Mike Pence’e ‘işine bak’ cevabı!

Bu haber 24 Ocak 2019 - 3:55 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Venezuela’daki muhaliflere destek veren ABD Başkan Yardımcısı Pence’e kendi ülkesindeki sorunlarla ilgilenmesini söyledi.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez,  Venezuela muhalefetine destek vererek “Sesinizi yükseltin.” diyen ABD Başkan  Yardımcısı Mike Pence’e, “Kendi işlerinle ilgilen.” dedi.

Rodriguez, başkent Caracas’taki yerel idarecilerle bir araya geldiği  toplantıda, ülkede iktidar ve muhalefetin bugün düzenleyeceği mitingler  çerçevesinde alınan tedbirleri görüştü. Sonrasında düzenlenen basın toplantısında  konuşan Rodriguez, sosyal medya hesabından yayımladığı görüntülü mesajla  muhalefete açık desteğini ilan eden ABD Başkan Yardımcısı Pence’e cevap verdi. 

Pence’in “Sesinizi duyurun.” ifadeleriyle muhalefete desteğinin “açık bir darbe çağrısı” olduğunu söyleyen Rodriguez, “Mike Pence, bugün ne yapılması gerektiği yönünde talimatlar vererek Venezuela’yı yönetmeye çalışıyor.” diye  konuştu.

ABD’deki federal hükümetin kapalı olduğuna işaret eden Rodriguez,  Pence’e “Kendi işlerinle ilgilen.” dedi.

Paraguay’dan muhalefete destek

Öte yandan İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 49. Dünya Ekonomik  Forumuna katılan Paraguay Devlet Başkanı Mario Abda Benitez, burada katıldığı bir  panelde Venezuela muhalefetine verdiği desteği yineledi.

Venezuela’daki Ulusal Meclisin bir geçiş hükümeti kurması durumunda  destek verip vermeyecekleri sorusu üzerine Benitez, “Böyle bir şey olsaydı biz  Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu hükümetin başı olarak tanırdık.” ifadesini  kullandı.

Venezuela’da bugün gösteri günü

Venezuela’da muhalefetin bugün için ülke çapında protesto düzenlenmesi  çağrısında bulunmasının ardından Kurucu Meclis Başkanı ve iktidardaki Venezuela  Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello da hükümete  destek gösterileri düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Birkaç gün önce de Caracas’ın yoksul semtlerinden Cotiza’da “halkın  yanında” olduğunu belirten bir grup asker, Venezuelalılara sokağa çıkma çağrısı  yapmasının ardından tutuklanmıştı. Bu bölgede halkın özellikle akşamları  “Cacerolazo” olarak bilinen, tencere ve tavalara kepçelerle vurarak yaptığı  gösteriler, Caracas’ın diğer bölgelerine de yayıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments