DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

CENGİZ HAN KİTABI

CENGİZ HAN KİTABI

Ali BADEMCİ

alibademci@gmail.com

 

 

Cengiz Han’ı beğeneceğiniz umudundayız; temin adresi soruluyor, ama siz kitapçılar yerine  internet dağıtım  şirketlerinden alın; hem tenzilât hem de  taksit var! Ayda iki lira sahip olabilirsiniz. İdefix, Kitapyurdu, D&R vs.

 

 

CENGİZ HAN KİTABI

 

“Cengiz Han/Devleti- Nesli-Türklüğü/” adlı son çalışmamız  14 Ocak  Ankara 11.Kitap Fuarı’ndan beri piyasada; çok da iyi gidiyor.Ülkenin çeşitli yerlerinden  “İmza Günü” ve “Konferans” davetleri alıyoruz; Allah kısmet ederse bunların hepsine icabet edeceğiz; fakat dostlarımız biraz sabırlı olmalı, çünkü havalar çok soğuk; biz Çukurovalıyız bu kadar kışa dayanamayız! Malum yaşımız da ilerledi; ardımızda bir şeyler daha bırakalım istiyoruz! Her zaman okuyucumuz ve pek muhterem dostlarımız gönlümüzün bir parçasıdır.

 

“Cengiz Han/Devleti- Nesli-Türklüğü/” kitabı çok değişik bir çalışma ürünüdür; mutlaka kaynağı tarihdir, ama  çok değişik bir yol izlenmiştir. Bir methiyenâme olmadığı gibi  reddiye de değildir. Konunun tarih bilgileri doğruluğuna dikkat edilmiş, sosyal bir tarzı ile getirilen yorum, gayet hafif bir üslûpla  okuma zorluğu ortadan kaldırılmıştır. Kaynak zorluklarına sabırla tahammül edilmiş ve mümkün mertebe birincil kaynaklar kullanılmıştır. Elbette bu konuda  dünya kadar yerli ve yabancı içi boş kitap yazılmıştır; işte bunlardan ayırd etmek için kitap adı önce “Çinggiz-Hahan” olarak  düşünüldü fakat yayınevinin  bu ismi ticari bulmaması ve akademisyen dostların”Google” arama moturunda bulunamayacağı gibi haklı bir itiraz  yüzünden “Cengiz Han” adında karar kılınmıştır! Hissedilemeyecek derecede  ufak tefek tashih hataları belki bulunabilir; lâkin mizanpajdaki bir hata yüzünden sayfalar kayınca  yayınevi basılı kitapları çöpe atma pahasına  baskıyı yenilemiştir. İnşaallah bu kadar fedakârlığı da değmiştir!

 

Okumayan kadar,  aynı zamanda yazmayan bir camiayız; gerçekten bu işin izahı zordur! “Cengiz Ve  Yasası,Timur Ve Tüzükâtı” kitabımız yayınlandığı zaman   bir dostmuz evvelâ “Bu iş akademisyen işi” dediği halde  bir süre sonra kitabın eline geçmediğini  söylemiştir! Gelin de bu işe  akıl erdirin! Bu kitap kesinlikle “Yasa-Tüzükât” devamı veya genişletilmiş  şekli değildir; ikisi de adları ile ilgilidir! “Yasalar”ı 1977’de Kayseri’de  Yedeksubay’da çalışmıştık da “yeterli-yetersiz” gibi  düşünceler yüzünden o kadar zaman bilerek beklettik! “Cengiz Han” kitabı her yönü ile yenidir, 2015 yılı çalışmasıdır! Hem öyle bir çalışma ki günde en az 10 saatlik bir  mesai!

Mutlaka Cengiz Han çok büyük bir fatih ve aynı zamanda  şahsiyettir! Elbette Türk kültürünün ezeli ve ebedi rüyası olan Çin’i ortadan kaldıramadı,ama  dünyayı elinde tutan  muasır Türk devletlerini  tek tek budadı; Türk Anayurdu’nda korkunç bir kırım uyguladı ve aksülamel olarak bu jenosit  dünyaya yayıldı! Moğol adını Cengiz Han tanıttı ama   bu isimle  imparatorluğu bırakın da  bir devlet bile  ortaya çıkmadı ! Tarih kitaplarında   ordusundaki etnik yapı uzun uzadıya hikâye edilir ve en büyük ordu ile Avrupa’ya girdiği yazılır da, Tiesenhausen’e göre  bu seferden dönen askerlerin neden  4000 kişiden ibaret kaldığı  açıklanmaz! Cengiz’in  arkasında bıraktığı “Tatar” gerçeğinden de çok haberdar değiliz ki, Kırım ve Kazan Tatarları   yıllardan beri didişir durur!

Cengiz Han bugün  kendi ülkesi ve mücavir bölgelerden ziyade  uzak ülkelerde daha çok tanınır; Anadolu, Hindistan, Deşt-i Kıpçak gibi! Hiç merak ettiniz mi?  Oryantalistler  bugünkü  Asya Türk Devletleri için  “Mongoli” derler ama, Türkistan’da “Moğol” adını kimse bilmiyor! Yılların imajının tersine Taşkend  bile öyle değildir! Kırgızistan’da bulunan bir bilim adamına  mevzuu sorduk da  “Bu ülkede  adı Moğol kendi Türk olan  bir kabile var hepsi bundan ibaret.” demez mi? Diğer cumhuriyetlerde de  durum aynı! Hindistan’a gidip gelenler batının “Moğol” kalesi dediği ülkede  böyle izlere bile  rastlamadıklarını ifâde ediyorlar!

Özbekistan’da Emir Timur Moğol’laşacağına tam tersine Özbek’leşmiştir; o bir milli kahraman ve tarihin en gözde adamı! Bizdeki “Moğol” algısına karşılık   cumhuriyetlere gittiğimiz zaman hayrete düşmemek  elde değildir! Ne olduysa bizim kafalarımız boş algılarla doldurulmuş; Cengiz Han mezardan kalksa kesinlikle “Ben bu adam değilim” der! Dolayısiyle ne olmayan şeyleri üfürmeye, ne de  bu konuda dik başlı olmaya gerek yoktur! Meseleyi daha sakin bir açı ile incelememiz gerekiyor,ki  işte elinizdeki  tertemiz baskılı kitap  bu işe kısmen çözüm getiriyor; kısmen diyoruz çünkü daha yapılacak çok iş var!

Cengiz Han’ı beğeneceğiniz umudundayız; temin adresi soruluyor, ama siz kitapçılar yerine  internet dağıtım  şirketlerinden alın; hem tenzilât hem de  taksit var! Ayda iki lira sahip olabilirsiniz. İdefix, Kitapyurdu, D&R vs.

 

İyi pazarlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.