DOLAR
8,4782
EURO
10,2862
ALTIN
507,75
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Gök Gürültülü
24°C
Cuma Gök Gürültülü
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

Türk Ocakları: Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirmeliyiz.

İleriye gitmek, Türk devletini yeniden öncü ve önder yapmak istiyorsak geçmişin muhasebesini gerçekçi bir şekilde yapmak şarttır. Ancak bunu yaparken millî değerlerimizi, tarih büyüklerimizi ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün aziz hatırasını rencide edecek ima ve ifadelerden kesinlikle kaçınacağız.

Türk Ocakları: Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirmeliyiz.
29.10.2016
0
A+
A-

Büyük Türk Milleti,

 

Yaklaşık yüz yıl önce, Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde büyük bir azim ve kararlılıkla Millî Mücadelesini zaferle taçlandırmış, ardından, bu topraklarda Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı safhalarından sonra, devletini ve milletini geleceğe taşıyacak bir kararla Cumhuriyeti ilan etmiştir. Bu tarihî tecrübe bugün için bizlere bir ders niteliğindedir. Payitahtı işgal edilen, orduları terhis edilen, Orta Anadolu’ya sıkıştırılan milletimiz; adeta yeniden bir Ergenekon destanı yazdığı Millî Mücadelede milleti kurtaracak olanın milletin azim ve kararı olduğu, millî iradenin esas alındığı ilan edilmiş, Cumhuriyetin ilanıyla da bu tescillenmiştir.

 

Ülke ve bölge olarak ateşten çemberden geçtiğimiz bir dönemeçte Cumhuriyetimizin ilanının 93. yıldönümünü idrak etmekteyiz. Bu vesileyle büyük Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, bu toprağı kanları ve canlarıyla vatanlaştıran ecdadımızı, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Türk milleti, devleti ve mukaddesatı için canları veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Aziz Türk Milleti, değerli Türk Ocaklılar,

 

Tarihimiz bizim için bir ibret ve ilham kaynağıdır. Geçmiş geri getirilemez ama iyi incelenir ve ders alınırsa bizi başarılı bir geleceğe taşımakta çok hayatî bir dayanak teşkil eder. Cumhuriyetin nasıl ve hangi şartlarda kurulduğunu anlayıp idrak edemezsek onun gelişmesi ve bugünün gereklerine uygun şekilde geliştirilmesi ve geleceğe taşınması konusunda da başarılı olmamız mümkün değildir.

 

Şunu ifade etmeliyim ki, Türkiye’yi ileriye götürmek istiyorsak “Türk milleti”, “milli devlet”, “cumhuriyet” gibi kavramları asla tartışmaya dahi açmamalıyız. Geçmişimiz; yanlışıyla doğrusuyla, zaferiyle yenilgisiyle, başarılarıyla başarısızlıklarıyla bizimdir, bizim kimliğimizdir. Tarihimize elbette sadece övünmek için değil, eleştirel bir bakışla ve ders almak için de bakacağız. İleriye gitmek, Türk devletini yeniden öncü ve önder yapmak istiyorsak geçmişin muhasebesini gerçekçi bir şekilde yapmak şarttır. Ancak bunu yaparken millî değerlerimizi, tarih büyüklerimizi ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün aziz hatırasını rencide edecek ima ve ifadelerden kesinlikle kaçınacağız.

 

Son birkaç yıldır yaşanan gelişmeler neticesinde, bölücü terörle müzakere değil mücadele edilmesi gereğinin anlaşılması son derecede önemlidir. Yine, devlet içindeki paralel yapılanmanın yol açtığı tahribatın 15 Temmuz’da bir darbe girişimiyle zirveye varması da devlet anlayışımızın temel ilkeleri olarak adalet, liyakat ve millî irade konusunda bir mutabakat ortamı meydana getirmiştir. Öte yandan, sistem tartışmalarının bunu zedelemesi ise üzüntü vericidir. Devletimizin kuruluş felsefesi doğrultusunda anayasada değişiklik yapılabilir ve yapılmalıdır. Ancak burada ayrışma ve kutuplaşmaya yol açılmamalı ve demokratik hukuk devleti çerçevesinde millî, üniter devlet yapısından asla taviz verilmemelidir.

 

Irak ve Suriye’de Türk Devletinin tarihî sorumluluğuna uygun bir siyaset çizgisine gelinmiş olması memnuniyet vericidir. Bununla birlikte Türkiye’yi terör örgütünün Suriye uzantısıyla birlikte hareket etmeye zorlama girişimleri devam ediyor. Buradaki kararlı tutumdan asla geri adım atılmamalıdır. Yine Suriye’de ve Irak’ta Türkmen güçlerinin sahada etkili olması için daha anlamlı ve kapsamlı bir planlama ve icraatın gerektiği de ortadadır. Türkiye’nin maalesef bugün dile getirmeye başladığı Musul-Kerkük meselesi açısından da hayatî önemi olan bu konuda bugüne kadar yapılanlar yeterli olmamıştır.

 

Önümüzdeki süreçte devlet ve millet olarak daha çok birlikte ve istişare ile hareket etmeye ihtiyacımız olacaktır. Yaşananları da dikkate alarak Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet bayramınızı tebrik ediyor, devletimizin bekası ve milletimizin birliği yolunda her türlü zorluğun üstesinden geleceğimize yürekten inandığımızı ifade etmek istiyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet ÖZ

Türk Ocakları Genel Başkanı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.