ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
36°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

MESULİYET, HAKİKATLERİ TARİHE ŞERH DÜŞMEYİ GEREKTİRİYOR

MESULİYET, HAKİKATLERİ TARİHE ŞERH DÜŞMEYİ GEREKTİRİYOR

Eğitimci- yazar Gazi Karabulut’un, Berikan yayınlarından iki yeni kitabı çıktı. Kitaplarla ilgili bir değerlendirme yapan Gazi Karabulut şu görüşlere yer verdi.

Milli şuura sahip olanların günümüzde fikirlerini aktarma adına daha fazla gayret göstermesi gerekmektedir. Ülkemiz uzun süredir, milli değerlerinden uzak bir sürecin içerisinde kaos dolu yaklaşımlara maruz kalmaktadır. Bu durum milli ve manevi meseleleri bir hayat tarzı olarak değerlendiren ve eli kalem tutan milliyetperver münevverlerin mesuliyetini bir kat daha artırmaktadır.

Bu yaklaşımdan hareket ile özellikle de bir neslin inşası adına gençlerimizin ve ülkücülerin yaşananlara nasıl yaklaşım sergilemesi gerektiğini ihtiva eden ÜLKÜLER Gökteki Yıldızlara Benzer adlı kitap bazıları daha önce de gündeme getirilmiş düşüncelerimizin derlenmesi ile oluştu.

Ayrıca, Mesuliyeti mensubiyet ile besleyerek, Ülkücü iradeyi oluşturan kaynaklara yer verdiğimiz, güncel meselelere ait Ülkücü yaklaşımları aktardığımız, yarınlara ait ülkülerimizi ifade ettiğimiz bu çalışmada yer yer gözyaşlarımızı duygularımıza katık yaparak şekillendirmeye gayret ettik.

Kitapta “Ülkücülük, Ülkücü Hareket, Ülkü Ocakları, Türk Milliyetçiliği” konuları ile birlikte Türkiye’nin Meselelerine Ülkücü Bakışlarla birlikte Ülkücülerden, özellikle de Ülkücü aydınlardan beklenen tutumlara ışık olma gayreti güdülmüştür.

Hülasa hem fikri temellere, hem güncel meselelere, hem de istikbale ait tasavvurlara yer vererek “Ülkücü Bakışın” tarihe şerhi gaye edinilmiştir.

Ülkücülüğün bir hayat tarzı olduğu şuuru ile Ülkücü harekete ve hareketin gayesini oluşturan Türk-İslam Âlemine hayırlı olması temennisi ile bu çalışmayı başta şehitlerimize, gazilerimize ve ahde vefa sahiplerine ithaf ettik.

KÖPRÜ ve AYAKLARI ise bir milletin dirilişinin eğitim politikalarının milli ve tutarlı olması ile mümkün olacağı anlayışı ile ortaya çıkan bir çalışma oldu.

Toplum hayatını işlemek, cemiyetin asli unsuru insanı irdelemek, insanı sosyal yaşantıda rol sahibi yapmak, birinci derecede eğitim kurumlarının işidir.

Milletlerin yaşadığı sıkıntıların temeline inildiğinde eğitim dünyasındaki işleyiş ile direk bağlantılığı olduğunu görmek sürpriz olmaz. Tabi tersi de doğrudur. Toplumsal huzuru yakalayan, ekonomik, siyasal, ilmi sahada büyük mesafeler kat eden ülkelerin de eğitime yaptığı büyük yatırımlarına şahit oluruz.

Bu kitapta “Nasıl bir eğitim-öğretim?” sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Bu soruya cevap ararken de uzman görüşlerine, bazı araştırmalara, yaşanmış örneklere, somut verilere yer verip çözüm önerilerini ifade etmeye gayret ettik. Gaye, sadece eleştirmek değil doğruları ortaya koymak, bir neslin inşasının, bir milletin geleceği olduğu bilincinden hareket ile meseleleri tahlil etmek esas alındı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.