ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Devlet 76 Milyonu kucaklamakla mükelleftir

Bu haber 25 Aralık 2013 - 21:47 'de eklendi ve 646 kez görüntülendi.

cetin81468b325

Şefkat Çetin: “Demokratik haklar kullanılırken, bu hakları kullanan vatandaşlarımızla Türkiye’yi bir kardeş kavgası ortamına sürüklemek isteyen art niyetli insanları aynı kefeye koyup hepsini bir düşman gibi niteleyerek toplumu bölücü söz ve davranışları uygun bulmadığımızı söylüyoruz. Bizim parti olarak konuyla ilgili koyduğumuz teşhis budur.”

MHP’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin siyasi iktidarın “toplumda huzuru sağlamak, birliği bütünlüğü sağlamakla” görevli olduğunu belirterek, “Devlet yetkilileri taraf olarak hareket etmek şansına sahip değildir, devlet yetkilileri 76 milyonun tamamını kucaklamakla görevli, beklentilerine uygun davranmakla görevlidir, insanlarımızın bir kısmını himaye eden, bir kısmını dışlayan söz ve söylemler toplumu ikiye bölüyor” dedi.

Şefkat Çetin, İstanbul’un Şile ilçesini ziyaret ederken, gazetecilerin iktidar ve cemaat arasında yaşanan tartışmaya ilişkin sorularını yanıtladı. Milletin birliğini ve dirliğini bozacak bir faaliyetin günümüz Türkiyesi’nde, ülkemize ve milletimize bir fayda getirmeyeceği inancında olduklarını belirten Çetin, “İnsanımızın beklentilerine cevap vermeyen iktidarın despot tavrına birikmiş bir tepki var. Bu tepkiyi tetikleyen unsur, Taksim’de son yaşanan olaylar olmuştur. Ama bir siyasi iktidarın görevi, toplumda huzuru sağlamak, birliği bütünlüğü sağlamaktır. Devlet yetkilileri taraf olarak hareket etmek şansına sahip değildir, devlet yetkilileri 76 milyonun tamamını kucaklamakla görevli, beklentilerine uygun davranmakla görevlidir, insanlarımızın bir kısmını himaye eden, bir kısmını dışlayan söz ve söylemler toplumu ikiye bölüyor” dedi.

Çetin, sosyal bütünlüğü bölücü söz ve söylemlerde bulunanların da maalesef başbakan ve kabine üyeleriyle siyasi organizasyonunun yetkilileri olduğunu iddia etti. “Devletin görevi tepki gösteren vatandaşlar arasında varsa birtakım illegal örgütlerin provokatif eylem yapan fertlerini bulup çıkartmak, daha meydana inmeden çıkarmaktır” diyen Şefkat Çetin, “Ama meydanda demokratik haklarını dile getiren insanlarımızın tamamının “illegal, çete, çapulcu’ diye nitelendirilmesi, insanlarımızın bundan sonraki demokratik tepkilerini gösterme noktasında, demokratik hakkını gösteren insana bu yaftayı vuracağız baskısıyla sindirme operasyonudur. Bunu da doğru bulmuyoruz” dedi.

Çetin şöyle devam etti:

“Bugün partimizin lideri, sayın genel başkanımız, son yaşanan olayların perde arkasını, millet olarak nasıl bir tavır almamız gerektiğini, çok net, açık madde, madde sıraladı. Bir vatandaşa gösterilen fotoğraf var, bir de bu fotoğrafın hazırlayıcısı, gerideki planlayıcıları var. Biz ülkemizde yaşayan her insanımızın cenabı Allah’ın yarattığı kutsal bir emanet olarak kabul edip onların tırnağına zarar gelmesini istemeyiz. Ama bu insanlarımızın hür bireyler olarak yönetenlerin yaptıkları yanlış uygulamalara karşı demokratik haklarını kullanmalarının en tabi hakları olduğunu kabul ederiz. Demokratik haklar kullanılırken, bu hakları kullanan vatandaşlarımızla Türkiye’yi bir kardeş kavgası ortamına sürüklemek isteyen art niyetli insanları aynı kefeye koyup hepsini bir düşman gibi niteleyerek toplumu bölücü söz ve davranışları uygun bulmadığımızı söylüyoruz. Bizim parti olarak konuyla ilgili koyduğumuz teşhis budur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.