DOLAR
8,5516
EURO
10,3789
ALTIN
511,41
BIST
1.443
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

MAVİ BONCUK POLİTİKASI

MAVİ BONCUK POLİTİKASI

Bülent Vedat AYDEMİR

 

Başkanlık sisteminin getirilmesiyle ilgili anayasa’nın değişikliğini içeren kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Nisan ayı içerisinde de Referanduma gidilmesi kesinleşti.

Bu sistemin lehinde veya aleyhindeki tartışmalar yoğun bir şeklide sürmektedir.

Tartışmaların ağırlık noktasını, tek adam ve parti devleti sisteminin getirileceği ilgili konular oluşturmaktadır.

Ayrıca; Cumhurbaşkanı’na,

–Yürütmeyle ilgili konularda kararname çıkarma yetkisinin verilmesi,

–Yüksek bürokratları atama ve olağanüstü hal ilan etme yetkisi verilmesi,

–HSYK ve Anayasa mahkemesi üyelerini belirlemede çok fazla yetki verilmesi suretiyle yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesinin buna bağlı olarak kuvvetler ayrılığı ilkesinin de zarar göreceği,

–Partili Cumhurbaşkanının aynı zamanda genel başkan olması ve milletvekillerinin tespitinde aktif olması, tartışmaların diğer konularıdır.

Bu tartışmaların, referandum gününe kadar “sertlik tonu” yükselerek devam edeceği aşikârdır.

Tartışmaların bir başka tarafı ise MHP’nin durumu ve duruşu ile ilgilidir.

Şimdiden yazılı ve görsel basın ile sosyal medya üzerinden tahminlere dayalı haberler üretilmeye başlandı. Bu sanal haberlerin hangisinin gerçek, hangisinin gerçek dışı olduğunu kestirmek şu aşamada zor görünüyor.

Bu sanal haberler arasında en çok ilgi çekenler; referandum öncesinde veya anayasa değişikliğinin referandumunla kabul edilmesinden sonra kabinede değişiklik yapılarak bazı bakanlıkların, hatta Meclis Başkanlığının bile MHP’ye verileceği şeklinde olanlarıdır.

MHP tabanına yönelik olan bu haberlerin; özellikle işsiz olan Ülkücü gençliğe veya bulundukları yerlerden daha üst makama çıkmak isteyen Devlet’te görevli Ülkücü Kadro’ya ve onların ailelerinin oylarına yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Değişikliğe hayır diyen Ülkücülerin büyük bir kesiminin yaşlarının ilerlemiş olduğu, çoğunun iş güç sahibi olduğu, işsiz gençliğin halinden anlamadıkları şeklinde tezviratlarda (yalan dolan haberler) yapılmaktadır.

Ayrıca, 15 Temmuz gecesi ile ilgili, doğrulanmamış bir habere dayanılarak Devletin, Devlet bey tarafından yönetildiği, AKP’yi MHP’nin yönlendirdiği gibi haberlerde bol miktarda yayınlanmaktadır.

Bu tür haberlerin hangi merkezler tarafından üretildiği de merak konusudur.

Bu haberlerin tamamı MHP’lilere yönelik bir çeşit “ algı operasyonu “ dur. Özellikle genç Ülkücülerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bu tür haberlerle ilgili en net açıklamaların, fazla vakit geçirilmeden, MHP Genel başkanı ve yöneticiler tarafından yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Ama şurası kesindir ki; kurultay süreci ile başlayan MHP’deki iç bölünme, referandum süreci ile daha farklı ve sonucu vahim olabilecek bir boyuta ulaşacak gibi görünmektedir.

Unutulmaması gereken konu; Türk milliyetçilerinin, MHP öncesi dönemlerde, sağ veya sol olsun siyasi iktidarlar tarafından milliyetçilere ihtiyaç duyulduğunda “mavi boncuk” dağıtma siyasetinin uygulandığını, ihtiyaçları bittiğinde ise bir paçavra gibi kaldırıp bir kenara atıldıklarıdır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.