ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Açık
24°C

Erkan Akçay : Soma’nın Sorunlarını Meclise Taşıdı

Erkan Akçay : Soma’nın Sorunlarını Meclise Taşıdı
01.05.2014
0
A+
A-

mhp-manisa-milletvekili-erkan-akcay-soma-nin-5972720_o

Soma’daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının nedenlerinin araştırılmasıyla ve kazalara karşı gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik Araştırma Komisyonu Önergesi’nde MHP Grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Türkiye’deki yaklaşık 2 milyar tonluk linyit kömürü rezervinin 753 milyon tonu Soma’dadır. Soma’da günde 15 milyon ton tüvenan linyit kömürü üretilmektedir.

Soma’daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının nedenlerinin araştırılmasıyla ve kazalara karşı gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik Araştırma Komisyonu Önergesi’nde MHP Grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Türkiye’deki yaklaşık 2 milyar tonluk linyit kömürü rezervinin 753 milyon tonu Soma’dadır. Soma’da günde 15 milyon ton tüvenan linyit kömürü üretilmektedir. Türkiye Kömür İşletmelerinin en büyük işletmesi merkezi Soma’da olan Ege Linyit İşletmeleridir. Soma’da üretilen linyit, Soma Termik Santrallerine yakıt temin etmekte ve ısınma ve sanayinin talebini karşılamaktadır” dedi.
TÜRKİYE ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARINDA BİRİNCİ SIRADA
Türkiye’deki işçi ölümleri ortalaması Ab’nin 8,5 katı olduğunu ve birinci sırada yer aldığını belirten Akçay şöyle devam etti: “Türkiye’de 2002-2013 yılları arasında toplam 880 bin iş kazası yaşanmış, bu kazalarda 13.442 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1946’dan 2013 yılına kadar iş kazaları sonucu ölen işçilerin sayısı ise 61 bin 270’e ulaşmıştır. TÜİK’in ‘2013 İş Kazaları Araştırma Sonuçlarına’ göre iş kazası oranının en yüksek olduğu sektör madencilik ve taş ocakçılığı sektörüdür. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründeki kazaların toplam kazalar içindeki payı yüzde 13,4’tür. 1955-2013 tarihleri arasında toplam 3 bin 98 kişi maden kazalarında hayatını kaybetmiş, 326 bin kişi de yaralanmış veya sakat kalmıştır. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve rödövans gibi yanlış uygulamalar ve kamusal denetimin yeterince yapılmaması iş kazalarının artmasına neden olmuştur. Soma’da çalışan nüfusun yaklaşık 15 bini maden çalışanıdır. Maden çalışanlarının yaklaşık 13.500’ü özel sektörde, 1.500’ü kamu madenlerinde çalışmaktadır. Maden çalışanlarının yaklaşık 12.000’i yeraltı çalışanıdır. 105 bin kişinin yaşadığı Soma’da, 2013 yılında sadece Soma Devlet Hastanesinde 650 bin poliklinik, 150 bin acil yardım hizmeti verilmiştir. 2013 yılında Soma’da 5 bin iş kazası olmuştur. Bu kazaların yüzde 90’ı maden kazalarıdır. Soma’daki TKİ’ye bağlı Ege Linyit İşletmelerindeki kazalarda çalışan 79 madenci ölmüştür. Soma’da son 10 yılda özel sektördeki kazalarda 20’den fazla maden işçisi hayatını kaybetmiştir. Maden kazalarının birçoğunda yanık yaraları oluşmaktadır. Soma Devlet Hastanesinde yanık ünitesi olmadığı için özellikle maden kazalarındaki yanık yaralıları başka illere sevk edilmek için saatlerce bekletilmekte bu da ölümlere neden olmaktadır. Bu nedenle acilen Soma Devlet Hastanesinde’Yanık Ünitesi’ kurulmalıdır.”
Soma’nın sorunlarına da değinen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay şöyle konuştu: “Maden çalışanlarının en önemli sorunlarından biri de meslek hastalıklarıdır. Yaklaşık 15 bin maden çalışanının bulunduğu Soma’da toz ve meslek hastalıklarıyla ilgili tespit kurulu bulunmamaktadır. Geçen hafta Soma’da meslek hastalığı raporu alan 50 maden işçisi işten çıkarılmıştır. Soma Termik santraline bacagazı filtresi takılmaması nedeniyle Soma’da hava kirliliği çok yüksek boyutlara ulaşmıştır. Manisa merkezdeki kükürtdioksit ortalaması 17 iken, Soma’daki kükürtdioksit ortalaması 63 birimdir. Soma kükürdioksit ortalamasının en yüksek olduğu yedinci yerdir. Soma’da bu hava kirliliği nedeniyle kanser hastası sayısı dünya standartlarından dört kat daha fazladır. Soma’da bu gün doğan çocukların büyük bir bölümünde astım ve bronşit gibi hastalıklar vardır.
MADEN KAZALARINI AZALTMA ÖNERİLERİ
Maden kazalarının azaltılması için alınması gereken tedbirleri sıralayan MHP’li Akçay şunları söyledi: “Maden kazalarını azaltmak için denetim etkin kılınmalı, yaptırımlar caydırıcı hale getirilmelidir. Maden ocaklarında taşeron sistemi kaldırılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu mühendis, iş akdi ve ücret yönünden işverenden bağımsız olmalıdır. Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün 176 sayılı madenlerde iş sağlığı ve güvenliği sözleşmesi onaylanmalıdır. İş güvenliği ile ilgili yeterince denetim yapılmamaktadır. Maden işçilerinin aldıkları ücret yetersizdir. İş güvenliği taşeron patronların iki dudağı arasındadır. İş güvenliği yeterli olmayan ocaklarda düşük ücretle uzun mesai saatleriyle çalışan madencilerimiz, yaptıkları iş ve çalışma koşulları nedeniyle genç yaşta sağlık sorunları yaşamaktadır. Sendikal örgütlenme teşvik edilmelidir. Maden işçilerinin sorunlarına değinen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay,”Maden işçileri, İş güvenliğinin hiçe sayıldığı maden ocaklarında düşük ücret ve uzun mesai saatleriyle çalışmaktadır. Maden işçileri, yaptıkları iş ve çalışma koşullarından dolayı genç yaşlarda sağlık sorunları yaşamaktadır. Maden işçilerinin iş güvencesi yoktur. Yeraltında en az 20 yıl çalışan ve erken yaşlandığı tespit edilen 50 yaşını doldurmuş madencilere emeklilik hakkı, yer üstünde çalışan madencilere yılda 90 gün fiili hizmet süresi verilmelidir.” – MANİSA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.