Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım’a girdi

Bu haber 20 Nisan 2014 - 16:06 'de eklendi ve 960 kez görüntülendi.

mustafa-abdulcemil-kirimoglu-kirima-girdi8f045fa5e6228bdd6dba

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, karayolu ile geldiği Kırım’ın Orkapı giriş noktasında yapılan ilk kontrolde kendisinin kara listede olabileceği iddia edilerek yarımadaya sokulmadı, daha sonra adının yasaklılar listesinde olmadığı anlaşılınca girmesine izin verildi

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, karayolu ile geldiği Kırım’ın Orkapı giriş noktasında yapılan ilk kontrolde kendisinin kara listede olabileceği iddia edilerek yarımadaya sokulmadı.

Rus sınır muhafızları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi engellenen kişiler arasında olup olmadığının tespit edilmesinin ardından ancak girişine izin verilebileceğini söylediler.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na eşlik eden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, QHA’ya yaptığı açıklamada, sınırda bilgilerin kontrol edilmesi için bir süre beklediklerini söyledi.

Kırımoğlu’nun yaklaşık 40 dakika bekletildiği sınır kontrol noktasında onlarca Kırım Tatarı da milli bayraklarla bekledi.

QHA muhabirinin bildirdiğine göre Rus askerleri bölgede çekim yapılmasına izin vermedi.

 321 KİŞİLİK ‘KARA LİSTEDE’ KIRIMOĞLU YOK

15 Mart’ta Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun feshine ilişkin oy kullanan 321 Ukrayna Parlamentosu milletvekilinin Kırım’a girişi Rus makamları tarafından yasaklanmıştı.

27 Mart’ta kamuoyuna açıklanan listede Ukrayna Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandr Turçinov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Başsavcı Oleg Mahnitskiy ve SBU başkanı Valentin Nalivayçenko gibi milletvekilleri yer alırken, Kırım Tatar lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu bulunmuyordu.

Kara listenin oluşturulmasının ardından Mustafa A. Kırımoğlu ilk kez 19 Nisan’da Kırım’a ayak basmış oldu.

Kaynak: QHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al