DOLAR
8,2900
EURO
10,0492
ALTIN
485,30
BIST
1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Açık
20°C
Salı Açık
20°C
EMİNE IŞINSU ABLAMIZA VEDA Efendi BARUTÇU 6 Mayıs 2021 Perşembe günü ahiret yurduna yolcu ettiğimiz sanatçı, edebiyatçı, yazar Emine Işınsu Öksüz’ün 1970’li yılların Ülkücü Türk Milliyetçisi gençliğinin fikrî şahsiyetinin oluşmasında büyük bir payı vardır. Her biri bir başka güzellikte ölümsüz eserleri ve -o tarihlerdeki yazar kadrosuyla -fikrî seviyesine günümüzde bile...
Dostlar Yaşlı  Öküzün Durumuna  Düşmeyelim Kadir KESKİN              Bir köylünün bir yaşlı öküzü varmış. Biri ölünce yanına ikinci bir öküzü alıp çift sürme imkânı olmadığı için öküzünü köyün sürüsüne koymuş. Sürü de genç danalar olduğu için hep yaşlı öküzü dövmüşler, onu süsmüşler ve hep horlamışlar. Yaşlı öküz, bunu kaderi kabul edip...
KOMANDO RECEP Halim Kaya Ülkücü Hareketin tarihi mücadelesini anlatan kitapların yazılmasını destekleyen ve mümkün oldukça da alıp okuyan, sekiz bin civarı kitabıyla azımsanmayacak bir kütüphanesi olan sıradan bir vatandaş olarak ben bu kitabı önce almak istemedim, fakat daha sonra ne hikmetse içime almak isteği doğdu. Almak istemememin ilk sebebi bana...
ÂLEMLERİN GÖZ BEBEĞİ Melek DÖRTBUDAK Seni yazar kalem, gül düşer satırlaraGül yağı damlar, göz bebeğinden cihana Göz ne muazzam bir organımız. İnsanın süsü yüz, yüzün süsü de gözdür. İnsanın gönlüne ve idrakine giden yolları göz açar. Bu konuda en ağır işçidir göz. Göz sadece gören bir organdan ibaret değildir. Aynı...

GÖZ GÖRE, GÖRE! BİLİNE, BİLİNE

GÖZ GÖRE, GÖRE! BİLİNE, BİLİNE

GÖZ GÖRE, GÖRE! BİLİNE, BİLİNE…

Atilla ÇİLİNGİR

      İnsanın doğayla savaşı, insanlık tarihi kadar eskidir. Toplumlar büyüyüp yaygınlaştıkça, teknoloji geliştikçe, insanoğlu doğayı daha çok kontrol altına almak istemiş, bu yönde hesapsız müdahaleler yapmıştır.

      Ancak bu hesapsız müdahaleler karşısında, doğanın cevabı giderek daha yıkıcı, daha can alıcı olmuştur. Bu süreç, insanoğlunun doğanın yasalarını, sırlarını öğrenmesine sebep olmuş; doğal olayların nasıl oluştuğu keşfedilmiştir.

      Ama ne yazık ki! İnsanoğlunun bu keşiflerine rağmen; doğa ve doğanın tüm zenginliklerine en çok zararı da insanoğlu vermiştir!

      Diğer yandan doğa olaylarının insana vermiş olduğu zararlardan da insanoğlu tamamen kurtulmuş değildir!

      Çünkü bilim büyük gelişmeler kaydetmiş olmasına rağmen; kapitalizmin etkisindeki dünyada teknik, bilim ve insan gücü, ne yazık ki, doğal olaylarla mücadeleye kanalize edilememiştir.

      Tam tersine kapitalizm, doğanın yıkıcı etkilerini daha da arttırıcı bir rol oynamaktadır. Doğayı kirleterek, doğal dengeleri bozarak doğa afetlerine davetiye çıkaran kapitalizm, bu önemli doğa olaylarına önlem alınmasının önündeki en büyük engeldir!

     Ülkemize gelince:

     Ülkemizin her doğal afet sonrasında yaşadığı can ve mal kaybı; nasıl olup da katliama dönüştüğünün karakteristik örnekleriyle doludur.

     Ancak binlerce insanımızı kurban verdiğimiz ‘felaketlere’ baktığımızda da; hemen, hemen hepsi için söylenen şey aynıdır:

     ‘’ Göz göre, göre!’’, ‘’Biline, biline!’’

      Fay hattının üzerine dayanıksız evler yapmış! Dere yatağına, sel yatağına evler inşa etmiş! Grizu ihtimaline rağmen ocağı çalıştırmaya devam etmiş! Fabrikalarda, koca koca rafinerilerde yeterli güvenlik önlemi almamış isek!

       O zaman bunların nesi doğal afet, neresi takdiri ilahidir?

       Doğanın katledilmesini, doğal afetlerin önlenmesi için yeterli tedbir alınmamasını, yukarıdaki iki kısa cümleciğe sığdırmak mümkün müdür?

      Ve ne yazık ki Türkiye, 185 ülke arasında doğal afetler bakımından en yüksek riski taşıyan ülkeler arasında yer almaktadır!

     Geçtiğimiz hafta yaşadığımız İzmir depremi de bunu gösteren en çarpıcı gerçektir.

     Türkiye, dünyada depremlerin en çok görüldüğü kuşaklardan biri olan Akdeniz, Alp – Himalaya deprem kuşağında bulunmaktadır.

     Aynı kuşak üzerinde ABD, Japonya, Çin ve İtalya gibi dünyanın en önde gelen ülkeleri de bulunmaktadır. 

     Bu ülkelerde konuyla ilgili olarak ciddi çalışmalar yapılır ve önlemler alınırken; 1999 yılında arka, arkaya yaşadığımız iki büyük depreme rağmen, Türkiye’de alınması gereken tedbirler hala çok yetersizdir!

Hatırlayalım; ‘’Kocaeli – Gölcük’’ , ya da 17 Ağustos 1999’ depremini…

Hatırlayalım; o zaman kesitinde, yerel saatle 03.02’de yüreklerimize düşen ateşleri…

Hatırlayalım; on binlerce insanımızı alıp giden, on binlercesini sakat bırakan o doğal afeti… Hatırlayalım; o günlerde yıkılan on binlerce binayı…

Hatırlayalım; ülke ekonomimizde yarattığı milyarlarca dolar kaybı…

 Ne çabuk unuttuk değil mi?

 Neler yaptık o acılı yıllardan günümüze? 

  Gerçekten de hazır mıyız bizi bekleyen, gittikçe yaklaşan İstanbul depremine?

   Hatırlıyor muyuz? Artık aramızda olmayan deprem dedenin (Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’yı rahmetle anıyorum) bize ezberlettiği:

 ‘’Deprem öldürmez, bina öldürür. İhmal öldürür.’’ İkazını…

   O büyük depremin ardından 21 yıl geçti. Tabii ki, pek çok şey yapıldı deprem adına, pek çok şey değişti!

       Ama yeterli mi? 

       Aşağıdaki konuların altını çizerek, yorumu siz değerli okura bırakmak isterim:

       Son dönemde ‘’Kentsel Dönüşüm’’ planı adıyla gerçekleşen yapılaşmalar; ülkemizdeki eski yapıların yenilenmesi aşaması; gerçekten de depreme hazırlık için mi, yoksa kimilerine rant sağlamak için midir? 

        Hala yenilenmeyi bekleyen pek çok bina stokunun bulunduğu belediyeler bölgesinde her geçen yıl, insanlarımızın aleyhine değil midir?

       1999 depreminden hemen sonra yaşanan büyük kargaşayı önlemek, yıkıntıların arasında kalan insanlarımızı kurtarmak, acil yardımın ulaşmasını sağlamak amacıyla ayrılan acil yolların bugününe baktığımızda; neler görüyoruz? 

       Beklenen İstanbul depremi olduğunda; kentsel dönüşümü bekleyen evler ne olacaktır, o yollar kullanılabilecek midir sizce?

       Depremde kullanılacak acil yollar, acil toplanma bölgeleri, 1999 depremi sonrasında hemen, hemen her mahalleye konulan acil kurtarma malzemeleri dolu konteynırlar nerede?    Hani arabalarımızın arkasına koyduğumuz deprem çantalarımız duruyor mu bagajlarda?

      Unuttuk, unutuldu o günler değil mi?

      Ama biliniz ki, deprem geleceği/olacağı günü unutmadı! 

      Bir gün o depremle karşılaşıldığında; ülkemize en büyük zararı verecek olan bu doğal afet, aynı zamanda karşımıza en acımasız katliam olarak da çıkacaktır!

      Hem de göz göre, göre! Biline, biline… Office 2019 Mac Satın Al

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.