ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,2428
EURO
17,4479
ALTIN
967,74
BIST
2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Açık
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C

TÜRKMEN İDEOLOGYASI ALEVÎLİK

TÜRKMEN İDEOLOGYASI ALEVÎLİK
21.02.2015
0
A+
A-

Ali Bademci

 

 

 

Fransız âlimi Rox,Türkmen’in câzibesi dilinden gelir”  diyor; ama, asâbiyetini, yani sinirlerini de unutmamak gerekir. Bir de derler ki “Türkmen’de kin din gibidir”! Bunlara inanır mısınız bilmiyorum ama, Amerikalılar insan genetiğini bunun için inceliyorlar. Belli  bir yaşa geldi mi  Türkmen’de “Kolestrol” başlar; önceleri çok hayvansal yağ tüketildiği söylenirdi; şimdiler de uzmanlar  “Aman yağlı yeyin ve tereyağından şaşmayın.” tavsiyesinde bulunuyorlar. Biz çocukken  analarımız kilden küplere  kuyruk yağı ve kavurma  doldururlar, hem et hem de yağ yerine bunlar kullanılırdı;  Akdeniz çocuğu olduğumuz için zeytin boldu, bundan da analarımız  defne yağı katarak sabun pişirirdi. Bu yaşa geldiğimizde öğrendik ki, Türkmen kolestrolü yüksek bir kavim imiş! Uzmanlar faydalı ve zararlı olmak üzere iki kan yağı tesbit etmişler ki, faydalı (HDL) 50 mg/DL, zararlı (LDL) 125 mg /DL olması lâzımmış. Faydalı kolestrol  30’un altına inerse  kalb krizi riski varmış; ki bu serserilik derecesinde sinirli olmak ile sonuçlanırmış. Ehh şu  hikâyeye bakın, normal beslenen , yani bir köy Türkmen’in   nâdiren bu değeri  35 olurmuş! Herhalde Rox bugünlere kadar yaşasaydı bu sinir işini de şu tatlı dil işine mutlaka ilâve ederdi.

Şaka bir yana Türkmen’de bu asâbiyet ve sabırsızlık  bir karakter unsuru olarak vardır. Mânilere, bozlaklara, hoyratlara bakın çığırışlarda bile “İsyân” duyguları vardır; son yıllardaki  “Arabesk” de Allah aşkına bu değil mi? Diyeceksiniz ki kökü “Batınî”  olan Alevîlikle bu işin ne ilgisi vardır ? Selçuklu “Babailiği”ne  bakın bu işi  aynada görür gibi göreceksiniz; “Şahkulu” da  böyledir; fakat “ İlyas benim şeyhimdir, mürşidimdir ” diyen Hacı Bektaş Veli böyle değildir! Modern ve ilmî çalışmalar bu büyük sosyal hareketlerin  din kaynaklı olmadığını gösteriyor;  Hz.Ali olmasaydı yine  “Babailik” olacaktı  kanaati Türkmen sosyolojisinin  son durağıdır. Yıllarca bizi kandırdılar da, lâkin aldatamadılar ve haklarımız birbirine düşmedi! İréne Melikof, âlim ve Türkmen;”Uyur İdik Uyardılar” diyor; yalan mı? 1968 sonrası öğrenci olaylarına iştirak eden ve çeşitli sol fraksiyonların içinde yer alan Alevî gençlerle  İlyas hareketinin çok farkı var mıdır? Olaylar vukuu anında belli olmuyordu; ama şimdi artık gün gibi aşîkâr değil mi? Amerikan VI.Filosu’na saldıran  solcu gençlere zamanın “Babaisi” diyemez miyiz? Bu hareketlere devleti kontrolü altında bulunduranlar karşı koymuşsa sünnînin ne kabahatı vardır? Sünnî’ye kızarak mataryalist olmak ne derece manalıdır?  12 Eylül zindanlarında  uyandık; lâkin kendi arkadaşlarına ihânet eden  samanlık solcuları  şimdi yine ihânete devam ediyor! Bu işin sağı solu kalmış mı!

Kaç yıldan beri  “Rahleciler” çıkmış da, uyduruk bir paketle “Alevî Meselesi”ni halledeceklermiş! Hangi meseleyi ? Yıllardan beri Marksistler oynadı,  Avrupalılar oynadı, şimdi de Amerikalılar oynuyor? Neden görmüyoruz! Ömür boyu bunu mu çekeceğiz? Devletin acısı milletten çıkmaz; hangi Alevî Cemevi yapmak istemiş de hangi sünni engel olmuştur?  Bu ülkede câmileri vatandaş yapıyor, devlet bir süre sonra  görevli tâyin ediyor; Osmanlı devrinde  görevlilerin bedelini  halk ödüyordu! O zaman mı şimdi mi sünnîlik hortladı? Alevî halk “Cemevi” yapmak istiyorsa  “Rahleciler” hariç bizim sünnî insanlarımız onlara yardıma hazırdır! Tabii olarak İslâmla geçinenler değil; gerçekten müslüman olanlar! İşte Alevî açılımı budur! Amerikan kuklacılığı, Avrupa tahrikçiliği, siyasi İslâm ianecileri  değil, milletin, Türk Milleti’nin engin hafızası açılım ve çözümdür!

Ne derseniz deyin  MHP bu gerçekler karşısında suçlu gibi duruyor; CHP şaşkın ve kararsız; hatta kafası karışık,siyasi islâmın “Dersim” aldatmacasına inanır görülüyor! Arap cilâlı, Selefî ciltli sarı kitap  ve kara ampul  açılım falan yapamaz ! Alevîyi kandırıyorlar, Türkmeni uyutuyorlar, Kürdü tahrik ediyorlar! CHP ve  MHP öyle bir seçim beyannamesi oluşturmalı ki Alevî de Kürt de parmaklarını ısırsın! Peki bu iş zor mu? diyorsanız hayır hayır pek kolaydır; siyasi islâmın takiyyesi  ve misyoneri varsa  Türk müslümanın yok mu? Kürtler bu işte mahirdir ve dindardır, âlimleri bulunmaz mı?  Bu işin ayıbı ve kayıbı yok  “Aynı mahallede yaşıyoruz ve kuralları biz tesbit edeceğiz” derseniz  size kim ne diyebilir? Arap Müslümanı değiliz; neden Allah’ın savcılığını ve kulun avukatlığını yapan siyaset cambazlarına  bedel ödeyelim!

Haydi Atatürkçüler, yaklaşın ülkücüler, bakalım hangi millet sizin arkanızdan gelmeyecek? Omurgasız, sömürgen ve sürüngenlerin içinden bir çıkın! Şöyle bir kendinize gelin! Bir salâvat getirin, ferahlayın; kirli su ile bir daha yıkanmayın; itin kokladığı eti yemeyin! Birleşik Arap-Hıristiyan itifakının  rap-rap sesleri kapımızın önüne kadar dayanmış! Bunlar Şerif Hüseyin zamanında da böyle değil miydi? Mustafa  Kemal ile saf tutanlar  birbirinin mezhebini mi  sormuştur?

Kurulan tuzaklar karşısında  milletimizin  her zamankinden çok  birlik olmaya ihtiyacı vardır. Fesat ve kirli söylemlerle köprüyü aşmaya çalışıyor, kurtulmak için zaman ve fırsat vardır. Önemli olan  bundan sonra sün’i parçalara bölünmemek; ancak böyle gemiyi kurtarabiliriz. Asgarî olarak herkes bulunduğu  siperi terketmemelidir. Yine kandırılırsak  yarınımızı  kaybetmiş olacağız.

Sağlıcakla kalın.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.