DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

Türkiye Battı Bitti Diye Yanıp Tutuşanlar Var

Türkiye Battı Bitti Diye Yanıp Tutuşanlar Var
17.05.2020
0
A+
A-

“Türkiye Battı Bitti Diye Yanıp Tutuşanlar Var”

Kenan EROĞLU

Odgurmuş:(1) Sizi bu gün biraz neşeli gibi gördüm.

Monşer:(2) Sen haberi okumadın ve duymadın her halde.

            Odgurmuş: Ne haberi Virüs belasından kurtuluyor muyuz?

Monşer: Ne virüsü kardeşim. Alman derecelendirme kuruluşu rapor açıkladı. “Scope Ratings”, 2020 yılı ülkeler dış kırılganlık ve dayanıklılık raporunu yayınladı. 69 ülke hakkında notlar içeren raporda son sıradaki üç ülke: Arjantin, Türkiye ve Gürcistan.

Türkiye en son güncellemeye göre 8 basamak birden düşerek sondan 2. sırada yer aldı.

Ukrayna “battı batıyor” derken Türkiye’nin sondan 2. sıraya düşmesi ile basamak atlayıp sondan 4. sıraya yükseldi ve “Riskli Beşler” grubunda yer al…

Odgurmuş: Anladım. Siz bu habere mi sevindiniz. Bu haberin nesine sevindiniz ki. Sizden önce Yunan basını, İsrail Basını ve BAE basını sevinmiş olmalı, size ne oluyor anlamadım. Türkiye’yi bu kadar itibarsızlaştıran bir haberin neyine sevindiniz anlamadım.

Monşer: Sen yat uyu. “Yat yat uyu” diye ninni mi çekeyim istiyorsun? Ülke batıyor haberin yok.

Odgurmuş: Sayın Monşer sizin yazdıklarınız belli bir kesim tarafından okunuyor biliyorsunuz. Şimdi nereden çıktı bu batma işi. Bir alman şirketi Türkiye’yi sondan 4. sıraya yazması çok mu önemlidir.

Monşer:  Osmanlı devleti lale devrini yaşarken aslında koskoca imparatorluk çöküyordu. Ama halk bunu görmüyordu. Şimdi de aynı durum. Göremiyorsunuz.

            Batılılar Ülkenin itibarını düşürünce iyi oluyor da, bunu biz yayınlayanlarda mi sorun oluyor?. Rabbim akıl fikir versin ihtiyaç sahiplerine. Görmeyen gözlere.

“ Die Welt” de yazdı bunu, ne zaman uyanacaksınız, biraz kanal A dışında şeyler seyredin be kardeşim. Mesela Fox tv. Halk tv izleyin.

Odgurmuş: Aslında bu Coronalı dönemini ülke olarak iyi yönettiğimiz, Sağlıkta ve Tekstilde çok ilerde olduğumuz bir gerçek. Öte yandan,  CNN, RUOTER VE BBS sağlık sektörümüzü sizin bahsettiğiniz gibi anlatmıyorlar.  Durum ortada iken, bence siz biraz vicdanınızın sesini dinleyin. Başkalarının olumsuz sözlerini dinlemek yerine çünkü pek inandırıcı olamıyorsunuz. Şu an Türkiye Almanya ile Korona konusunda dünyada en başarılı 2 ülke. Bunu bütün dünya kabul ediyor, ama her zaman olduğu gibi içimizde bulunan sözüm ona sizin gibi ezik okumuşlar, kendi başarımızı bile kabullenmiyorsunuz.  Her başarımızın altında batı ipotekli olduğunuz için bir bit yeniği arıyorsunuz. Aleyhimize en ufak bir havlayan olsa hemen çıkıyorsunuz ortaya, “biz demedik mi, bak işte batıyoruz, battık, ölüyoruz, ekonomi bitti vs”  tribine giriyorsunuz. Bu ülke size göre 80 senedir hep batıyor ama gördüğümüz gibi ülke özel sektörüyle, silah sanayi ile sağlık sektörü ile emin adımlarla ilerliyor. Fakat siz siyaseten rahatsız oluyorsunuz.  Neden acaba hâlbuki bir başarı varsa bu topyekün Türk milletinin başarısıdır. Bununla da milletini seven herkes gurur duymalıdır.

Monşer: Ne gururu be, 18 yıldır bu milleti uyutuyorlar,  millet tam uyanacakken iç güçler-dış güçler diye tekrardan milleti uyutuyorlar. Herkes başlarını kuma gömmüşler, Yok Almanlar bizi kıskanıyor, yok bilmem ne.

Odgurmuş: Yabancı derecelendirme kuruluşlarına bu kadar itibar etmenize bir anlam veremiyorum. Türkiye için onlar hangi bir zaman düzgün hareket ettiler. Ne zaman Türk milletinin gerçeğini gördüler ve tarafsız oldular?

Monşer: bak kardeşim, “Kapitalizmin dini ve milliyeti yoktur” sözünü hiç duymadın mı?.. Onlar sizin gibi duygusal bakmazlar… Röntgen filmini doğru ve güvenilir çekerek yatırımcı Alman şirketlerine tüyo verirler. A Haber’i izlemeye biraz ara verin lütfen.

Odgurmuş: Ben de sizin bu batı karşısında ezikliğinize bir mana veremiyorum. Biraz kendinize ve ülkenize güveniniz.

O kapitalizm dediğiniz biz Türklere gelince nedense hep farklı bakıyor. Hep olumsuz tablolar çiziyorlar. Hep farklı tavırlar alıyorlar. Bunu görmeniz lazım.

            Monşer: Güzel kardeşim, ülke ekonomisini su an basta Almanya, Çin olmak üzere birçok ülkeden almış olduğu pahalı kredilerle ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bu yüzden ülke ekonomisini yabancılar bizden daha iyi tanıyorlar, kırılganlığın farkındalar, su an ülke tüketim toplumu olmuş durumda, sen ben o, lafa geldik mi bizden iyisi yok. Biz vatandaş olarak zaten batik.

Odgurmuş: Almanlar şunu dedi Batı bunu dedi tamam anladık da. Sizin bir Türk vatandaşı olarak düşünceniz nedir. Biz bu kuruluşlara kalsak bu güne kadar en az 10 defa batmıştık. Yani tavsiyeniz nedir onu söyleyin.

Monşer: Bizim gördüğümüz hayal de, rüya da Türkiye’dir. Biz

de elbet ülkemizi düşünüyoruz. Dolar beş para etmese de, elli lira olsa da, Adana da 50 kuruş olan sebze kilosu iki lira yerine daha ucuza nasıl gelir konusunda bir düşüncesi ve ön görüsü olmayan muhalefetin muhalefetliğinin de bir kıymeti yoktur.

Merkez Bankası Ocak ayından beri günde 24 saat durmaksızın karşılıksız para basıyor. Döviz sıfırı tüketti, merkez bankasının altınları da İngiltere’de değerli kâğıt karşılığında rehin durumda. Maliye dış borç için ABD ile SWAP Anlaşmasını için çaba sarf ediyor. Hani yerel para diyorlar ya, işte döviz olmadığını için TL ile ödeme yapmaya uğraşıyorlar.
Cumhuriyet döneminin “Lale Devri”ni yaşıyoruz. Tanzanya bile bizden ilerde ve iyi.

Odgurmuş: Ya ne kadar karamsarsınız, şimdi de ekonomi konuşturdunuz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da mı uzmandınız. O halde neden daha dünde Almanya’da yapılan açıklamada tatil için önerilen ülkeler arasında TÜRKİYE ilk sıradaydı ne oldu Türkiye dünden bu güne bir günde mi bati?

            Türkiye’nin batması demek, devletin ve milletin borcunu dış devlet ve bankalara ödeyememesidir, güveni bitirmesidir. Borçlara karşılık yer altı ve üstü madenlerin rehin edilmesidir. Yani durum şu anda böylemidir. Biraz insaflı olunuz.

Monşer: Şöyle ülkeme bakıyorum da, vay bizim halimize diyorum. Bir ülkenin batması için daha ne lazım bilmiyorum. Bu insanların gözüne perde mi inmiş arkadaş ülke batıyor hâlâ neyin edebiyatını yapıyorlar. Allah yardımcımız olsun.

Odgurmuş: Sayın Monşer, sizi bilmem ama Ülke batmaz, Batarsa da kurtaracak Amerika merkez bankası veya Ermenistan olmaz o halde size göre ne yapmalıyız biraz da ondan bahsetseniz.
Ülke batıyor deyip duruyorsunuz.

Söyleyin haydi, IMF den borç mu almak gerekiyor, üst sıralara çıkmak için… Yoksa üretim gücümüzü yükselterek, onları ters köşe mi yapmak. Derecelendirme kuruluşları kaç kez düzeltme yaptılar, geçmiş yıllarda…

Siz öyle her konuyu biliyormuş gibi her konuda konuşuyorsunuz. Yazıyorsunuz. Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmazmış. Anadolu’da bir deyim vardır. Her konudan anlıyormuş gibi konuşan ve her konuda fikri olanlar için. Kırk yalan derler,

Felaket tellallığına gerek yok. Hesap edemediğiniz bir gerçek var Allah’ın dediği olur. Devletimiz Suriye’de Libya’da kahramanca mücadele ediyor. Üstelik yaşanılan onca badireye rağmen, battı batıyoruz demenize rağmen.

DW de Türkiye’de 32 milyon kişiye korona bulaşacak dedi. Hâlbuki hiç öyle olmadı.

Monşer:  Kaymakamlıkların, İşkur’ların, Bankaların ve Ptt şubelerinin önleri ana baba günü, kuyruklar 100 metrelerce uzanıyor. Vatandaşların birçoğu uzun vadeli, düşük faizli kredi ve devletten gelebilecek beleş para derdinde. Şu anda Ayakta kalan, artış yaşayan sadece gıda sektörü. Gıda dışındaki neredeyse bütün sektörler sinek avlıyorlar.  İktidar yalakalığı uğruna, çarşının pazarın durumunu görmeyenlere, çevresindeki işsizleri gördüğü halde görmeyen şuursuzlara böyle bir şey anlatılıp inandırabilinir mi?

Odgurmuş: Sayın Monşer, siz süper kahraman mısınız? O kadar banka var, o kadar Ptt var, o kadar İşkur var siz bütün buların önünü dolaştınız ve tesbit ettiniz ki hepsi çok kalabalık. Ya siz çok hızlı hareket eden insanüstü bir varlıksınız, ya da sizin her bankanın, her Ptt nin, her İşkur’un önünde adam sayan yüzlerce adamınız var. Söyler misiniz, hangisi.

Türk Milleti büyük bir millettir. Buna güvenmeli ve inanmalısınız. Sadece eksikleri ve yanlışları görerek, devlet ve millet düşmanlarının derekesine düşmek size yakışmıyor.
….

 (1)- “Odgurmuş”: Kadim kitabımız Kutatgu Bilig’de “Kanaat-Akıbet” manasına gelen şahsiyet.

(2)- “Monşer-Usta”: “Batı özentisi içinde olan”, “cehaletinden rahatsız olmayan”, biraz sağcı, biraz solcu, biraz 1970’li yıllar ülkücüsü, biraz liberal, biraz Kemalist, biraz laik ve her halükarda halkını geri-sürü gören hayali bir şahsiyet
Not: Yazının hazırlanmasında sosyal medyadan faydalanılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.