YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Şüleymanşah Türbesi

Bu haber 25 Şubat 2015 - 9:29 'de eklendi ve 472 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

22 Şubat 2015 Pazar günü bir telâşla uyandık; doğrusu bir mehter marşı eksikti;  bizim Neo-Osmanlıcı Başbakan bir kahraman edâsı ile konuşuyor; Anadolu dışında tek Osmanlı toprağı “Süleyman Şah Türbesi”ni IŞID’den korkumuzdan boşaltmışız ve bu da yetmiyormuş gibi kullanılmaz hâle getirerek yerle bir yetmişiz! Ehh yâni, boştılılır boşaltılar da, “Kimseden izin almak ve yardım görmedik” gibisinden sözlerin mânâsı neydi? Türbeye gitmek için “Kobani Kantonu” ndan geçmeniz gerekiyor, yani terörist örgüt olarak ilân ettiğiniz fakat stratejik ortağa kabul ettiremediğiniz PYD’den izin almadan emirivâki ile mi geçtiniz? Bu örgütün lideri İmralı’da tutuklunuz, hiç olmazsa ona bir talimât da  verdirmeniz mi? Ne kadar isterdik bir yerlerden yardım görmeden iş başarmanızı!
 
Elbette Genelkurmay’a inanıyoruz; Süleyman Şah Türbesi’ne, IŞİD adlı vahşet örgütünün bir saldırı yapacağı, bu örgüte Türkiye’nin yardım ettiğini iddiaları ayyuka çıkmışken; hakikatten buradaki haysiyetimizin yerle bir edileceğine inandırılmıştık. Doğrusu iktidarın bunlardan bir torpil yaparak  bize ilişmemelerini  sağlayacağını  sanıyorduk; PYD’ye el açacağınızı  ve her zamanki gibi bunu inkâr edeceğinizi  tahmin etmiyorduk. Aynı saat 15.39’da YPG’nin Fırat Haber Ajansı kanalı ile yapılan açıklamada (http://www.firatnews.com/) “Güçlerimiz Süleyman Şah operasyonuna aktif katıldı.”  cümlelerine yer verilmiştir. Demek Başbakan’ın söyledikleri doğru değildir. Aynı haber PKK’nin ANF Ajansı ve diğer organlarında da  manşetten verilmiştir. Türkiye’de  PKK yanlısı  BDP sözcülerinden çıt yok!
 
Neler dönüyor anlayabilmiş değiliz! Sınırlarımızdan 32 km. kadar içeride Karakozaklı’da bulunan Süleyman Şah Türbesi, 180 mt. mesafedeki Suriye Eşmesi’ne getirilmiş;  bu sefer de  dört tarafı PKK ile çevrili; daha mı güvenli bir bölge!  Bari zaman geçirmeden stratejik müttefikin  terör örgütü kabul etmediği PYD’yi en kısa zamanda  listeden çıkarın; hattâ bunların aslı olan PKK ile de ittifak yapmış olduğunuzu  açıkça ilân edin de  şu “Çözüm Süreci”nin mânâsını anlayalım!
 
Türkiye’nin savaşa girme savunmaları bir hikâyedir; korkmayın birçok militanı ve hatta komutanı Türk vatandaşı olan, Türkiye tarafından yardım gördüğü iddiaları ayyuka çıkan bir örgüt hiç kendi kaynaklarını kurutur mu? Bu geri çekilme mantığını doğru bir siyaset olarak kabul ediyorsanız bâri savaş tehlikesi var diye Dıyarbakır’ı Erzurum’a,  Hakkari’yi Gazianteb’e çekmelisiniz! Gerçi Hükümetimizde böyle bir savaş cesareti yok ama  bugünkü güneydoğunun  her bakımdan ülkeden koparıldığı açıkça ifâde ediliyor, zaten fiili bir işgâl var; daha ne duruyorsunuz; savaştan bu kadar korkmanın  ne anlamı vardır? Gerçek savaş IŞİD ile değil, PKK ve PYD’nin kucakladığı silâhlı siyasi Kürt hareketidir.
 
Türkiye Süleymanşah Türbesi’ni tam bir örgüt zihniyeti ile taşımıştır. Bütün dünya Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunurken siz aranız iyi değil diye bunlara haber bile vermiyorsunuz!  Süleymenşah Türbesi Lozan gibi uluslararası bir anlaşma ile Türk toprağı ilân edilmişken, 1973’de Suriye ile yeni anlaşma yapıp Karakozak’a taşımışız; o zaman Suriye ile münasebetlerimiz çok mu iyiydi? Aklı başında siyaset adamlarımız Hükümet’in  ballandıra ballandıra anlattığı  “Ev taşıması”nın ciddi bir devlete yakışmadığını  söylüyor; haksız mı? Siz varolan bir devleti münâsebetlerimiz bozuk diye görmemezlikten gelerek tam bir örgüt kafası ile ve “Terörist” örgüt listenizde bulunan bir silâhlı eşkıya ile işbirliği yaparak onları meşrulaştırmıyor musunuz? İşte esas mesele budur!
 
Gözünü sevdiğim “Osmanlıcılık” daha nelere kadirmişsin? Nasıl bir oldu- bitti yaptın? Aman savaşa girmeyelim, nasıl da girmişsin de girmediğini millete yutturmaya ve zafer kazandık diye böbürlenmeye  devam ediyorsun?  Nasıl olsa Suriye politikan iflâs etti de Emevi Camii’nda namaz kılma yalanın ortaya  çıktı! Bu anlamsız politikalarla Konya’da kimlerin namaz kılacağını neden düşünmüyorsunuz? İki ileri bir geri; birgün PKK-PYD’lisin, bir gün sonra IŞİD!

Muhabbetle.
 


Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.