur.

Yugoslav siyasetçiler; en basit bir sosyal sorunu bile, anayasa değişikliği ile çözmeye çalıştı. Bu; anayasayı, “yazboz tahtasına” döndürürken sistemsizliği doğurdu.

Sistemin temel dayanaklarından biri olan Yugoslavya Komünist Partisi’ni, çıkarlarına alet etmeleri ise; yargının doğru dürüst karar alamamasına, bu da; yolsuzluk ve adaletsizliğe yol açtı.

Onuncu ders; Yargı-Ordu ve Polisin itibarsızlaştırılması, bunların; görevini yapamaz hale gelmesine, çöküşüne ve toplum huzurunun bozulmasına neden olur.

Örneğin, Avrupa’nın 4. büyük Yugoslav Halk Ordusu; inanılmaz bir şekilde, bir anda darmadağın oldu.

On birinci ders; gelişmekte olan ülkelerde, federal devlet; kontrolsüz borçlanma ve harcamaya açık kapı bırakır, bu da; ülkeyi, mali iflasa sürükler.

Yugoslavya’da; federe devletlerin, kontrolsüz borçlanma ve harcaması; ülkeyi, mali iflasa götürdü. Bu da; ülkeyi, küresel güçlerin at oynattığı bir ülke haline getirdi.

“Görsel medya, önemli bir rol oynadı” diyorlar…

Yabancı ve yerli görsel medya, bir yandan; alt kimlikleri öne çıkaran ve tarafları kızıştıran, diğer yandan da; marjinal olmayı teşvik eden,  “bencil-bireyci-ilkesiz-ilgisiz-samimiyetsiz-sorumsuz bir insan profili oluşturmaya çalışan” yayın programları ile toplumda etkili olmaya çalıştı.

Halkı,  yalan-yanlış-abartılı haber ve filmlerle; hayaller dünyasına götürüp, birden karanlık bir dünyanın içine bıraktı, O’nu; düşünemez, ne yaptığını bilmeyen bir varlığa dönüştürdü.

1990’da, Sırbistan takımı Partizan taraftarlarının; Dinamo Zagrep maçı için, Zagrep’e gitmesi imkânsız hale gelmişti, aynı şey; Dinamo Zagrep taraftarları için de geçerli idi.

On ikinci ders; anayasada, köklü değişikliğe gidilerek, etnik ve mezhebi sorunlara çözüm getirilemez, çözüm; güvenlik-adalet-ekonomik-sosyal-kültürel politikalarda aranmalıdır.

Escort Kayseri Escort Ardahan Escort Balıkesir Escort Nevşehir Escort Muş Escort Tunceli Escort Niğde Escort Şırnak Escort Giresun Escort Çanakkale Escort Manisa Escort Afyonkarahisar Escort Tekirdağ Escort Kars Escort Ankara Escort Polatlı Escort Mamak Escort Çankaya Escort Haymana Escort Sincan Escort Keçiören Escort Pursaklar Escort Etimesgut Escort Aydın Escort Kırklareli Escort Trabzon Escort Ordu Escort Konya Escort Siirt Escort Kahramanmaraş Escort Artvin Escort Kilis Escort Yalova Escort Batman Escort Van Escort Eskişehir Escort Antalya Escort Muratpaşa Escort Kemer Escort Kaş Escort Alanya Escort Konyaaltı Escort Manavgat Escort Kumluca Escort Tokat Escort Bayburt Escort İstanbul Escort Sancaktepe Escort Bağcılar Escort Kayaşehir Escort Mecidiyeköy Escort Fulya Escort Beşiktaş Escort Zeytinburnu Escort Kartal Escort Tuzla Escort Küçükçekmece Escort Üsküdar Escort Merter Escort Güngören Escort Sarıyer Escort Bayrampaşa Escort Çatalca Escort Esenler Escort Bakırköy Escort Kadıköy Escort Maltepe Escort Şerifali Escort Çekmeköy Escort Kağıthane Escort Beylikdüzü Escort Başakşehir Escort Kurtköy Escort Beykoz Escort Ataşehir Escort Sultanbeyli Escort Esenyurt Escort Fatih Escort Eyüpsultan Escort Avcılar Escort Büyükçekmece Escort Beyoğlu Escort Nişantaşı Escort Pendik Escort Bahçelievler Escort Ümraniye Escort Şişli Escort Kocaeli Escort İzmit Escort Gebze Escort Karaman Escort Ağrı Escort Rize Escort Adana Escort Seyhan Escort Çukurova Escort Amasya Escort Erzincan Escort Kastamonu Escort Malatya Escort Yozgat Escort Mersin Escort Anamur Escort Yenişehir Escort Akdeniz Escort Erdemli Escort Mezitli Escort Silifke Escort Edirne Escort Çorum Escort Gaziantep Escort Şehitkamil Escort Şahinbey Escort Nizip Escort Isparta Escort Karabük Escort Düzce Escort Gümüşhane Escort Kırıkkale Escort Bartın Escort Burdur Escort Uşak Escort Adıyaman Escort Muğla Escort Dalaman Escort Marmaris Escort Milas Escort Datça Escort Fethiye Escort Bodrum Escort Samsun Escort İlkadım Escort Atakum Escort Aksaray Escort Bilecik Escort Şanlıurfa Escort Zonguldak Escort Osmaniye Escort Sakarya Escort Bingöl Escort Kütahya Escort Elazığ Escort Bursa Escort İzmir Escort Konak Escort Çeşme Escort Gaziemir Escort Buca Escort Bayraklı Escort Karşıyaka Escort Urla Escort Balçova Escort Bornova Escort Bergama Escort Çiğli Escort Bolu Escort Bitlis Escort Diyarbakır Escort Sivas Escort Iğdır Escort Denizli Escort Sinop Escort Erzurum Escort Kırşehir Escort Çankırı Escort Mardin Escort Hatay Escort Hakkari
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.