ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Türkiye’nin Irak politikasını Amerika’ya sattınız?

Bu haber 18 Aralık 2013 - 22:31 'de eklendi ve 893 kez görüntülendi.

Faruk Bal: “Niye gittiniz Türkiye’nin yularını IMF’e teslim ettiniz? Niye 1 milyar dolara Türkiye’nin Irak politikasını Amerika’ya sattınız? Bunları satan sizsiniz. Edepli, adaplı ve doğruca konuşun.”

yazir81736b325Türkiye’nin Irak politikasını Amerika’ya sattınız?
AKP Ankara Milletvekili Tülay Selâmoğlu’nun 2014 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nın 3’üncü maddesi hakkında şahsı adına yapmış olduğu konuşmada kullandığı, “Bizden önceki koalisyon hükûmeti 1 milyar dolar bulabilmek için IMF’in günlerce kapısını beklemişti, bugün 5 milyar dolar borcu IMF’e biz veriyoruz.” Sözleri üzerine kendisinin de Bakan olsuğu 57. Cumhuriyet Hükümeti aleyhinde yanlış bilgiler verdiği iddiasıyla MHP Konya Milletvekili Faruk Balcevap hakkını kullanarak şu açıklamada bulundu:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; dün, Goebbels’in bir sözünü hatırlatarak yalanın, tekrar ede ede doğruymuş gibi bir algı yarattığını ifade etmiştim, bugün de aynı olayla karşı karşıya kaldık.

Milliyetçi Hareket Partisinin koalisyon ortağı olduğu 57’nci Hükûmet döneminde on yılda on bir hükûmetin bıraktığı ekonomik tortular temizlenmiştir. Bankacılık ve finans sektöründe yapılanma gerçekleştirilmiştir. Hırsızlar, uğursuzlar, tüyü bitmedik yetim hakkı yiyenler Amerikalardan, Bulgaristanlardan kulaklarından tutularak getirilip yargıya teslim edilmiştir.

Dolayısıyla o hükûmetin yapmış olduğu işleri, yalan yanlış ifadelerle halka anlatmak yanlıştır.

IMF’e borçlandınız. Evet. IMF’le 22,5 milyar dolarlık stand-by anlaşması yapılmıştır. 18’inci stand-by anlaşmasının 8,5 milyar doları bizim hükûmetimiz zamanında kullanılmıştı, kalanını siz kullandınız. 19’uncu stand-by anlaşması ne zaman yapılmıştır?

18’inci stand-by anlaşmasını biz yaptık. 19’uncusunu kim yaptı?

2005 yılında IMF’le stand-by anlaşması yaparken deprem var mıydı?

Zelzele var mıydı, çağın afeti var mıydı, ekonomik kriz var mıydı?

Niye gittiniz Türkiye’nin yularını IMF’e teslim ettiniz? Niye 1 milyar dolara Türkiye’nin Irak politikasını Amerika’ya sattınız? Bunları satan sizsiniz. Edepli, adaplı ve doğruca konuşun.

Teşekkür ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.