YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP’LI DURMAZ: YARGININ YÜRÜTME ELIYLE ENGELLENMESI GIRIŞIMI

Bu haber 27 Aralık 2013 - 19:33 'de eklendi ve 824 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, “Cumhuriyet Savcısı sayın Muammer Akkaş’ın dün yaptığı açıklama, Cumhuriyet tarihinde belki de eşine ender rastlanan bir açıklama ve uygulamadır” dedi.

sadirdurmaz1

Partisinin Şefaatli İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden Durmaz, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son derece sıkıntılı ve çok ağır bir gündemle meşgul olduğunu söyledi.

Ülkenin çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu belirten Durmaz, “Cumhuriyet Savcısı sayın Muammer Akkaş’ın dün yaptığı açıklama, Cumhuriyet tarihinde belki de eşine ender rastlanan bir açıklama ve uygulamadır. Talimatının, yürütme tarafından engellenmesi, adli kolluk kuvvetlerinin bir cumhuriyet savcısının talimatını dikkate almamaları ya da orada direnç göstermeleri çok karşılaştığımız bir olağan durum değildir” diye konuştu.

Bu direncin, gücünü, kaynağını Anayasa’dan alan ve bu yetkisini kullanan yargının yürütme eliyle engellenmesi girişimi olduğunu savunan Durmaz, şunları söyledi:

“Bu, Anayasa’ya aykırı bir tutumdur. Bugün bu tutum içerisinde olanların yarın şartlar normalleştiğinde bu bedeli ödemeye hazır olmaları gerekir. Eğer gücü yeten, kendine göre bir hukuk tesis edecekse, kendi hukukunu tesis edecekse ve yargıyı dinlemeyecekse, kamu kuvvetlerini kale almayacaksa, burada bir anayasal düzenden, burada bir devletten ve hassaten hukuktan ve adaletten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Yine vicdanlara sığmayan, AK Parti’nin tamamen kendi yapısını oluşturmaya dönük öteden beri gayretlerinin, esas amacının ne olduğunu göstermeye yarayan bir başka gelişme de Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapmış olduğu değişikliktir.”

Önceki Adli Kolluk Yönetmeliği’nin de AK Parti hükümeti tarafından çıkarıldığını belirten Durmaz, “Soruşturmaların yönü kendine döndüğünde bunları engellemek için neler yapabileceğini de bu vesileyle somut olarak göstermiş bulunmaktadır. Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin Anayasa’ya ve ilgili kanunlara, mevzuata aykırı olduğu çok açık bir şekilde ortadayken esas maksadın, muradın sayın savcının ifade ettiği operasyonun engellenmesine dönük olduğu da bu vesileyle tescil edilmiş oldu” diye konuştu.

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in AK Parti’den istifasına da değinen Durmaz, şunları söyledi:

“İdris Naim Şahin beyin, istifası sırasındaki beyanları da AK Parti’nin yönetim anlayışını ortaya koyan örneklerle doludur. Nitekim bu arkadaşların da aynı konudan sızlanmaları demek ki AK Parti’de bir yönetim sıkıntısının olduğunu göstermektedir. AK Parti’de parti içi demokrasinin asla işlemediğinin, tek kişiye dayalı diktatör ve otoriter bir anlayışın hakim olduğunu kendileri ifade ediyorlar. Biz de öteden beri bunları biliyor ve ifade ediyorduk ama en son kendilerinin de bunları ifade etmiş olması çok manidar.”

Durmaz, Erdoğan Bayraktar’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinden ve milletvekilliğinden istifası sırasında sarf ettiği sözlere de değindi.

MHP Şefaatli Belediye Başkan adayının Yakup Özübek olduğunu belirten Durmaz, ilçede MHP bayrağını dalgalandıracaklarını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.