DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

AKİT MEDYA VE ÖZBEKLER

AKİT MEDYA VE ÖZBEKLER

Ali BADEMCİ

     SMS:542.311.1564

 

İnşaallah Özbekistan’a dA temiz bir demokrasi gelecek ve bizdeki gibi  tertemiz duyguların kötüye kullanılmayacağı bir ortam ortaya çıkacaktır. Bu düzen insanları “Din-Allah”la aldatmayan bir demokrasi olacaktır; çünkü Özbek insanı bu kadar sıkıntıyı kaldıramaz ve bir bakarsınız ki Allah esirgesin “Köktendincilik”e kurban olur! Acaba tıpkı Batı ve ABD gibi böyle manzaralar mı  bekleniyor! Özbekistan Başbakanı Şevket Mirzayef   ve yardımcısı Rüstem Aziyef’ den çok şey bekliyoruz, Allah işlerini rast getirsin ve Özbekler’in başı sağ olsun; Kerimov’u iyi ve kötü yönleri  tarihe gömüyoruz! Bize konuşmak  düşmüyor!

 

AKİT MEDYA  VE ÖZBEKLER

 

Ne kadar tartışılırsa tartışılsın   Özbekistan’da  27 yıllık İslâm Kerimov dönemi kapandı. Ne yazık ki  Türk medyasında  doğru  dürüst bir  değerlendirme  görülmedi. Akit Medya Gurubu  artık aramızda bulunmayan  ve çoktan öte dünyaya  göçen  Kerimov’u  dinî düşüncelerle yerden yere vurdu! Halbûki kadîm inançlarımız  ölünün arkasından  bu derece kötü değerlendirmeler yapılmasını hoş karşılamıyor! Demek ki  ideoloji  din düşüncesinden ve şefkat geleneklerinden  önce geliyormuş, nedense her şeyi bu gözle inceliyoruz! Şahsen bu insanların  Türklük ve  Türk Dünyası  hakkında  sağlam bilgileri bulunduğunu  düşünmüyoruz. Nedense Buhârâ-Semerkand-Horasan  mistizmini  hep konu ederler de  bu insanların gerçek inançları hakkında bilgileri yoktur. O zaman   bu coğrafyayı tanımıyorsan,   yörenin gülümseyen çiçeklerine, yani müslümanların ortak değerlerine de  sarılmayacaksın!

 

Türkler’in yurdu anlamına Türkistan’nin ana gövdesi  Özbekistan’dır. En azından bu sebeble  her Türk’ün ilgili olması gerekiyor! Tarihimiz ve medeniyetimiz burada başlamış, dünyaya buradan dağılmış, ek  ve kökleri ile  hâlen burada yaşamaktadır. Her ülkede, arkasından olumlu veya  olumsuz değerlendirilebilecek liderler  gelebilir; bunların tarih önünde  değerlendirilmesi  öncelikle o ülkede yaşayan insanların hakkıdır! Biz de olduğu gibi, kilometrelerce öteden o ülke liderinin İslâm düşmanlığı yaptığı hattâ din düşüncesinin kökünü kazıdığını ifâde etmeye hakkımız var mıdır? Böyle düşünceler ideolojik sapkınlıklardan ileri gelmektedir ve o ülke insanlarına en azından  saygısızlıktır!

 

Özbek kardeşlerimiz, hiçbir dinî düşünceye hayat hakkı tanımıyan  bir düşüncenin  yetmiş yıllık istibdadından henüz yeni kurtulmuşlardır. Komünizm ve Rus ırkçılığına karşı Basmacılar ve II. Dünya Savaşı’ndaki Özbek direnişleri bile  onların bizlerden çok veya şimdi lâfını edenlerden  daha iyi Müslüman olduklarını  göstermiyor mu? 1927’den 1937’ye  kadar  başta  Özbekistan Cumhurbaşkanı Feyzullah Hoca olmak üzere  onbinlerce  insan Stalin tarafından kurbanlık koyun gibi boğazlanmıştır! Bolşevik dönemi boyunca ülkede  İslâmiyet ortadan kaldırılmış, camiler kapatılmış minareler susturulmuştur. Böyle ağır zülme uğrayan  Özbekler’în ayakta durduğuna  ve 35 milyon olarak kendini muhafaza ettiklerine şükretmek gerekmiyor mu? Öyle bir geçmişten gelen insanların saha ihtiyatlı olması ve ülkesinde doğru veya yanlış tedbirler alması  neden bizleri tedirgin ediyor?

 

Akit Medya’nın  dilinin altındaki baklayı anlamak  zor değildir; İslâm Kerimov ülkesinde  Fethullah Gülen ve benzer okulların faaliyetlerini yasaklamış Türkiye uzantılı bu görüşleri ülkesinden def’ etmiştir. Özbekler Anadolu Türkleri’nden daha heyecanlı ve İslâm’a  özellikle duygusal yönleri ile sarılmış  insanlardır. 15 Temmuz’da bizim başımıza gelenler  onların başına gelmiş olsaydı altından kalkmaları mümkün değildi! İşte Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’da görülen artçı sarsıntılar! Bu manzara çok mu şıktır?

 

İslam Kerimov iktidarının  dünyanın hiçbir ülkesine beş kuruş borcu yoktur, bu fenâ bir şey midir?  Evet ülkede sefâlet vardır, kaynakları tam olarak değerlendirilememiş ve demokrasi getirilememiştir! Yani Türkiye’ye demokrasiyi tarikat artıkları veya mütareke basını mı getirdi? Özbekler’in bir Mustafa Kemal çıkaramadıkları gerçek; lâkin  bizdeki  gürûh  bu gerçeği hiç kabul etmiş midir? Herşeyden evvel  Özbekistan’ın komünist kalması mümkün değildir; Kerimov o rejimin ürünü olduğu halde, kaç sefer tutuklanmak sûretiyle  yine o rejimin mağduru olmuştur! Bizim din düşüncelerimizle  oyuncak gibi oynayan   Batı ve ABD’nin onların ülkelerinde de ahtapot gibi kolları  vardır! Yıllardan beri  Fergana Vadisi’nde  umut ettikleri bir kalkışmayı başaramamışlardır!

 

Ülkemizde  bedava istismar düşünceleri ile toplumu kandırıyoruz; Özbekler’in  matem gününe devletimiz adına  Başbakan Yardımcısı  Tuğrul Türkeş’in  katılması bile sesiz sedasız gerçekleşti. G 20 zirvesinde  Çin’de  bulunan Cumhurbaşkanımız’ın sürpriz bir ziyaret  yapacağı  söylendi ise de  aslı çıkmadı! Böyle bir şey gerçekleşseydi ne olur, dünyanın sonu mu gelirdi? Netice olarak devletlerimiz ayrı da olsa  menşei bir milletiz ve her iki ülkenin insanları da bunun şuurundadır! Bizim İslâmcı geçinen kara kafaların nezdinde sanırım  Türkistan Müslümanlarının, dokuz insanın ölümüne sebeb olan  Gazze şovunun   görüntüleri kadar değeri yoktur! Ne yazık ki biraz sıkıştırsak “Kavmiyetçilik” diyorlar; halbuki  bizim kadim kültürümüzde bu deyimin  ne anlamı vardır ne de karşılığı!  Kabilelerden müteşekkil  kavmin Arapça ana anlamı “Kabile”nin sözlük mânâsı olan “Kafatası”dır! Yazık ki yüzyıldan beri kendileri gibi düşünmeyenleri bu sahte “Gazze dostları” öyle değerlendiriyor!

 

İnşaallah Özbekistan’a da  temiz bir demokrasi gelecek ve bizdeki gibi  tertemiz duyguların kötüye kullanılmayacağı bir ortam ortaya çıkacaktır. Bu düzen insanları “Din-Allah”la aldatmayan bir demokrasi olacaktır; çünkü Özbek insanı bu kadar sıkıntıyı kaldıramaz ve bir bakarsınız ki Allah esirgesin “Köktendincilik”e kurban olur! Acaba tıpkı Batı ve ABD gibi böyle manzalaralar mı  bekleniyor! Özbekistan Başbakanı Şevket Mirzayef   ve yardımcısı Rüstem Aziyef’ den çok şey bekliyoruz, Allah işlerini rast getirsin ve Özbekler’in başı sağ olsun; Kerimov’u iyi ve kötü yönleri  tarihe gömüyoruz! Bize konuşmak  düşmüyor!

 

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.