MHP’LI TÜRKKAN: H3N2 VIRÜSÜNE BAĞLI GRIP HASTALIĞININ ILAÇLARI NEDEN PIYASADA YOK

Bu haber 13 Ocak 2014 - 19:32 'de eklendi ve 901 kez görüntülendi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığının ilaçlarının piyasada bulunmamasını TBMM gündemine taşıdı.

lutfuturkkan2

 H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığı nedeniyle birçok insan yatağa düştü. Doktora muayene olup ilaç tedavisi görmek zorunda kalan birçok hasta, doktorların yazdığı ilaçları piyasada bulamıyor. Bu durumu Meclis’e taşıyan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konunun muhatabı Sağlık Bakanı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde; “Ülkemizde şu anda çok yaygın olan H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığı nedeniyle birçok insan doktora gitmekte, bu hastalara ilaç tedavisi verilmektedir.” diyen Türkkan, bu hastalığa karşı kullanılan Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçlarının piyasada bulunmadığını belirtti.

BU İLAÇLAR NEDEN PİYASADA YOK?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na insanlar gripten kırılırken tedavi olmaları için gerekli olan Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçlar neden piyasada bulunmamaktadır diye soran Türkkan, piyasada bu ilaçları bulamayan hastalar ne yapacaktır dedi.

“Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçlarına hastaların biran önce ulaşması için Bakanlık olarak herhangi bir adım atıldı mı?” MHP’li Türkkan önergesinde bunu da sordu.

BAKANLIK NE GİBİ ÖNLEMLER ALDI?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’ndan H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığının daha fazla insanda görülmemesi için Sağlık Bakanlığı’nın ne gibi önlemler aldığı konusunda açıklama da istedi ve grip hastalığının tedavisi için Bakanlık olarak bu ilaçlar dışında ne gibi önerilerde bulunacaklarını sordu.

 Türkkan’ın soru önergesi metni şu şekilde: 

         TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.09.01.2014

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Ülkemizde şu anda çok yaygın olan H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığı nedeniyle birçok insan doktora gitmekte, bu hastalara ilaç tedavisi verilmektedir. Ancak bu hastalığa karşı kullanılan Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçları piyasada bulunmamaktadır.

Bu nedenle;

1-İnsanlar gripten kırılırken tedavi olmaları için gerekli olan Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçlar neden piyasada bulunmamaktadır, piyasada bu ilaçları bulamayan hastalar ne yapacaktır?

2-Tamiflu 75 mg., Enfluvir 75 mg., Oseflu 75 mg. ilaçlarına hastaların biran önce ulaşması için Bakanlık olarak herhangi bir adım atılmış mıdır?

3-H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığının daha fazla insanda görülmemesi için Bakanlık olarak ne gibi önlemler alınmıştır?

4-H3N2 virüsüne bağlı grip hastalığının tedavisi için Bakanlık olarak bu ilaçlar dışında ne gibi önerileriniz olacaktır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al