DOLAR
8,6794
EURO
10,3935
ALTIN
497,88
BIST
1.412
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

REFERANDUM VE “GÜÇ ZEHİRLENMESİ”

REFERANDUM VE “GÜÇ ZEHİRLENMESİ”

Bülent Vedat Aydemir

 

İnsanları büyük bir kısmı, yapısı gereği güce meyillidirler.

Güç zehirlenmesi, siyasette, iş dünyasında ve son zamanlarda da spor dünyasında sıkça duyulmaya başlanan bir deyimdir.

Güç zehirlenmesi, belirli bir gücü elde etmiş kişilerin işine gelmeyenleri yok sayması, önemsiz görmesi, azarlaması şeklinde tezahür eden; her sorunu kendi gücü ile çözmeye çalışan bencil ve bozuk bir ruh hali olarak tanımlanır.

Siyaset alanında güç zehirlenmesi adeta güce tapan, gücü elde ettikçe otoriterleşen; otoriterleştikçe ayrımcılığa başlayan, ötekileştiren ve çatışmacı bir dil kullanan; her şeyi yapabileceğine inanan nihayetinde devlete hükmetmeye niyetlenen kişilerle ilgili bir hali betimler.

Niyeti ve hedefi “hükmetme” olan kişiler için olmazsa olmaz olan iki şey vardır. İlki, iktidar olmak, diğeri ise meşruiyeti elde etmektir. Bunları elde ettikten sonra da bu gücün kullanımını kalıcı hale getirecek olan bürokraside ve iş dünyasında iç içe girmiş bir ilişkiler yumağı oluşturmak için örgütlenmeler başlar.

Bu yapılanmayı önce muhafaza edebilmek, sonra da sürekli hale getirebilmek için kendilerine bağlı güçlü bir medya grubunu ve aralarında yasal silahlı emniyet güçlerinin de bulunduğu bir bürokrasiyi oluşturmaları ve yargıyı kendilerine bağlı hale getirmeleri gerekir.

***

İnsanlar arasında lider (önder) konumunda olan bazı kişilerin, kendilerine hürmet gösteren, karşısında adeta “el-pençe divan” duran, sözlerinden hikmetler, kerâmetler çıkaran, layık olmadıkları halde birçok manevi sıfatlar yakıştıran taraftarlarından da güç alarak yönetme hırsı ile birlikte devlete hükmetme gibi düşüncelere kapılanlar hep olmuştur. Bu kişilerden kimileri de kendisinin vazgeçilmez olduğunu zannedebilirler. Kendileri olmazsa “devlet de ülke de olmaz” fikrine saplanabilirler.

Üstüne üstlük çevresinde çoğalan yalaka ve dalkavuklar ve bunların kontrolsüz beyan ve hareketleri güç zehirlenmesini zirveye taşıyabilir.

Güç zehirlenmesi zirveye çıkmış kişiler için artık “dost tavsiyesi ve samimi eleştirileri” bir nevi hakaret olmaya başlar. Zira onlara göre artık “kimsenin kendisini eleştirmeye hakları yoktur”! Olamaz da!

***

İktidar olmak ve bu yolla gücü elde toplamak, otorite kurmak ve zenginleşmek biz Müslümanlar için ciddi anlamda bir imtihan vesileleridir.

Kontrol edilemeyen güçler ileriki safhalarda telafisi mümkün olmayan felaketlere ve toplumsal travmalara yol açabilir.

İktidar olmanın nimetinden faydalanmak isteyen ve güç zehirlenmesine uğramış siyasi önderin etrafında kümelenen çıkar grupları, toplumu ve kamu kurumlarını sömürmeye başlarlar. Oluşturdukları koruyucu çembere başkalarının girmesine müsaade etmezler. Dışarıda kalanlar ise “fitne ve fesat” çıkarmaya başlarlar. Eğer bir toplumda “ fitne ve fesat” başlamışsa..! Gerisini siz düşünün!

Bu olanların Dünyada örneği çoktur. Birçok zenginliklerine rağmen kalkınamamış veya geri kalmış ülkeler incelendiğinde, bu ülkelerin güç zehirlenmesine uğramış diktatörler tarafından yönetildiğini ve çıkarcılar tarafından kamu kurum kuruluşlarının sömürüldüğünü görmekteyiz. Saddam, Esat, Kaddafi, İdi Amin, Boko Haram ve diğerleri gibi…

Daron Acemoğlu tarafından kaleme alınan ve geniş bir akademisyen grubu tarafından yapılan araştırmalara dayanan “Ulusların Düşüşü” adlı kitapta bu yazdıklarımla ilgili birçok örnekler bulabilirsiniz.

Ayrıca Dünya savaşlarında milyonlarca insanın ölümüne sebep olanların da ülkelerinde güç zehirlenmesine uğramış ihtiraslı liderler olduğunu hepimiz gayet iyi biliriz. Hitler, Mussolini, Stalin ve diğerleri…

Unutulmasın ki; tarihte güç zehirlenmesi yaşayan birçok kişi, kendilerini dev aynasında görseler de “içi kurtlanmış bir ağaç olduklarını” ancak devrilince anlayacaklardır.

***

Günümüz siyasetine ve siyasi liderlerine baktığımızda, “güç zehirlenmesine” dünden razı kişi veya kişilerin olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Mevcut siyasi liderlerden bazılarının “benim polisim”, “benim askerim”, “benim vatandaşım” gibi açıklamaları, siyasal gücü tamamen eline geçirdiklerinde “artık her şey benim” diyebileceği endişesini taşımaktayım.

Doğrusu ise ülkemizin bütün değerlerinin “bizim” olduğudur.

Bu “güç zehirlenmesini” kolaylaştıracak ve ülkemizi tek adam yönetimine doğru yönlendirecek olan yasal değişikliklere karşı çok hassas ve dikkatli olmalıyız.

Bu gün için toplumuzun dinamik yapısı buna fırsat vermeyebilir. Ancak Osmanlı’nın son zamanlarından beri sürekli ve hızlı bir değişim gösteren toplumsal yapımızın ileriki yıllarda farklı mecra ve maceralara sürüklenmesi ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız.

Son Anayasa değişikliğine “hayır” deme gerekçelerimden biriside ihtiraslı kişilere yasal yoldan “güç zehirlenmesine” fırsat verilmesini istemiyor olmamdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.