YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

AKP şaşırtmadı: Kol değil tırnak bile kesemedi!

Bu haber 05 Ocak 2015 - 16:23 'de eklendi ve 737 kez görüntülendi.

TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmemesi yönünde karar aldı.

Komisyon, bakanları Yüce Divan’a göndermeme kararı verdi. Komisyonda tüm AK Partili vekiller “4 eski bakan Yüce Divan’a gitmesin” şeklinde oy kullandı.

Oylama 9-5 sonuçlandı.

Türkiye, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 4 eski bakanla ilgili kararı belli oldu.  4 aylık çalışma süresinin dolmasına 4 gün kala bakanlarla ilgili nihai kararını belirlemek için bugün toplanan komisyon “Yüce Divan” kararını sonuca bağladı.

Komisyon’dan 4 eski bakanın Yüce Divan’a “sevk edilmemesi” kararı çıktı. Karar, 5’e karşı 9 oyla alındı.

Yani muhalefet milletvekilleri karara “kabul” görüşü verirken, AK Partili vekiller “ret” yönünde görüş belirtti.

BUGÜN NELER OLDU?
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu’nun bugün yapacağı oylamayla ilgili, “Milletvekilleri, Meclis iradesinin aklama ya da karalama yeri olmadığını, kararın Yüce Divan tarafından verilmesini temin etmelidir” dedi. Oktay Vural, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonunun, dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceği konusunda bugün önemli bir karar vereceğini söyledi. Komisyonun 22 Aralık’ta yapması gereken oylamanın bugüne kalmasının milletvekilleri üzerinde baskı ve tehdit oluşturulduğunun açık göstergesi olduğunu savunan Vural, “Milletvekilleri, Meclis iradesinin aklama ya da karalama yeri olmadığını, kararın Yüce Divan tarafından verilmesini temin etmelidir” diye konuştu.
KOMİSYON TOPLANDI, OYLAMA YAPILIYOR

17-25 Aralık operasyonlarında isimleri geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağışve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a sevk edilip edilmemesine ilişkin nihai kararını belirlemek amacıyla oylama yapılıyor.

BAKANLARIN HER BİRİ AYRI AYRI OYLANACAK

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki Soruşturma Komisyonu, eski bakanlar için Yüce Divan yolunun açılıp açılmayacağına karar verecek. Komisyon, Ak Parti’den 9, CHP’den 4 ve MHP’den 1 olmak üzere 14 üyeyle toplanacak. HDP’nin tek üyesi Komisyon’dan istifa ettiği için oylamaya katılmayacak.

Komisyon’da her bakan ayrı ayrı oylanacak. Böylece bakanların biri ya da birkaçı hakkında Yüce Divan’a gönderme ya da göndermeme kararı çıkabilecek. Yüce Divan kararının çıkması için 8 üyenin el kaldırıp “kabul” oyu kullanması gerekiyor. Bunun için ise en az 3 AK Partili üyenin desteği gerekiyor. Meclis Soruşturma Komisyonu üyeleri şu isimlerden oluşuyor:
“Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, AK Parti Bursa milletvekilleri Kemal Şerbetçioğlu, İsmet Su, AK Parti Denizli Milletvekili Bilal Uçar, AK Parti Konya milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, Mustafa Akış, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, CHP İzmir milletvekilleri Erdal Aksünger, Rıza Tümer, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, MHPKahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu.”

OYLAMA NASIL YAPILIYOR?

Komisyon üyesi olan 14 vekil, eski bakanlardan Muammer Güler için 4, Zafer Çağlayaniçin 3, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış için 2’şer suçlama konusunda ayrı ayrı söz alacak, görüşlerini aktaracaklar. Yani vekiller 11’er kez konuşacaklar

Her konuşmanın sonunda da, ilgili eski bakanın ilgili suçlama konusunda Yüce Divan’a gidip gitmemesi hakkındaki oylarını açıklayacaklar.

YÜCE DİVAN KARARI ÇIKARSA NİHAİ KARARI GENEL KURUL VERECEK

Komisyon’dan Yüce Divan kararı çıkması durumunda Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak gizli oylamayla 4 eski bakanın kaderi belli olacak. Meclis Soruşturma Komisyonu raporunu TBMMBaşkanlığı’na sunduktan sonra 10 gün içerisinde belirlenen bir günde Genel Kurul’da nihai oylama yapılacak. Yüce Divan’a sevk için salt çoğunluk olan 276 milletvekilinin “kabul” oyu vermesi yeterli olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.