DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

REFERANDUM VE “ŞEYH SAİT”

REFERANDUM VE “ŞEYH SAİT”

Bülent Vedat AYDEMİR

 

 

AKP’liler tarafından Diyarbakır Valiliğinin tam karşısına asılan pankart!

Bu pankartta (Her “evet” şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır) yazısı!

Bu kısa cümleyle neler anlatılmak isteniyor, farkında mısınız?

  1. Kürt isyancısına itibar iadesi mi yapılıyor?
  2. Kürt isyancısı “masumdu” algısı mı oluşturulmak isteniyor?
  3. Daha da vahim olanı dinî bir yaklaşımla “ Şeyh Sait bizce (AKP lilerce) suçsuzdur” mesajı mı veriliyor?
  4. “Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ile hesaplaşıyoruz.” Mesajı mı verilmek isteniyor?

****

“Evet” lerin bir türlü öne geçemediğini sizlerde, bizlerde iyi biliyoruz.

“Hayır” oylarının gerilemesi “evet” oylarının artmasını temin için hangi hassas konuları kanatıncaya kadar kaşıyacaksınız?

Referanduma kadar daha hangi tehlikeli “algı” operasyonları yapacaksınız?

Yoksa sırada “Ayasofya’da Cuma namazı kılmak” mı var.

****

Şeyh Sait Kimdir. Kısaca hatırlayalım.

Aslen Palu’lu Zaza kökenli bir Nakşibendî şeyhidir.

Kurtuluş savaşı sırasında kurulan gizli Kürt İstiklâl Komitesi üyesidir.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra, Doğu illerindeki aşiret liderlerini dolaşarak, Cumhuriyetin ve Mustafa Kemal’in dinsizliğini çıkarılan yasalarla İslâmiyet’in ve Kuran’ın ortadan kaldırılacağını; Müslümanların ırzlarının, namus ve ahlaklarının ortadan kalkacağını; din hocalarının, şeyhlerinin ve müritlerinin idam edileceklerini veya sürüleceklerini, aşiret ağalarının ise katledileceklerini anlatarak isyan propagandası yapan kişidir.

Bölgede devlet güçlerinin az sayıda olduğunu, toplanacak askeri güçlerle bölgenin yönetimini kolayca ele geçirebileceklerini anlatan kişidir.

Cumhuriyet’e destek verenlerin katlinin caiz olduğu, öldürülmelerinin ve mallarının yağmalanmasının helal olduğu şeklinde fetva veren bir kişidir.

1925 Şubat ayında Elazığ’ın Piran köyünde başlattığı isyan, kısa sürede Genç, Maden, Siverek, Varto, Elazığ gibi yerlere yayıldı. 7 Mart’ta Diyarbakır’ı kuşattı. Ancak şehre giremedi. 26 Mart’ta Hükümet birlikleri karşı saldırıya geçtiler ve Şeyh Sait ile 28 ayaklanma önderini yakaladılar.

Yakalandıktan sonra Şark İstiklâl Mahkemesince yargılandı ve idama mahkum edildi. 29 Haziran 1925 tarihinde Diyarbakır Dağkapı meydanında idam edildi.

“Şeyh Sait” olayı kısaca böyledir.

Devlete isyan etmiştir. Yakalanmıştır.  Cezalandırılmıştır.

İsyanın altında yatan sebepler, kışkırtıcılar, isyana katılanlar ve katılmayanlar tarih kitaplarında fazlasıyla incelenmiş, okurlara sunulmuştur.

****

Şimdi bu pankart’la ne yapılmak istenmektedir.

Hangi aklın eseridir.

Şeyh Sait’in referandumla ne alakası vardır.

Özellikle mütedeyyin Kürt vatandaşların oylarını almak için, yakın tarihimizin vahim olaylarından çıkar sağlamak nasıl bir aymazlıktır.

Popülizmin bu kadarına da pes doğrusu!..

Yüce Allah cümlenizi ıslah etsin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.