DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“ELMA VE BIÇAK” BİZİM MAHALLEDE BİZDEN BİRİ

Yayınlanma Tarihi :
“ELMA VE BIÇAK” BİZİM MAHALLEDE BİZDEN BİRİ

ELMA VE BIÇAK*

BİZİM MAHALLEDE BİZDEN BİRİ

Asena Kınacı Moral

Bir edebiyat kursuna gitmeye başladım. Yirmi yıldır doğru düzgün kitap okuduğum söylenemez. Kalem tutmayı da çoktan unutmuştum. Memuriyetin getirdiği tek düze günler, çocuklarımla ilgilenme telaşı, iyi bir eş olmak için koşuşturmak derken ne kitap okuyordum, ne bir şeyler yazıyordum.

Bu edebiyat kursunda birbirinden değerli yazar hocalarımızla tanışma fırsatı buldum. Hocalarımızdan biri de Ş. Adnan Şenel’di. Ben hocamızla tanışana kadar  Adnan Şenel isminde bir yazarın varlığından da habersizdim. Hocamızın bilmediğim ve okumadığım pek çok romanı varmış. Kendi cahilliğimden utandım, hocama karşı da mahçup oldum. Hem bu eksikliğimi gidermek adına hem de hocamın kalemini tanımak adına edebiyat kursundan arkadaşımın elinde olan bir kitabını ödünç alarak hemen okumaya başladım. Elma ve Bıçak…

Kitap oldukça kalın görünüyordu, korkutmadı beni desem yeridir. Ama kitabı okumaya başlayınca sayfaların birbiri ardına nasıl açılıp gittiğini, kitabın nasıl bittiğini anlamadım bile. Bir çırpıda bitirdiğim kitabı o kadar çok sevdim ki bu kitabı herkes okusun diye yazarak da tanıtmalıyım, anlatmalıyım diye düşündüm.

Bu roman bir 12 Eylül romanı. Romanı okurken romanın içindeki olayları, kahramanlarla birlikte o mahallede ben de yaşadım. Bu nedenle hem o mahallenin sakinlerine hem de o günlerin gençliğine doyamayan güzel çocuklarına karşı yaşananlardan dolayı sanki borçluydum. Bizim mahalleyi anlatan bu romanı ve kahramanlarını onları bilmeyen tanımayan herkese anlatmaya, tanıtmaya borçluydum.

Bu romanın kahramanı Ömer’dir. Ömer’in annesi, babası ölmüştür. Ömer amcasının hanımı Nezahat, amcasının oğlu Osman ve amcasının kızı Zeynep ile birlikte yaşamaktadır. Bu dört kişilik aile Ankara’nın Abidinpaşa semtinde oturmaktadır. Ömer ve Osman Başkent Lisesi’nde öğrencidir. Ömer ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için okuldan arta kalan zamanda bir matbaada çalışmaktadır. Ülkücü görüşe sahip olduğu için de ülkücü yazarları, gazetecileri takip etmektedir. Ülkücülerin gittiği derneğe gitmektedir. Yakın arkadaşlarını da bu görüşe mensup gençlerden seçmektedir.

Başkent Lisesi’nde Ömer’in edebiyat öğretmeni Sevda Hanım komünist fikirlere sahiptir. Ömer’in karakterini ve çalışkanlığını takdir etmektedir. Sevda öğretmen öğrencileri arasında sağ-sol görüş olarak ayrım yapmayan idealist, çalışkan bir öğretmendir. Tüm öğrencileri gibi Ömer’i de sevmekte ve onun derslerinde başarılı olması için uğraşmaktadır. Sevda öğretmen o günlerde babaların bile oğulları arasında sağcı-solcu ayrımı yaptığı bir zamanda öğrencilerini ayırmadan tarafsız davranarak örnek bir öğretmen-insan olarak romanda karşımıza çıkıyor.

Ömer’in Başkent Lisesine giden amcasının oğlu Osman lisenin komünist lideri Salih’in kız kardeşi Nurgül’ü sevmektedir. Salih’in, Nurgül ile Osman’ın bu ilişkisinden haberi olur. Osman ile telefonda tartışırlar, sonra da Salih’in evinin önünde buluşurlar. Osman kazara Salih’i vurur. O akşam işten dönen Ömer, bakkal komşusundan Osman’ın sinirli bir şekilde Salih ile buluşmaya gittiğini öğrenir. Telaş ve endişe içerisinde Osman’ın peşinden yanlış bir şey yapmasına engel olmak için gider. Ömer’in Osman’ın peşinden bu sinirli gidişi pek çok kişinin kaderini değiştirecek bir olaya neden olur.

Ömer, Osman’ın peşinden Salih’in evinin önüne geldiğinde hava kararmıştır. Silah sesleri birbirine karışmış ve polis sirenleri de duyulmuştur. Bu karmaşa içerisinde Osman’ı sağ-salim karşısında gören Ömer sadece oradan Osman ile birlikte kaçmaya uzaklaşmaya odaklanır. Salih, Osman’ın rastgele ateşlediği silahtan çıkan kurşunlarla ölmüştür. Osman’ın da Ömer’in de bundan haberi yoktur. Osman polislerden kaçarak eve varır ama Ömer bacağı yaralandığı için polisten kaçamaz, polisler tarafından yakalanır. Silah seslerinin aktörü ve Salih’in katil zanlısı olarak tutuklanır.

 O gece hem Ömer’in hem de Salih’in ailesinin hayatını değiştiren olayların müsebbibi Osman’dır. Osman, yaptığından ve suçunun da Ömer’in üstüne kalmasından vicdan azabı çekse de avukat Galip Abilerinin de olayların gelişimi sırasındaki şartları yorumlayarak suçunu itirafını uygun görmemesi nedeni ile suçunu itiraf edemez. Ömer ise ifadesinde-sorgusunda- suçsuz olduğu için önce suçu inkâr eder. Ancak silahın üzerindeki parmak izi delilinden ve olay sırasında orada bulunduğu gerçeği ile yüzleştiğinden Ömer bu suçu kabul eder. Bir yıllık bir süreç -bin yıllık bir eziyet, çile, işkence- Mamak Cezaevi süreci hem onlar için hem de okuyucu için böylece başlamış olur.

Başkent Lisesi’nin edebiyat öğretmeni Sevda olayları ertesi gün okulda duyar. Bir öğrencisi ölmüş, bir öğrencisi katil olmuştur. Bir gün Ömer’in Nedret Neşe’nin “Milliyetçi Gence Notlar” kitabını okuduğunu görmüştür. Bu “faşist yazar”ın kitabını okuyarak öğrencisinin katil olduğu fikrine kapılan Sevda öğretmen gazeteci Nedret Neşe ile görüşmeye gider. Gençleri eylem adamı olmaya davet ederek cinayete azmettirdiğini söyleyerek gazetede Nedret Neşe’den hesap sorar. Bu tanışma Nedret Neşe’nin onun önyargılarındaki adam olmadığını gösterir. Sevdikleri, güvendikleri ve inandıkları bir genç olan Ömer müşterekinde birbirleri ile aralarında büyük bir dostluk, arkadaşlık ve adı konulmamış bir aşk başlar. Sevda öğretmen önyargılarıyla Nedret Neşe’yi suçlarken onu gerçek kişiliği ile tanıdıkça önyargılarından arınıyor ve Nedret Neşe’yi gerçek yüzüyle tanıyıp seviyor.

Romanda ağabeyinin Ömer tarafından vurularak öldürüldüğünü zanneden Nurgül’ün Osman’a olan aşkı ağabeyinin ölümünün gölgesinde kalır. Daha sonraki zamanlarda ise Nurgül, Osman’ın bu olayın gerçek zanlısı olduğunu öğrenir ve aşkını yüreğine gömer. Osman’a da bu hatanın bedelini peşini bırakmayan derin bir pişmanlık duygusu ile ödemek ve Nurgül’süz bir hayat yaşamak kalır.

Romanın kahramanlarından Polis Mustafa da tüm kahramanlar gibi Abidinpaşa Mahallesinin mensubu bir polis memurudur. Üç çocuğu ve karısı Cemile ile mutlu mesut yaşayıp gitmektedir. İşinde gücünde çalışkan bir polis ve aile babasıdır. 1979 ve 1980 yıllarında sokakların durumu onun tüm kahramanlarla zaman zaman yolunun kesişmesine neden olur. Bu mahallenin bir sakini ve polis memuru olarak günlük yaşantısında bu kesişmeler o kadar gerçek, bizden ki, yazarın akıcı diliyle de buluşunca mahallemizdeki komşumuz sanki karşımızda duruyor.

Romanda Abidinpaşalı taksici Hayati de aynı mahallede oturan genç bir delikanlıdır. Evlidir. Eşi ilk çocuklarına hamiledir. Babası Cemali Bey ve annesi Pakize Hanım ile birlikte yaşamaktadır. Romanda Taksici Hayati’nin sadece Abidinpaşa Taksi’de çalışması nedeniyle Tuzluçayır’da linç edilmesini-masum birinin göz göre göre öldürülmesini- anlatan satırları okurken harfleri, kelimeleri, cümleleri durdurmaya çalıştım ama olmadı. Hayati’nin farklı görüşteki bir grup genç tarafından öldürülüşünün anlatıldığı satırlarda o son nefesini verirken ben de nefessiz kaldım. İstesem de istemesem de gözlerimden akan bir damla yaşa engel olamadım. Eşinin o gün doğurmuş olduğu küçük oğluna Hayati adını vererek babasının hatırasını yaşatması da “tesadüflerin” değil “tevafukların” hayatımıza yön verdiği gerçeğini pekiştiriyor.

Romanın kahramanlarından Ersagun ve Rafet ise Abidinpaşa’da otururken bir yıl önce işlemedikleri bir suç ile ilgili aranırken Almanya’ya kaçmış ve gurbette kalmak zorunda kalmışlar. Aynı mahallenin aynı ülküye gönül veren çocuklarının dramatik hayat hikâyelerinin Abidinpaşa’da kesişmesi romanın heyecanını artırıyor. Yine romanın sonunda da taksici Hayati’nin öldürüldüğü gün doğan oğlu Hayati, Ersagun’un kızı ve yıllarca yüreğinde Ömer’in masumiyetinin vicdan azabını yaşatan Osman’ın Karşıyaka Mezarlığında yollarının kesişmesi olayları gerçek, anlamlı, heyecanlı kılıyor.

12 Eylül ihtilalinin kahramanları yaptıkları ve yarattıkları terör olayları nedeniyle yargılanırken yıllar sonra o günlerin ve olayların tanığı Nedret ile Sevda artık yaşlanmıştır. Birbirlerinden ise hiç haberleri yoktur. 12 Eylülcülerin yargılandığı günler, mahkeme süreci de vesile olur ve birbirlerini bulurlar. Mutlu sona ulaşırlar. Nedret Neşe ve Sevda Öğretmen’in kalplerine gömerek uzaktan yaşadıkları aşkları böyle de olsa mutlu sona ulaştığı için ben de onlar kadar mutlu oldum diyebilirim.

 12 Eylül 1980 ile ilgili beni en çok üzen konulardan biri bazılarının “…ölümü kutsayacaklardı. Öleni ve ölümü kullanacaklardı” ifadesi ile propaganda da tavan yapmaları bazılarının da haksızlıklarını-haklılıklarını hiç anlatamamalarıdır. Bu yönüyle yazarın 12 Eylül ihtilali ile insanlık onuru çiğnenen adsız sansız masumların hakkını insanca hatırlatması yazarın takdiri hak ettiği yönlerinden biridir. Yine yazarın Nedret Neşe’yi Sevda öğretmenin gözünden önyargılardan uzak gerçek kişiliği ile tanıtması yazar tarafından önyargılarla karar verdiğimiz herkese karşı önyargısızlık düşüncesinin ve eyleminin bize yansıtıldığı romanın büyük başarısı diye değerlendiriyorum.

Romanda Ömer’in talihsiz bir kaza ile değişen hayatı ve Mamak cezaevinde geçen günleri, 1979’ da başlayan olaylar zinciri 12 Eylül 1980 ve sonrasında yaşanan olaylara kadar sürüyor. 12 Eylül idamları ile yüreğimiz delinirken kahramanlarla kurduğumuz bağ ve yakınlık ile yüreğimizi kızgın bir demir dağlıyor. İşin kötüsü şu ki bu olaylar yalnızca kurgu değil. Gerçek!

Gelelim Avukat Galip Abi’ye… Ömer’in-ve hatta diğerlerinin- masumiyetini bilerek ve olaylara, haksızlıklara şahitliğini, yardım etmek için çabalamasını, çaresiz kalışını, zor hayat mücadelesini bir kez daha hatırlıyoruz. Mamak Cezaevi, C-5 , hücre, kafes, işkence, idam gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Bugünlere şükrediyoruz.

Romanda o günlerde yazısı güzel olan Osman gece kalkıp duvarlara yazı yazıyordu. Yüzümde gülümseme ile kitabı okumayı bitirip onun duvarlara o gün yazdıklarını bugün yine sessizce bağırarak kitabın kapağını kapatıyorum.

“Ne Amerika ne Rusya Ne Çin

 Her şey Türk’e göre Türklük için…”

* ELMA VE BIÇAK Ş. Adnan Şenel tarafından yazılmış roman

YORUM YAP

Zübeyir24.04.2022 / Yanıtla

Gerçek olayları abartmadan tüm gerçekliğiyle okuyucuya sunmuş, çok etkilendim. Şehitlerimizin Ruhu şad olsun.

Bağdar Caddesi Escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortMebbisstarzbetpiabetbonusxslotmarsbahisistanbul escort bayanbetnanosekabethitbetbettiltholiganbetbetebetbetebetparibahisFenomenbetcasibom giriştarafbetbetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisgrandpashabetgrandpashabetBetpas thebarbeehousewife.comcasibomJojobet JojobetJojobet girişlunabetgaziantep escortgaziantep escortsekabethacklinkhasbetholiganbetgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzajojobet güncel girişjojobet girişjojobetgiriş jojobetgiriş jojobetgiriş jojobetgiriş jojobetjojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet girişjojobet giriş günceltipobet girişgrandpashabet girisgrandpashabetmatbet girişgrandpashabetmarsbahisGrandpashabetgüvenilir bahis siteleriasyabahis girişmatadorbetjojobetjojobetsahabetcasibom girişmatbetbetparkonwinmatbet girişholiganbetjojobetcasibomjojobetcasibomsahabetsahabetsahabetmeritkingcasibomjojobetcasibomjojobetdeneme bonusuMarsbahisimajbetjojobet girişjojobetmarsbahishacklinkextrabet giriştümbet1jojobet giriş günceljojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet giriş216jojobetimajbetAtaşehir Escortjojobetjojobetjojobet girişjojobetjojobetcasibomjojobetjojobetjojobetmarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobetOnwinMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otellerikavbetdinamobetjojobetjojobet girişdeneme bonususahabetelitcasinodeneme bonusu veren sitelercasibomcasibomcasibomcasibomdumanbetjojobetjojobet girişqueenbetcasibom girişmeritkinghiltonbetcasibomcasibomcasibomcasibomjojobetcasibomjojobetsekabetholiganbetjojobetnakitbahismatbetdinamobetjojobetcasibomjojobetbetkanyontipobetmarsbahiscasibomholiganbetmatbetmarsbahismarsbahiscasibom
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort