DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN68.979,991.304

DENİZDE PETROL VE DOĞALGAZ ARAMALARINDA BAŞARISIZIZ

Yayınlanma Tarihi :
DENİZDE PETROL VE DOĞALGAZ ARAMALARINDA BAŞARISIZIZ

Babür Hüseyin ÖZBEK

 

 

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda yeryüzündeki petrol ve doğalgazın % 60’ı ve hatta daha fazlasının yaşadığımız Ortadoğu Coğrafyasını çevreleyen yakın bölgemizde bulunduğu biliniyor, yazılıyor, söyleniyor. Basra Körfezi ülkeleri (Arap Emirlikleri), İran, Suudi Arabistan, Irak, Azerbaycan, Romanya ve şimdi de Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail arasındaki geniş koridorda (Parsellenmiş Bölgede) bulunan petrol ve doğalgaz kaynaklarının mevcudiyeti gibi. Ki İsrailli yetkililer sahip oldukları doğalgaz rezervlerinin 900 milyar metre küp olduğunu söylüyorlar. İşte buyurun süper bir tabii servet. Darısı bizim başımıza!

***

    Kendi meselelerimizin ağır ve zorluğuna rağmen Anadolu insanı bilinçli (ne yapacağı, nasıl yapacağı gösterilip öğretilirse) çok yönlü çıkışa hazır. Bunun için öncelikleri: eğitim, adalet ve üretim. Ama bunların alt yapısı hazır olmalı. Üretim için enerji gerek. RahmetliSüleyman Demirel (1924- 2015) “Barajlar Kralı” unvanını hak etmek için çok çalıştı. Halen su kaynakları ile barajlardan üretilen elektriğin, sulanan ovaların alt yapılarında da, üst yapılarında da O’nun alın teri var. Ve O şimdi Isparta – İslamköy’deki ebedi istirahatında huzur içinde yatıyor.

***

     TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu ) verilerine göre petrolde % 90’ın üzerinde, doğalgazda  ise % 98 oranında dışa bağımlıyız. Bu göstergeler çıkacak büyük bir krizde ekonomik ve normal yaşamın nasıl etkileneceğini gösteren, tehdit de içeren, adeta kırmızı spot ışıkları.

     Bir enerji kaynağının temini tek ya da sınırlı sayıda tedarikçiye bağımlı ise risk yüksektir. Mesela doğalgazda toplam talebin yarısından fazlasını Rusya, diğer yarısını ise İran ve Azerbaycan karşılıyor. Rusya ile çıkan her anlaşmazlıkta bu sorun önümüze sürülebilir, masada çözümü aleyhimize gelişen ortam oluşturabilir. Ama petrolde durum farklı, ham petrol temin edilen ülkeler daha çok ve imkânlar daha geniş, uluslar arası suyolları başka ülkeleri de ilgilendirdiği için kapanması zor, paranız varsa temini daima mümkün.

    Hatırlayalım; geçmişte benzin kuyruklarının hat safhada arttığı, rafinerilerin işlenecek ham petrol beklediği yıllarda “denizde petrol tankeri çevirmekle övünmedik mi?”

MTA. ORUÇ REİS – ARAŞTIRMA VE SONDAJ GEMİSİ

     Nisan 2017’nin son haftası, Türkiye referandum oylamasının sonuçlarını konuşmaya devam ediyor. Ancak benim buradaki konum;“Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında biri MTA. Oruç Reis ve diğeri ise resimlere yansıdığı kadarıyla iskele başomuzlukta – bordada TP,  yanı “Türkiye Petrolleri” armalı, Aralık 2012’de Norveç’ten 130 milyon dolara satın alınan Barbaros Hayrettin Paşa gemisi ile beraber yapılacak hem iki hem üç boyutlu arama ve sondaj çalışmalarını incelemek.

    İsrail 2012’de kıyılarından 100- 110 deniz mili ( 185 – 200 km. )açıkta tespit edip noktaladığı bölgeleri: “ İsrail – Münhasır Ekonomik Bölgesi” ilan etti. 4 doğal gaz sondaj tesisi kurdu ve bugün oradan çıkardığı doğal gazı kullanıyor, büyük bir kesimini de pazarlamakla, onun altyapısını oluşturmakla meşgul.

    Kıbrıs Rum Kesimi Temmuz 2017’de tek taraflı, Atina destekli, Adayı çevreleyen ve daha önce tespit edilen genelde Adanın güneyini kapsayan bölgede doğalgaz sondajlarına başlayacak.

    Türkiye bugüne kadar gerek Ege de ve gerekse Karadeniz de yaptığı / yaptırdığı sismik araştırma ve sondajlardan hiç de tatmin edici bir sonuç alamadı. Nisan ayı içinde Akdeniz’deki çalışmalarını içeren 3 adet Navtex (Uluslar arası sulardaki faaliyet bildirimi) yayınladı. Bu, denizcilerin bölgedeki hava ve deniz trafiğinde bilgilendirme / uyarma anlamına geliyordu. Ancak 2’nci Navtex, Rumları telaşlandırdı. Kıbrıs’ın batısından Meis Adası’na (29.30’ E-Doğu boylamına) kadar olan Rumların daha önce uluslar arası petrol şirketlerine parselleyerek kiraladığı bölgeyi içeriyordu.. Bu çalışmalarımız 21 Nisan – 30 Haziran 2017 tarihleri arasında Kıbrıs açıklarından başlayarak doğu Akdeniz’de geniş bir sahayı kapsayacak . Pruvasında başa doğru sancak ve iskele bordalarda büyük TP logolu Barbaros Hayrettin Paşa – sismik arama gemisi ile ona eşlik eden Bravo Suppoter’ın bu yazının yazıldığı günlerde Akdeniz de çalışma yapacağı ve onun için bölgeye intikal ettiği biliniyor.

    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ve bizzat bakan B.Albayrak’tan basına ve televizyon kanallarına yapılan açıklamalarda Barbaros Hayrettin Paşa gemisi “Gelişmiş teknoloji uygulayan 3 Boyutlu Sismik Araştırmalar” gerçekleştirecek.

   *Türk işçisi ve tersanelerinin % 90 yerli üretimle tamamlayıp son seyir ve teknik tecrübelerinin yapıldığı MTA. Oruç Reis sismik ve sondaj arama gemisi bizim için tam bir gurur kaynağı. 86 metre boyunda, 5178 ton (deplasman), 50 personelli, 30 yıl ekonomik ömürlü, 2B – 3B sismik araştırmaları ile deniz tabanında 20 bin metreye kadar derinliklerdeki dip yapıyı inceleyebilecek. Dip numunesi almaya yarayan  “Piston Corer” ve nokta örnekleme yapabilen “Box Corer Sistemleri” mevcut. Deniz tabanında hidrografik ve oşinografik çalışmalar ile ayrıntılı harita çalışması yapılabilecek. Ayrıca kablolu robotik bir sistemle 1 500 metreye kadar olan derinliklerde yapılan gözlemleri kayıt altına alabilecek. Akıntı ölçümleri, su örneklemesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik analiz ve araştırmalar yapacak.

B.ECEVİT’İN: “…EGE DE PETROL ARIYORUZ…” DEDİĞİ YILLAR

    Şimdi yerinde yeller esiyor ama, 1970 – 80’li yıllarda Yeniköy’den Beykoz’a veya Beykoz’dan Yeniköy’e Şehir Hatları veya yolcu motorları ile geçenler Beykoz önlerinde şamandıralara bağlı eski Bahriyelilerin “E – Ç Sınıfları,  (mayın arama-tarama)” dedikleri T.C.G. Çandarlı ( A-593  ) ve T.C.G. Çarşamba ( A – 594..) gemilerini görürlerdi. Bu gemiler Dz.K.K.’nın Çubuklu’daki Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’na bağlı, sadece denizde sualtı /su üstü araştırmaları ve harita yapan gemiler olarak bilinirdi.

   Bu gemilerden bahsedip de onlara emeği geçen E.Kur. Alb. Murat Gürbaz ve E.Dz. Alb. Ahmet Denizci’yi anmamak olmaz,  çünkü onların, o teknelerin güvertelerinde, makine dairelerinde izlerinin kaldığına inanıyorum. (Çandarlı 1985’de, Çarşamba 1983’te hizmet dışı kaldılar)

   *O ikiliden T.C.G.Çandarlı’da 1977 – 79 yılları arasında ben de görev yaptım. Biliyorum. Rahmetli Bülent Ecevit’in ( 1925 – 2006 ) “… Ege’de petrol arıyoruz…” dediği dönemlerdi. Günün çalışkan ve bilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cahit Kayra ve Dışişleri Bakanlığının Yunan yaygarası ve çığırtkanlığı karşısında telaşa kapıldığı zamanlar…

   * Sonuçsuz kalan çalışmalar, o kadar gayret, mücadele, yeterince teknik malzemenin mi, personel yetersizliği mi, nasıl yorumlarsanız yorumlayın, netice bir hiç olarak kaldı. Ege’de ne petrol ve ne de doğalgaza ulaşabildik.

   TPAO (Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı) kuruluş kanunundaki yapısından kaynaklanan sınırlamalar nedeni ile petrol arama / sondaj, üretim ve denizdeki diğer faaliyetleri için yabancı şirketlerle ortaklık antlaşmalarına gitti.

  *  Petrobas ( Brezilya ), Exxon Mobil (ABD) ve TPAO,  2009 Nisan’ında bir ortaklık antlaşması yaptılar. Petrobas’ın Leiv Eiriksson Sondaj Platformu bir tantana ile Türkiye’ye getirildi. Sinop açıklarında yaptığı petrol sondaj araştırmaları hiçbir olumlu netice vermedi.

   *Sonra ABD’nin dev petrol şirketi Chevron Zonguldak açıklarında sondaj çalışması yaptı, sonuç gene sıfır.

    Cahit Kayra mutlaka bir şeyler yapmak istiyordu, Norveç’ten “Lorgva” isimli sismik araştırma gemisini İstanbul’a getirtti. Ancak Yunan hükümeti, basını ve lobisinin baskılarına boyun eğdik, kiralık gemiyi Çanakkale Boğazı’ndan dışarı çıkaramadık. Sonraki bakan Erhan Işıl’da başarılı olamadı.

  * Bitmedi, TPAO kiraladığı platformla Trabzon – Sürmene açıklarında 4830 metre derinliğe kadar inilen sondaj çalışmasından da bir netice alamadı.

 *T.C. bugüne kadar denizlerde pek de ilmi, çağdaş ve hızlı olmayan derme çatma teknolojilerle yaptığı (yaptırdığı) araştırmalarla istenilen sonuçları elde edemedi.

   Bu iş devlet politikası haline getirilmeli, yeterince sermaye ve ekipman sağlanmalı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Dz.K.K. lığı hep dayanışma içinde dirsek teması halinde o sulardan hayat (petrol) fışkırması için daha çok çalışmalı. Zira sanayi olmadan üretim, enerji olmadan da sanayi olmaz.   

    Bir çalışma, bir hareketlilik var. Sonuçta Akdeniz’de ve Karadeniz’de yapılacak sondajlarda, gönderlerinde Türk bayraklı petrol platformlarından fışkıracak yüksek graviteli “akışkan kara cevher – petrolü” görmek ne büyük mutluluk olur!                                     

                                                                  

 

    *NOT GALATAPORT, diğer adıyla “Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Projesi Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığı dev bir proje. İstanbul’da denizciliğin, deniz turizminin kalbinin attığı yer.İhalesi, projesi, davaları ve yapımı ile 12 yıldır hep sürüncemede kalıyor, ilerlemiyor.

    Yüklenici firma “Karaköy Yolcu Salonu ve Paket Postanesi Binası’nı, ‘restorasyon projesine aykırı’ şekilde iş makineleri ile yıkmış ve büyük hata yapmış.” Bunun üzerine İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu üyeleri de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuşlar. Sonuç: inşaat çalışmaları durdu, bazı yerler mühürlendi.

    Bu iş bu şekilde sürüp gidemez. Aksi İstanbul turizmini katletmektir. Halen bu haliyle bile İstanbul Limanına Galata Rıhtımı’na her kruvayzır yolcu gemisi yanaşamıyor, çünkü draftı kurtarmıyor, dipten oturabilir. Dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın Akdeniz’deki en büyük kruvaziyer limanı Barselona’ya 8, Pire’ye 2 veya 4 (iyi hatırlayamıyorum) kruvayzır aynı anda yanaşabiliyor.

   Kruvayzırla gelen turist varlıklı, bizim propagandamızı yapmaya hazır, turizm elçimiz olarak (büyük bir kruvayzerin bile normal yanaşamadığı) limandan ayrılıyor.

    Bu anlaşmazlık bir an önce bitmeli orta yol bulunmalı. Ki liman inşaatı yıllara yayılıp güzel şehri denizden felç etmesin, tarihi Galata Rıhtımı’nın ışıklarını karartmasın! 

 

 

YORUM YAP

escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort