DOLAR
8,6677
EURO
10,3290
ALTIN
495,26
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

SANCAK BORDADA KARDAK, İSKELEDE ANADOLU

SANCAK BORDADA KARDAK, İSKELEDE ANADOLU

Babür Hüseyin ÖZBEK

  Teknenin yüksek süratten dolayı kıçı sulara gömülmüş, harmanlayarak beyaz köpükler saçıyor. Baş hayli kalkmış beyaz kuğu gibi şahlanarak tam yol ileri, atakta. Kıç gönderindeki bayrak pek seçilemiyor. Belli ki bütün sistemler çalışıyor; güverte, makine, silah ve personel her şartta her şeye hazır. Bembeyaz teknenin göze çarpan özelliği başomuzluğu doğru bakıldığında geniş kırmızı bir şerit baştan kıça doğru – güverteden su kesimine kadar yatay vaziyette uzanıyor.  Sahil Güvenlik botunun genel görüntüsü, gazetelere, televizyon ekranlarına yansıyan, görülebilen özellikleri böyle.

    Göz kararı ile bu Türk Sahil Güvenlik botunun 300 – 400 metre (350 – 450 yarda) sancak bordasında aynı hızla diğer bir tekne telaş içinde seyrediyor, ama o da kararlı, dalaşıyor, itişiyor, hafif dalgalı Ege’nin bu Anadolu sahillerinde adeta; “Ben sana bu sularda hayat hakkı tanımıyorum.” dercesine kafa tutuyor. Onun mu, Onun da kıç gönderinde Helen – Yunan bayrağı dalgalanıyor.

     29 Ocak ve 31 Ocak 2017 tarihlerinde Bodrum – Gümüşlük’ün 3.8 deniz mili (7 km.) açıklarında küçük ıssız iki adanın çevresi normalin çok üzerinde gergin saatler yaşadı ve bu bize anlattığı şeylerle (yukarıda yazı ile anlatılan) resme yansıdı.

    Gelişmeler basında ve görsel medyada yer aldıktan sonra dikkatimi çeken sert demeçlerden biri Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’tan geldi. “ …Yapılan ciddi ihlaldir, sadece Yunan karasuları değil Avrupa’nın sınırları da, Lozan Antlaşması da ihlal edilmiştir …” dedi. Atina basınına Türk aleyhtarı malzeme oluşturdu. Elefteros Tipos; “ Ege de tahrik tiyatrosu.” Dimokratia; “Düşman kapının eşiğinde.”  Ethnos; “ Türk komutanlar Kardak’ta… Türkler işi nereye götürüyor…”  manşetleri ile üzerlerine düşeni yaptılar.

    Hangi destek, hangi ihlal Sayın Pavlopulos! Abdullah Öcalan 1999 başlarında Suriye’yi terk etmek zorunda kaldıktan sonra en büyük desteği sizden gördü, 15 Şubat 1999’da  Afrika’nın ortalarında Nairobi’de (Kenya’da ) Yunan Büyükelçiliğinde  Güney Kıbrıs Rum pasaportu ile yakalandığında siz nerede idiniz?  T.C. aleyhine çalışan üst düzey terör örgütü mensuplarına sahte kimlik, pasaport, kamp yeri, lojistik destek ve barınma imkanı sağlamak, komşuya yakışır mı? “Komşuya bir kurşun daha sıktırmak” prensibi üzerinden hareket ediyorsunuz, söylediğiniz dostluk böyle mi izah edilir?

   Eğer 25 Aralık 1995’te  M/S Figen Akat (Summer DWT 2 830 tons.) adlı Türk bandıralı dökme yük gemisi Bodrum – Gümüşlük sahillerindeki ıssız Kardak kayalıklarına oturmasa idi belki de yıllarca önce bitmiş, kısmen kapanmış, ama ucu hep açık böyle bir ne Ege, ne de Ege’deki adalar, adacıklar meselesi olacaktı.

EGE BİR YUNAN DENİZİDİR

    Batı sahillerimizi donatan, güzelleştiren, dünyanın en güzel 4 mevsiminin yaşandığı Ege ve Ege adaları bizim için haritada görülen ama bizden uzak hatalar zinciri ile kaybettiğimiz cennetin yeryüzündeki yansımalarıdır.

    Konuya hakim, derinliğine bilgi sahibi eski denizaltı filo komutanı Emekli Amiral Çetinkaya Apatay, “ Ege’de Olup Bitenler” adlı eserinde şöyle diyor: “…Ege de önce Osmanlı Devleti, sonrada Türkiye Cumhuriyeti kaybedebileceği her şeyi kaybetmiştir…Onların Ege’deki kara parçalarının dışında deniz ve hava sahaları üzerinde de iddiaları tamdı…Karasularını 12 deniz miline çıkarmaları durumunda Türkiye ‘nin Ege Denizi’nde bir Orta Afrika, Asya veya Orta Avrupa ülkesinden farkı kalmayacaktır….” diyor , tecrübeli amiral. Konuyu bilen, anlayan kişilerin yukarıdaki yoruma bir itirazı olamaz. Çünkü  teşhis doğru!

     Önünüze geniş mikyaslı bir Ege haritası koyun ve bakın, dün T.C. nin Anadolu sahilleri dışında Ege de bir hakkı, hukuku kalmamıştı, bugün geçmişten kalan o izler de silindi. Yoksa ana muhalefet partisi sözcüsü,  TSK üst düzey komutanların Kardak çevresinde şöyle bir görünmesini nasıl değerlendirirse değerlendirsin, o zaten bizim konumuz değil.

    Yunanlı elinden gelse Ege de Anadolu sahillerinde bize ait çakıl taşlarına bile sahip çıkacak. Balkan Harbi’nde Çanakkale Boğazı Yunan Donanması tarafından kapatıldı. Kahraman komutan H.Rauf Orbay Hamidiye Kruvazörü ile önce Ege ve sonra Akdeniz’e çıktı. Harekat o günlerin zor şartlarında 7 ay 24 gün sürdü. Hamidiye kahramanı destanlar yazdı. Bugün ise Ege’de karasularının 12 mile çıkması, bizim denizlerde daha dışarı adım atamadan Çanakkale de boğazımızın sıkılması demektir.

ADADA EN BÜYÜK ENGEL MEHMETÇİĞİN VARLIĞI

   Türkiye 2017’ye yeni anayasa referandumu ve başkanlık tartışmaları, Suriye krizi ve Fırat Kalkanı Harekatı’nın gölgesinde girdi. Ancak Batı komşumuzla sürüp giden sürtüşme, görünen tarafı ile dişe diş mücadele bazı arazlarla birlikte tekrar su üstüne çıktı, şöyle ki:

 I – 15 Temmuz 2016 darbesinin kaçak, ihtilalci 8 sığınmacı askeri antlaşmalara rağmen geri verilmedi. Görünen o ki verilmeyecek de.

 II – Kıbrıs’ta 42 senedir lehimize bir arpa boyu yol kat edilmedi. Uzun vadede deadanın ilhakındaki ana engel, Rumları korkutan güç Kıbrıs’a konuşlanmış 30 000 Mehmetçik. Bi – şekilde AB baskısına rağmen onun parça parça da olsa Ada dan çekilmesini kabul etmememiz.

  III – Evet, Türkiye Ege de ve Ege adaları üzerinde kaybedeceği her şeyi kaybetmişti, ama işi azıtan komşumuz Anadolu sahillerinde bile baskı kurmaya çalışıyor. Sancak (veya iskele) bordamızda hep bir askeri Yunan teknesi / savaş gemisi göreceğiz. Buna artık alışmalı mıyız?

  IV – Yıllardır Ege Denizi’nin her tarafında, özellikle Orta Ege de Türk – Yunan Hava Kuvvetleri arasında bir it dalaşı devam ediyor ve de edecek… Ancak şimdi bir de denizde  “Askeri bot dalaşı” başladı. Kardak krizinin ilk yaşandığı yıllarda “Bay – 28”  Atina’da deniz ataşesi idi. Mutlaka bir yorumu olmalı.  Bugün ise 4 senedir 30 Ağustos 2013’ten beri Ankara da Barbaros’un koltuğunda oturuyor ve tam yetkili. Ocak 1996’da kriz çıktığında yerini dolduran saygın bir komutan vardı, rahmetli Güven Erkaya, O günün şartlarında  yumuşama ve çıkış arayışlarında  hep etkili oldu. Kendisi ile çalıştım, bilirim. Bir ara: “ Hakkında bir ön yargı var, seni tanıyınca gördüm ki bu haksızlık, ama bundan sonra olmayacak” demişti rahmetli T.C.G Kocatepe kahramanı.

***

    Geçen yıl krızin 20’inci yılında Atina’da bazı çevreler nerede ise ağıtlar yaktılar. Bu yılda aynı kışkırtma Türk askeri üst düzey yetkililerin denizde yaptığı kısa Kardak ziyaretinin hemen ardından 2 gün sonra (01 Şubat 2017) tahrikle, alevlenerek geldi. Savunma Bakanı Panos Kammenos 21 yıl önce Kardak bölgesinde düşen Yunan helikopterindeki 3 Yunan subayının anısına Kardak’a geldi, çelenk attı, şov yaptı. Özünde bizi suçluyordu. İstiyor ki unutulmasın, gerektiğinde o bölgeyi kaşısın, o bölge hep problemli kalsın.

   Aynı teraneyi aynı bakan tekrar etti. Helikopterden çelenk attı, Yunan medyasına kendi partisinin propagandasını yaptı, didikledi, deşti, adeta kanatmak istedi. Hır çıkarmaya ne kadar da meraklı bir Helen. Çünkü Yunan menfaatleri öyle gerektiriyor.

     Sadece Anadolu sahillerinde varız. Sancak bordada Kardak – Yunan botu, iskelede Anadolu sahilleri, Ege’nin diğer kısımlarında Orta, Güney ve Kuzey Ege de ise zaten yıllardır yokuz. Tarih bu, geçmişte ve günümüzde hata yapanları affetmeyecek, çünkü ağır bir vebal var! Özetle Türk menfaatleri korunamıyor.      

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.