DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

Esad: Batılılar Araplardan daha şerefli

Esad: Batılılar Araplardan daha şerefli
14.10.2013
0
A+
A-

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesine verdiği röportajda Suriye krizi sırasında bazı Batılıların Araplardan daha şerefli davrandığını söyledi.

YDH-  Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, el-Ahbar gazetesinden Eli Şelhub’a verdiği mülakatta Suriye krizini iç ve uluslar arası durum bakımından değerlendirdi. esad1

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Rusya’nın uluslar arası alandaki pozisyonu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Suriye halkını ya da yönetimini değil, kendini savunmakta olduğunu söyledi.

Dışarıdan yapılacak bir saldırıya karşı caydırıcı olarak nitelenen kimyasal silahlardan neden vazgeçildiğine ilişkin bir soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Esad, bunu üç sebeple izah etti.

Birinci sebep olarak gelişen füze kapasitesinden dolayı artık kimyasal silahların döneminin geçtiğini belirten Esad, bir savaşta istendiği zaman kullanılabilen füzelerin artık kimyasal silah kullanma gereğini ortadan kaldırdığını söyledi.

İkinci olarak geçen on yıllar içerisinde kimyasal silahların etkilerinden korunmaya yönelik araçların ve tedavi yöntemlerinin geliştirildiğini belirterek bu silahların öneminin azaldığına dikkat çeken Esad, üçüncü sebep olarak da ülkede yaşanan iç savaşın bu tür silahları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdığını söyledi.

Kimyasal silah üretimini 1997’de durdurduk

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, kimyasal silah üretimini 1997’de durdurduklarını belirterek bunun yerine orduyu füze teknolojisi açısından güçlendirmeye başladıklarını söyledi. Suriye’nin füze teknolojisine, İsrail’in havaalanlarını vurabilmek için ağırlık verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Esad, “İsrail’in gücü hava kuvvetlerindeki üstünlüğüne dayanıyor, dolayısıyla havaalanlarının vurulması, bu gücün kontrol altına alınması için yeterlidir” dedi; ancak kimyasal silahların tesliminin moral ve siyasi açıdan bir çeşit yenilgi olduğunu da kabul etti.

Kimyasal silahları önleme kurumuna Nobel ödülü verilmesini de alaya alan Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, gülerek “Bu ödül bana verilmeliydi” şeklinde espri yaptı.

2. Cenevre konferansı yapılmayacak

Suriye sorununun siyasi çözümü için söz konusu edilen 2. Cenevre Konferansı ile ilgili bir soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Esad, kişisel olarak bu konferansın düzenlenebileceğine inanmadığını belirterek bu konferansın sadece Rusya’nın dolaşıp duran savaş hayaletini uzaklaştırma yönündeki isteği çerçevesinde yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad, “Şam’ın 2. Cenevre Konferansına katılma konusunda herhangi bir sorunu yok; çünkü Suriye’nin talepleri iki esas üzerine kurulmuştur. Birincisi seçimlerin yapılması, ikincisi de teröristlere verilen desteğin durdurulması” dedi.

Batılıların kontrol edemeyecekleri grupları desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, “Özgür Suriye Ordusu’nun işi bitti. Çünkü onların bir çok unsuru ayrıldı; ya cihatçı gruplara ya da Suriye ordusuna katıldı. Şu an geriye yalnızca Batılılar ve Körfez’deki Arap ülkeleri tarafından desteklenenler teröristler kaldı ki onların da 2. Cenevre’de yerleri yok” dedi.

“Batılıların diğer bir sorunu, kendi emirleri altında olan grupların askeri alanda bir güçlerinin olmamasıdır. Şu an güçlenmekte olanlar, Batı’nın emri altında olmayan güçlerdir” diyen Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, buna rağmen Batılıların bile Suriye sorununun çözümü konusunda Araplardan daha olumlu davranarak çözüm planları geliştirdiğini söyledi.

Beşşar Esad, çözüm planı başarısız olan Kofi Annan’ın onurlu bir tavır takınarak istifa ettiğini; ancak onunla işbirliği yapan Arapların hiçbirinin bunu yapmadığını söyledi.

Askeri durum

Savaştaki durumla ilgili de bilgi veren Suriye Cumhurbaşkanı, “Suriye ordusu bazı bölgelerin kontrolünü alıyor, bazı bölgeleri kaybediyor; ancak genel anlamda Suriye ordusunun ilerlemekte olduğunu söyleyebiliriz. Sorunun temelinde iki bölge var. Birincisi Dera ve Ürdün. Çünkü teröristler Ürdün’den silah alarak ülkeye giriyorlar. Ürdün hükümeti mi teröristleri destekliyor Körfez ülkeleri mi destekliyor, bunun bir önemi yok, önemli olan bunun bir sorun oluşturması. Diğer önemli bir yer de kuzey ve Halep cephesi. Buranın teröristlere destek veren Türkiye’ye sınır olması sorun oluşturuyor. Ancak bu bölgeleri el-Kaide’nin kontrol altına almaya başlaması Türkiye açsından da sorun oluşturmaya başladı” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Katar Emiri’nin el-Fetih Merkez Komite Üyesi Abbas Zeki aracılığıyla kendisine mesaj gönderdiğine ilişkin haberleri ise yalanladı.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.