AK Parti ve MHP 49 ili mercek altına aldı… ‘Fermuar formülü’ ile ittifak genişleyecek

Bu haber 14 Şubat 2019 - 3:17 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi.

AK Parti ve MHP, Millet İttifakı’na karşı yerel seçimlere yönelik işbirliğinin kapsamını genişletiyor. İttifak görüşmelerini yürüten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yeniden masaya oturdu.

Buna göre AK Parti ve MHP, sadece birinci ve ikinci parti konumunda oldukları yani ikisinden birinin seçimi kazanması “garanti” olan yerlerde ayrı ayrı seçime girecek. İş birliği belediye başkanlıklarının yanı sıra ittifak yapılan bazı büyükşehirlerde, belediye meclis üyelikleri seçiminde de “ortak liste” yoluyla hayata geçirilecek. Ortak listede “fermuar formülü” uygulanacak.

Sayı değişebilir

Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, 30 büyükşehir ve iki ili kapsayan yerel seçim işbirliğinin kapsamının genişletilmesi kararı kapsamında, Özhaseki ve Durmaz başkanlığındaki heyetler dün bir kez daha bir araya geldi.

Parti kaynaklarının aktardığına göre; bu çalışmanın ardından, AK Parti’nin yaptırdığı anketlerin sonuçları ile parti kurmaylarının sahada yaptıkları incelemelere dayalı hazırladıkları raporlar da dikkate alınarak, Cumhur İttifakı ortaklarından hangisinin adayı daha güçlüyse diğerinin adayını çekmesi gündeme gelecek. Büyükşehirlerin dışında 10’u aşkın ilin ittifak kapsamına alınabileceğini belirtiliyor.

İki parti kurmaylarının Milliyet’e yaptığı değerlendirmelere göre, Millet İttifakı ve HDP’ye karşı ittifak kapsamına dahil edilmesi düşünülen iller arasında ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri yer alıyor. Ağrı, Batman, Bitlis, Hakkari, Siirt, Şırnak ve Tunceli’nin bu çerçevede ittifaka dahil edilebileceği ve MHP adayının çekilebileceği ifade ediliyor. AK Parti ve MHP’nin oylarının bölünmesinin CHP’ye yarayabileceği düşünülen Artvin, Burdur, Çanakkale, Giresun’da MHP’nin adayını çekerek, AK Parti’yi destekleyebileceği öne sürülüyor. Kulislerde müzakereler sonucu Kars ve Iğdır’da da MHP adayı üzerinde işbirliği yapılacağı konuşuluyor.

Dengeli liste

AK Parti ve MHP, yerel seçim iş birliğinin kapsamına belediye başkanlıklarının yanı sıra belediye meclis üyelikleri seçimini de almaya hazırlanıyor. Heyetler arası son tur müzakereler kapsamında belediye meclis üyelikleri seçiminde ittifak yapılacak yerlerin de netleşeceği kaydedilirken, kulislerde iki partinin tek liste ile bu çerçevede “gayrı resmi” ittifak yapacağı seçim bölgeleri arasında İzmir, Denizli ve Manisa’nın yer alacağı öne sürülüyor.  Belediye meclis üyeliklerindeki ittifakın, büyükşehirler belediye meclislerine odaklandığı bildiriliyor. Belediye meclisleri ortak listesinde uygulanacak hesaplama yöntemi de önem kazanıyor. Liderler zirvesinde de gündeme gelen formüle göre; belediye meclislerinde ortak liste hazırlanırken, hesaplamada 2014 Yerel Seçimleri sonuçları dikkate alınacak. Listede AK Parti ve MHP’li üyelerin sıralaması için “fermuar” sistemi uygulanacak. Buna göre ittifaka karar verilen belediye meclislerinde, Millet İttifakı’nı geçen Cumhur ittifakının gücü dengeli ise bir AK Parti’den bir MHP’den adaylar liste sıralarına yazılacak. Eğer AK Parti’nin gücü MHP’den fazla ise ikinci sıra AK Parti’ye bırakılacak, MHP’li aday üçüncü sıraya kayacak.

Edinilen bilgiye göre; görüşmeler sonucu ittifakın netleşmesinin ardından her iki parti de kamuoyuna “adayımızı çekiyoruz” şeklinde bir açıklama yapmayı düşünmüyor. Ancak önümüzdeki hafta içinde çekilmesine karar verilen adayların genel merkezlerine adaylıktan istifalarına ilişkin dilekçelerini göndermeleri bekleniyor.

Üç ilde ortak miting

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yapacakları ortak mitingler için üç il öne çıkıyor. Adana, Ankara ve İstanbul’da ortak miting düşünülüyor. Cumhurbaşkanı’nın programına göre miting tarih ve yerleri belirlenecek. Son mitingin 15 Temmuz sonrasında “Yeni Kapı Ruhunu” yansıtması açısından İstanbul’da “Cumhur İttifakı” adıyla yapılabileceği ifade ediliyor.

Broşürlere rötuş 

Bu arada AK Parti’nin iller için hazırlattığı broşür ve proje kitapçıkları benzeri seçim materyallerine de ittifak rötuşu gündemde. Bu materyallerde Erdoğan’ın yanı sıra Bahçeli’nin de önsözü ve fotoğrafının konulacağı, bunun için de yeniden basılacakları öğrenildi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments