DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

MHP’Lİ TÜRKKAN: TÜRKİYE BU SÖZLEŞMEYİ NEDEN İMZALAMIYOR?

MHP’Lİ TÜRKKAN: TÜRKİYE BU SÖZLEŞMEYİ NEDEN İMZALAMIYOR?
16.05.2014
0
A+
A-

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 1995 tarihli 176 numaralı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni 28 ülke imzalamış, aradan 19 yıl geçmesine rağmen Türkiye bu sözleşmeye imza atmamıştır. Maden işletmesi sahiplerine ve hükümetlere önemli sorumluluklar getiren bu anlaşmayı, Türkiye’nin neden imzalamadığı merak konusudur.” dedi.

Türkkan, Türkiye’nin Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 1995 tarihli, 176 numaralı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni aradan 19 yıl geçmesine rağmen imzalamamasını Meclis’e taşıdı. Türkkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. “Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 1995 tarihli 176 numaralı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni 28 ülke imzalamış, aradan 19 yıl geçmesine rağmen Türkiye bu sözleşmeye imza atmamıştır. Maden işletmesi sahiplerine ve Hükümetlere önemli sorumluluklar getiren bu anlaşmayı Türkiye’nin neden imzalamadığı merak konusudur.” diyen Türkkan, “Türkiye’nin henüz onaylamadığı sığınma yerlerini zorunlu kılan sözleşme, madencilik sektörüne özgü önlemler içermekte ve bu önlemlerin tamamı, madencilikte iş sağlığı ve güvenliği sonuçlarını düzeltmek için önemli bir çerçeve çizmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkkan, önergesinde şunları kaydetti: “Dünyada sadece Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde yönetmeliklerde bulunmayan ‘RescueChamber’ yani kaçış veya yaşam odası ne yazık ki Türkiye’de de zorunlu olmadığı için birçok maden ocağında kurulmamakta, bu da maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösterilmektedir. Soma’da da ‘Kaçış Odası’ olsaydı işçilerin kurtarılacağı, ancak işverene maliyetinin 5 milyon doları bulacağı iddia edilmektedir. Türkiye 155 No’lu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme’yi 2005 yılında, 187 No’lu ‘İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi’ni ise bu yılın başında imzalamıştır.”

TÜRKKAN’IN ÖNERGEDE YÖNELTTİĞİ SORULAR

-Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 1995 tarihli, 176 numaralı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni 28 ülke imzalamasına rağmen aradan 19 yıl geçmesine rağmen Türkiye neden hala bu sözleşmeye imza atmamıştır?

-155 No’lu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme’yi ve 187 No’lu ‘İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalamasına rağmen, 176 numaralı sözleşmenin Türkiye tarafından imzalanmama gerekçesi nedir?

-Maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösterilen ‘Kaçış Odası’ neden Türkiye’deki maden ocaklarında kurulmamaktadır?

-Kaçış odalarının kurulmamasının ardında maliyeti mi yatmaktadır, bu kadar önemli bir güvenlik tedbiri neden maden ocakları için zorunlu hale getirilmemiştir, maliyet, işçi hayatından daha mı önemlidir?

-Soma’daki facianın ardından maden ocaklarının çalışma koşulları ve işçi güvenliği konusunda yeni düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir?”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.