ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

Vural: Ateş bacayı sarmıştır

Vural: Ateş bacayı sarmıştır

vural-ates-bacayi-sarmistir8d64ee9216bb4cba3c65

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifasını değerlendirdi.

Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’in ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da istifa etti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Vural, basın toplantısı sırasında danışmanının telefonla gösterdiği yazı ile Bakan Erdoğan Bayraktar’ın istifasını öğrendi.
Bunun üzerine Vural, “Ateş bacayı sarmıştır. 4 parmağı kesmekle baş parmağı kurtaramayacaksın” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, milletin hakkını ve hukukunu korumaya devam edeceklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın istifa ettiğini anımsatan Vural, “9 gündür neredeydiniz?” diye sordu. İstifa gerekçesinin “gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak” olduğunun açıklandığını anlatan Vural, “Adli Kolluk Yönetmeliği değiştiriliyor, soruşturmadaki polisler görevden alınıyor, Adalet Bakanı Başsavcıyla lojmanda görüşüyor, basına bilgi edinme yolları kapatılıyor, soruşturmanın üstünün örtülmesi için her türlü girişimde bulunuluyor, şimdi de ‘gerçeklerin ortaya çıkması için istifa ediyoruz’ deniyor. Bu istifaların kıymeti harbiyesi kaldı mı?” diye konuştu.

İstifaların ve soruşturmanın üstünü örtmeye yönelik girişimlerin Ak Parti’yi aklamaya yetmeyeceğini öne süren Vural, Güler’in istifasının ardından görevden alınan polislerin görevlerine iade edilmesi gerektiğini savundu.

AK Parti’nin milletten oy alıp rant dağıtan parti olduğunu iddia eden Vural, şunları söyledi:

“AKP’yi rüşvet ve yolsuzluk kanseri sarmıştır. 4 parmağı kesmekle kurtulması mümkün değildir. Yürütme yargıya düşman, savcı savcıya düşman, polis polise düşman, savcı polise karşı tedbir alıyor, polis savcıya kafa tutuyor, mali polis şüpheliyi, istihbarat mali polisi, asayiş de istihbaratı takip ediyor. Devleti PKK ile böldüler, rantla paylaştırdılar.”

Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 10 yıldır Türkiye’de önemli reformlar yapıldığını, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını söylediğini ifade ederek, “Bu ifadeler AKP’yi temizlemeye yetmez. Sayın Cumhurbaşkanı, bu sizin vazifeniz değil. Sen 10 yılın Cumhurbaşkanı değilsin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanısın” dedi.

-“2 uçak para geldi” iddiası

Oktay Vural, “İstanbul Havalimanı’na her bir uçakta 307 palet olmak üzere 2 uçak ve her palette 100 milyon Avro olmak üzere para geldi mi? Böyle para gelen uçakla ilgili ne işlem yapılmıştır? Bu paralar piyasaya sokulmuş mudur?” soruları yöneltti ve bunun açıklanmasını istedi.

Basın toplantısı sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklaması üzerine de değerlendirmelerde bulunan Vural, şöyle devam etti:

“Ateş bacayı sarmıştır. 4 parmağı kesmekle baş parmağı kurtaramayacaksınız. Ey Sayın Başbakan, bu titan hükümetinin başı sensin. Bunları yedirerek kendini aklamaya çalışıyorsun. Hiç kimse kurduğun bu titanın deşifre edilmesini engelleyemeyecek. Zeytinyağı gibi yanındaki adamları sattın. Vicdan isyanları devam edecek. Bakanlar satılmıştır, milletvekilleri satılmıştır, ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ diyenler satılmıştır.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, Bayraktar’ın konuşması gerektiğini belirterek, “Süreçte başkalarını kötüleyerek kendisini aklamak isteyen bu zihniyete karşı herkesi vicdan isyanına çağırıyorum” dedi.

Vural, “Bayraktar’ın istifasında ima mı var sizce?” sorusunu, “Başbakan nereye varacağını biliyor. Kanser her tarafı sarmış. Sorun kendisinde” diye yanıtladı.

Türkiye’nin sistematik olarak soyulduğunu, vatandaşın borçlandırıldığını, tasarruflarının eritildiğini iddia eden Vural, “Herhalde ilk kez bir bakan başbakanın istifasını istiyorsa bildiği bir şeyler vardır. Uluslararası komplonun parçası olarak mı istifa etti bu bakanlar?” dedi.

Türkiye’de yönetim, devlet krizi olduğunu öne süren Vural, “Bakanların Başbakana dahi isyanı vardır. Takip etmemiz gerekiyor. Şu anda sonuç çıkarmamız zor. Bunları hep söyledik, dikiş tutmuyor” ifadesini kullandı.

Vural, başka bir soru üzerine, para taşıyan uçakla ilgili bilgi ve belgelerin savcılıkta da olduğunu ifade ederek, “Paletlerin İran bağlantısı var. Bunları delillendirmek savcılığın işidir” diye konuştu.

-“İddiasının altında kaldı”

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Ak Parti’nin katılımı olmadan bugün son toplantısını yaptığının anımsatılması üzerine Vural, partilerin hangi noktalarda uzlaşıp uzlaşamadığının açıkça belli olması gerektiğini söyledi. Vural, “AKP’nin komisyondan kaçması, PKK ile vardığı anayasayı değiştirme mutabakatının millet tarafından öğrenilmesini engellemek amacına matuftur” dedi.

Vural, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili iddianamede camide içki içildiğine ilişkin delil bulunmadığının yer aldığının belirtilmesi üzerine, “Başbakan, iddiasının altında kaldı. İddianamedeki bu ifadeler, Başbakanın yalan söylediğini ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.