ÖN YARGI

Zeliha Alkan

ADANA’NIN YOLLARI

Bu haber 06 Mart 2015 - 2:40 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

Ali Bademci

 

 

 

AKP’ye aday adaylığını sanıyorum tamamlanmış; MHP ve CHP’de daha vakit var. CHP’nin iç işlerini çok merak ediyorum, ama fazla bilmiyorum; dostumuz ve meslektaşımız Turgay Develi’den mesajlar alıyoruz. Her bakımdan başarılı olmalarını da istiyoruz; Cumhuriyeti’mizin temel direği eğilmemeli. “Bizim Ocak” mâlum; bacasının daim tütmesi gerekiyor; Adana-Mersin-Hatay işte “Çukurova”; Milliyetçi-Atatürkçü-Cumhuriyetçi başı dik insanlar!

Adana’nın 12 milletvekili var; 6’sı AKP, 3’ü MHP, 3’ü de CHP’ye ait. Demek ki Adana’da her iki seçmenden birisi AKP’li! Oh ne kadar güzel değil mi? AKP vekillerinden 3’ü doğulu; herhangi bir şey ima etmek için yazmıyoruz; ama Adana’nın köküne kıran mı girdi?   Şahsen bir Adana’lı olarak bu tablodan utanıyoruz; MHP’ye bakıyorsun aday adayı sayısı şimdiden 50’yi bulmuş diyorlar! Daha evvel MHP Adana’dan 4 vekil çıkarmıştı; neden düştü? Sebebleri belli “Kaset Skandalı” ve listelerde vasıfsız insanlar! Kusuru bakmayın Ormancı Seyfettin karambolden vekil seçildi, hakkındaki iddialar ayyuka çıkmış, ASKİ Genel Müdürlüğü’nden de tanıyoruz, AKP’den seçilmek istiyordu kısmet MHP imiş! Ali Halaman eski bir ülkücü, davaya bağlı bir insan, her yerde hazır ve nazır, fakat hiçbir birikimi yok! Muharrem Varlı çok ortalarda görülmüyor, Meclis’te bir varlık da gösterdiğine şahit olmadık! Fakat her şeye rağmen MHP milletvekilleri Adana’lıdır ve bu toprakların çocuğudur! MHP’nin neden fasit daireyi aşamadığını şimdi daha iyi anladık mı;  bilmiyorum ama benzer liste ile seçime gidilirse kesinlikle düşme olacaktır. Artık Türkiye’nin şartları çok değişmiştir, siyaset her şeyden evvel dürüst ve donanımlı olmak şartını aramaktadır.

MHP’nin nasıl bir tercih sıralaması yapacağını çok iyi bilmiyoruz; elbette Genel Merkez yoklaması yapılacak; ancak Ankara’dan Adana fotoğrafı acaba ne kadar net görülebilir? Türkiye ve Çukurova’ya da bu görüşleri teşmil edebiliriz. MHP Genel Merkezi gerçekten “Ateşten Gömlek” giymiştir; bu gömlek ya kendini yahud da listeleri yakacaktır. Özellikle ilk sıra sonrası pek düşünülmeli ve potansiyel adaylara yer verilmeli ki bir oy patlaması yaşansın!

Türkiye’nin genel siyasetinde çok büyük endişeler vardır; parti farkı gözetilmeksin bütün muhalefet bu işin farkında ve “Padişahlık”  özlemlerini çağrıştıran bir düzenin geleceğinden bahsediyor! Parti liderleri belki bu seçimin son olacağını açıkça vurgulamaktadır; bu durumda anlıyoruz ki vaziyet çok vahimdir! On yılı aşkın bir zamandan beri yeni Türk Devleti’nin en önemli değerleri pespaye adamlar tarafından açıkça tartışılmaktadır. Devlet sürekli çözüm getiren değil; sun’i söylemlerle çözüm hayallenen ve bunu kendi ideolojik görüşleri doğrultusunda kullanmak isteyen ve “Özür Dileyen” bir konumdadır. Ne yazık ki millet içinde otuz üç millet yaratılmış ve bunlardan da sıra ile af dilenecektir; dolayısıyla  “Suçlu Devlet” psikolojisinin nerede biteceği malum değildir.

CHP ve MHP aday tesbitlerinde gerçekten donanım ve kaliteye önem vermelidir; şüphesiz her partili kendi teşkilâtı için en kıymetli insandır ve mutlaka taraftarları vardır! Fakat önümüzdeki Türkiye şartlarını çok iyi kavramış olan CHP ve MHP Genel başkanlarına bu bakımdan “Ateşten Gömlek”i kadife kaftana çevirmek düşüyor. Atatürkçü ve Cumhuriyetçi her insan her görevi lâyıktır; lâkin Hatay Mahalli seçimlerinde olduğu gibi putlar devrilmezse,  uğraşılar ve beklentiler boşa gidecektir. Gerek Kılıçdaroğlu ve gerekse Devlet Bahçeli bu imtihandan başarılı çıkarak tarihe geçmelidirler.

Şahsen fanatik ölçülerde bir MHP’li olarak şu husustan pek muzdaribim: Ankara uçağından seçilmek istediği bölgeye inen ve her gönlünde aslan yatan, ”Ben Bahçeli tarafından gönderildim ve onun adayıyım.”, eskiler ise “Genel Başkanım beni bırakmaz.” diyor. Bunlar hakikatten doğru mudur?  İcazet sayı, çıkacak milletvekili sayısını çoktan aşmış durumda ve psikolojik olarak donanımlı insanlar müracaat etmeye bile korkuyor! O zaman yarışın da çok anlamı kalmıyor! Sayın Genel Başkan’ın bu hususa açıklık getirmesi sanıyorum insanları rahatlatacaktır. CHP’de böyle “İcazet” işleri var mı yok mu bilmiyorum! Lâkin Kılıçdaroğlu kendi teşkilâtı dışında bir arayış içerisindedir. Elbette MHP’nin böyle bir arayışa girmesini beklemiyoruz; kendi insanını doğru tercihlerle değerlendirsin de bunu nasıl yaparsa yapsın!

Muhabbetle.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.