ADALET VE HAKİKAT

Efendi Barutçu

BİZİM ÇOCUKLAR

Asena Kınacı Moral

Stratejik Çukur yalnız kalıyor: Yeni Katar Emiri’nden Şam’a dostluk mesajı

Bu haber 12 Ekim 2013 - 18:11 'de eklendi ve 2.246 kez görüntülendi.

Katar’ın yeni Emiri Şeyh Temim bin Hamad’ın el-Fetih heyeti aracılığıyla Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e mesaj gönderdiği bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesinin haberine göre kısa bir süre önce Şam’a giderek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le görüşen el-Fetih örgütü merkez komite üyesi Abbas Zeki, Katar Emiri Şeyh Temim’in mesajını Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e iletti. 

Haberde, daha önceki Katar yönetiminin aksine Suriye krizinden ve Suriyeli muhaliflerden uzak duran yeni Emir Şeyh Temim’in, mesajında Şam’la ilişkileri iyileştirmek istediğini belirttiği bildirildi.

Es-Sefir’e açıklamada bulunan Filistinli kaynaklar, Abbas Zeki’nin 7 Ekim’deki Şam ziyaretinin Suriye’deki Filistinlilerin durumuyla ya da Ramallah-Şam ilişkileriyle ilgili olmadığını ziyaretin tamamen Katar’ın dış ilişkileri çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

Filistinli kaynakların verdiği bilgiye göre Ağustos ayında Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’la görüşen Katar Emiri Şeyh Temim’in Abbas’tan Şam’la temas kurarak Katar-Suriye ilişkilerinin iyileşmesi için zemin hazırlamasını talep etti ve Şam’a “Katar’da temel bir strateji değişikliği oldu, Katar’ın dış politikası da aşamalı olarak değişecektir” güvencesinin verilmesini istedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat