DOLAR
8,4330
EURO
10,1874
ALTIN
494,89
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
22°C
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan ve daha eskimeden çöpe atılan Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti Bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış,Ve sevgi dolu...
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...

KÖROĞLU VE KÖRÜN OĞLU

KÖROĞLU VE KÖRÜN OĞLU

Kendilerine Köroğlu denmesi için babasını kör etmeye çalışanlar var. Hatta kendilerini bile kör etme amacıyla davrananlar da var. Kalpleri kararanların kendilerini aklama ve paklama davranışları da insanları bıktıracak nitelikte. Kalpleri kararanlar, Köroğlu olma derdinde. Kendilerini aşırı değerli görenler, cesaret timsali olduklarını zannetmekte. Körün oğlu olanlar, karanlık ovalarda, karanlıklar içinde, dertli dertli dolaşıp durmayı tercih ettiklerinin bile farkında değil.
Vicdanlarına acıma mayası katılmamış olanlar, Köroğlu gibi zenginden alıp fakire vereceğiz diyerek ceplerini doldurma derdinde. Dünyanın çivisi çıktı diyenler, bunu herhâlde çivi sökerken görmüş olmalılar. Köroğlu’ndaki haysiyet ve güven duygusunun oluşturduğu cesaret, körün oğlunda kibre dönüşüveriyor. Köroğlu’ndaki kahramanlık cevheri, körün oğlunda korkaklıkla kol kola gezmekte. Bir robota benzeyen körün oğlu, yiğitKöroğlu’nun karşısında ezilip büzüleceğini bile bilmiyor.
Köroğlu’nun vicdanı cesaret kaynağı olduğu hâlde, körün oğlundaki kibir ürkeklik deposundan başka bir şey değil. Ürkek ve korkak olan körün oğlu, kendini aklamak paklamak için ikiyüzlü davranmayı yiğitlik zannederek, cennet meyvelerinin çekiciliğine tutkun oluyor. Köroğlu’ndaki hayat zenginliği ve hayranlık sözcükleri körün oğlunda boşluk duygusuyla merak denilen öğrenme arzusunu da yok ediyor. Köroğlu’nun engin iletişimiyle gelecekteki insanlara bilgece haykırışı, ikiyüzlü körün oğlunda kibirli seslere karışıyor.
Yalnızlığı bile cesaretle karşılayan Köroğlu, hünersiz körün oğlunun kibirli akılları tarafından sorgulanmaya çalışılıyor. Körün oğlu, Allah’tan kendisine maaş çeki vermesini beklerken, Köroğlu Allah’ı rızık veren olarak görüyor. Kendini Allah’ın sözcüsü veya iş birlikçisi yerine koyan körün oğlu, kendi şeref ve haysiyetini de ayaklar altına aldığını bilmekten acizdir.
Köroğlu’nun hazırladığı tarih pastasından körün oğlu da sebeplenmeye kalkmaktadır. Köroğlu ne istediğini bilirken, körün oğlu kendini yönetmekten acizdir. Özgürlüğün sorumluluğunu taşıyan Köroğlu’nun yanında körün oğlu özgürlüğü küçümsemeyi marifet saymaktadır. Kendi benliğinin bilincini iyi bilen Köroğlu, kendi kendini de biçimlendirirken, körün oğlu hasedinden şaşkınlık biçer hâldedir.
Köroğlu özgürlük ve sorumlulukla geleceğe temel atarken, körün oğlu asilik ve sorumsuzlukla kendini ortaya koymaktadır. Köroğlu gerçek bir baba iken körün oğlu babalık taşlayıcı olarak görülür. Oysa Köroğlu, ne babacılık ne de annecilik tutumuyla değil, tek başına ölüme bile kafa tutma cesaretine sahiptir. Körün oğlu ise aile bahçesinin dışına çıkmaktan korkan büyük bir bebekten farksızdır.
Cesaretiyle ortaya çıkan Köroğlu, düşmanını bile hanımının yanında övmekten çekinmez. Rahmetli Murat Çobanoğlu’nun Kiziroğlu Türküsü’nde dile getirdiği “Hışım gibi geldi geçti, peh peh Kirizoğlu Mustafa Bey” dizelerindeki gibi bilgece bir bilinç söz konusudur. Oysa körün oğullarında ukalalık derecesine varan ve kendinden tiksinip kendini suçlayıcı, böbürlenme, şişinme, gurur ve kibir davranışları ikiyüzlülüğün temel belirtileridir.
Köroğlu, günah ve sevabın ne olduğunu bilip günahlarına tövbe ederken, körün oğulları tövbe kapılarının nerede olduğunu, ne zaman açılıp kapanacağını bile bilmezler. Körün oğulları kara büyü bağının bozumundaki boşlukta debelenen ikiyüzlülerden başkaları değildir. Hatta onlara içi boş tenekeler dense yeridir. Onların soytarılıkları sipariş edilen soytarılık ve kahkahalarda gizlidir. Değer sistemimiz serbest piyasa ekonomisinin pazarında satılığa çıkarılırsa, millet olarak yozlaşma ve çürüme kaçınılmaz olacaktır. Zira devleşen şirketler, dünyayı yutma peşinde olup körün oğullarını kullanarak Köroğlu’nu yok edeceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.