DOLAR
8,3968
EURO
10,1728
ALTIN
503,33
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....

Karakaya, 2024 Fikir Platformu’nun Konuğuydu

Karakaya, 2024 Fikir Platformu’nun Konuğuydu

yazir84018b325MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mevlut Karakaya, 2024 Fikir Platformu katılımcılarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilen panelde, 2024 Platform İcra Kurul Üyesi Ferhat Kutlucan ile MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mevlut Karakaya söyleşi gerçekleştirdi.

En önemli projem yönetim şeklim olacaktır…
Kutlucan’ın sorularını yanıtlayan Karakaya, Ankara’dan, Ankara’da yaşayanlardan ve yaşanan sorunlardan bahsetti. Yapılan bu keyifli söyleşide Kutlucan’ın;
‘Sizi diğer adaylardan farklı kılan nedir?’ sorusuna karşılık Karakaya, “Ben bir akademisyenim, olayları inceleme, sentezini yapma ve çözüm yolu üretmekte daha başarılıyım” diye yanıt verdi.

Göreve geldiğinde yapacağı ilk şeyin Ankara’nın envaterini çıkartmak olacağını söyleyen Karakaya, ‘Ankara’nın en önemli sorunu nedir?’ sorusu karşısında “Benim en önemli projem, yönetim şeklim olacaktır. Ankarada, yaşayan halkı ve üretimi içine alan yönetime ihtiyaç vardır. Ben de insan odaklı yönetimi esas alacağım. Bizim için önemli olan Ankara’da yaşayan halkın kaliteli yaşamasıdır. Trafik sorununu çözmek için ODTÜ’nün içinden asfalt yol geçirdiler. Ben başkan olsaydım, ODTÜ’den asfalt yol geçmesine gerek kalmazdı. Dünyanın hiç bir yerinde trafik sorununu çözmek için, asfalt yol yapılmıyor” dedi.

Fikir atölyeleri kurulacak…
– Ankara memur kenti olarak anılır, hep ama bunun yanı sıra aynı zamanda Ankara, üniversite kenti. Bu konu hakkında düşünceleriniz neler?
“Gençler üretme anlamında bir potansiyel, fikir anlamında bir potansiyel biz de gençlerimizin geleceği için sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz. Mesela bunlardan bi tanesi fikir atölyeleri. Bölgelerde fikir atölyeleri oluşturulacak tabi bu fikir atölyelerinde sadece gençlerin ürettiği projeler yer almayacak. Geleceğin gençleri için de daha iyi eğitim alabilecekleleri, onları üretmeye yönlendirecek alanlar olacak. Mevcut gençlerimizin ve geleceğin gençleri çocuklarımız için gereksinim duydukları ihtiyaçları giderecek alanlar olacak. Gençler bir an önce üretime katılmalı.”

Ankara özensiz yönetiliyor…
– Ankara’nın marka değeri nedir?
“Bugün Ankara’ya gelen turist sayısına bakıldığında bu sayı çok az. Düşünün ki Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentini gezmeye, görmeye gelen kişi sayısı çok az. Bir kent kimliğine göre gelişir. Büyükşehir, bütün şehir haline geldi artık. Kentin belli bir büyüme, gelişme aksları olur ve ona göre kimlik kazanır. Dağınık büyüdüğü zaman kent nefes alamaz.
Kenti geliştirirken sosyal dokunun korunması önemli, bu da ancak üretimle mümkün olabilir. Asıl olan üretimdir. Üreticilier geliyor zaten, yeter ki sen gölge etme…”

Ankaraya Aşığım…
-Dünya da ve Türkiye de en beğendiğiniz şehir neresidir?
“Ben Ankara aşığı bir insanım. Her kentin kendine göre farklı dokuları, kokuları, ruhu vardır. Kimi kentlerde tarih korunur, kimi kentlerde kent meydanları vardır. Bunu tek bir şeye bağlayamazsınız. Ben Ankara sevdalısıyım, siz Ankara’yı birde benim gözümden görün.”

Ankara’da yaşamayı engelleyen engelleri kaldırıyoruz…
-Projeleriniz neler? Ankara’nın turizm potansiyelleri neler?
Bugün Ankara Türkiye’nin sağlık merkezi. Yine aynı şekilde Ankara da 18 tane termal su kaynağı var. Ankara potansiyallerini tam anlamıyla harekete geçiremedi. Bunun çok basit bir örneği Ulus meydanı. Ulusta koca bir tarih yatıyor ama bugün insanlar Ulus’a gitmeye korkuyor. Aslında biz hatıraları yok sayıyoruz. Kenti kent yapan eskisine sahip çıkmaktır, tarihtir. Bütün şehir haline dönen Ankara’yı havza başlı düşünürsek ölmek üzere olan pek çok vadiler, nehirler, dereler var onların ıslah çalışması yine projelerimiz arasında. Doğa alanlarının oluşturulması Ankara’da yaşayan halkın nefes alan bir kentte yaşamasını sağlamak için biz bu yola çıktık. Ankara bağlarının güçlendirme yapılanmasına gidilecek. Ankara yaşamı engelleyen bir şehir biz bu engelleri kaldıracağız. Çok basit bir şey söyleyeceğim; bisiklet yolu yok Ankara da. İnsanların bisikletle gezmesi mümkün değil. Akşam 10 dan sonra, her yer kapanıyor. Ankara yaşamıyor, nefes alamıyor ve biz Ankara’da yaşayanların refahı için, yaşama dair engellerini kaldırıyoruz. Hem Ankara’ya, hem de yaşayan insanlara nefes alacakları alanlar açıyoruz.”

Asıl olan üretimdir…
-Son olarak söylemek istedikleriniz neler?
“Kapitalizmin bu kadar vahşileştiği, ekonomik rekabetin bu kadar yoğunlaştığı, işsizliğin arttığı, emeğin sayılmadığı sadece küresel sermayenin korunduğu bir alanda sosyal belediyecilik olmazsa olmaz. Mutlaka sosyal belediyecilik olması gerekir. Daha önce de belirttiğim gibi benim en önemli projem “yönetim şeklim” biz şeffaf yönetim. Ankara’nın 30 yılını, 40 yılını maketler halinde ortaya koyarsanız ancak o zaman şeffaf olur. Ben bunu yapacağım diyorum.”
“son olarak herkes için: DEĞİŞİM ZAMANI! HEP BİRLİKTE YİNE, YENİ, YENİDEN ANKARA…”

Panelin sonunda 2024 Platform Başkanı Gökhan Karatepe, MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mevlut Karakaya’ya plaket takdim etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.