HÜSEYİN OPRUKÇU KONYA EREĞLİ’YE BELEDİYE BAŞKANI OLDU 

Bu haber 01 Nisan 2019 - 10:47 'de eklendi ve 585 kez görüntülendi.

HÜSEYİN OPRUKÇU KONYA EREĞLİ’YE BELEDİYE BAŞKANI OLDU 

 

A. Yılmaz Soyyer

 

Hüseyin Oprukçu başkanı 1974’den beri tanırım. Soyadı, Konya civarında sıklıkla görülen, yer çöküntüleri sonucunda açılan büyük ve derin yer altı sularına verilen ad olan “obruk”dan gelmektedir. Muhtemelen âilesi münbit Konya ovasına bu obruklardan su temin etmeyi iş edinmişti. Gür kahkahalarla gülen, güçlü kuvvetli bir delikanlıydı. Liseyi bitirdikten sonra bencileyin bir iki denemeden sonra üniversiteye girebildi. Bu elbette o dönemde ne dershane ne de özel ders görmüş gençlerin kaderi gibiydi. Gazi Üniversitesi Kamu yönetimini kazandığını duyduğumda kendim kazanmış kadar memnun olmuştum. O bununla da yetinmedi bir de yüksek lisans yaptı. G.Ü. Sosyal Hizmetler Personeli olarak başlayan iş hayatı, Kamu İşverenleri Sendikasında Uzman olarak devam etti. 1987’de Etibank’ta Müfettiş Yardımcısı olarak başladığı görevinde, ilkeli çalışmaları ve şahsına duyulan güvenle, ETİ Holding A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığına (2001) kadar yükseldi. İş hayatının yanı sıra, aktif kişiliğini, Mesleki Örgütlerde ve Sivil Toplum Kuruluşlarındaki hizmetleri, Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Başkanlıklar ile her zaman sergiledi.

12 Eylül’ün sıkıntılı günlerinde faşist darbe yönetimince hapse atılmış kardeşlerimize yardım için nasıl çırpındığını bizzat görenlerdenim. Bir keresinde hastaneye kaldırılmış mahkûm arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını öğrenmek için beyaz doktor önlüğü giyip beraberce Ankara Numune hastanesine gitmiştik. Başka türlü onlara ulaşmamız mümkün olmamıştı.

Ben İstanbul’da o Ankara’da mesleğe atılınca uzun süre irtibatımız koptu. 2009 yılında MHP’den Konya Ereğli belediye başkanı oldu. Niğde’deki teyzemlere gittiğim bir zaman eşimle birlikte ona da uğrayıp tebrik ettim. Ertesi gün yine Ereğli’ye gittiğimde şehir içinde arabamla kaza yaptım ve Hüseyin başkan yardımıma koştu. Gece vakti sanayi sitesinde henüz kapanmamış bir tamirci bulup aracımın tamirini sağladı. 

Devlet Bahçeli bu seçimlerde onu önce aday gösterdi, sonra istifa ettirdi. Bu hadise Bahçeli’nin kaybedişi, Türk milliyetçiliğinin kazanışıdır.

Geçmiş dönem Başkanlında yaptıklarını arkadaşlardan dinledim. Ereğli’yi çağdaş bir şehir görüntüsüne getirmişti. Halk tarafından çok seviliyordu da. Ancak talihsiz bir seçim süreciyle bir sonraki dönemi kaybetti. Bugün yine kazandı başkanlığı. İlk döneminde MHP’li olarak Ereğli’ye hizmet etmişti şimdi bağımsız, rozetsiz bir Türk milliyetçisi olarak Ereğli’nin hizmetinde olacaktır.

Bu satırları yazanın ondan Ereğli için talepleri olacaktır elbette… Çok amaçlı bir kültür sarayının inşasını programlamalıdır. Ereğli’ye bir belediye konservatuvarı ve tiyatro kazandırmalıdır. Memleketim bütün bunlara layık bir çağdaş şehirdir. Bir de Alevî hemşehrilerimiz için bir Cemevi kompleksi yapmaya derhal başlamalıdır. Ezcümle Ereğli’yi beş yıllık kötü yönetimden kurtarıp bir kültür ve sanat şehri hâline getirmelidir.

Dr. A. Yılmaz Soyyer
Dr. A. Yılmaz Soyyeraysoyyer@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments