ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3875
EURO
17,5679
ALTIN
973,68
BIST
2.433,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C

AKP RUS RULETİ OYNUYOR

AKP RUS RULETİ OYNUYOR
26.06.2014
0
A+
A-

MHP Ankara Milletvekili Özcan YENİÇERİ, Yeniden şekillendirilmek istenen dünya siyasetinde Ortadoğu Planına bağlantılı Terör grubu IŞİD ve bölgede ki son durum hakkında Haber Özel Ankara Temsilcisi Hülya Diker’e konuştu.

SUDAN, NİJER, NUSRA’dan El KAİDEYE AKP RUS RULETİ OYNUYOR.ENDİŞELİYİZ!    
Yeniçeri, Tuzhurmatu, Telafer ve Kerkük de çok büyük bir insanlık dramı ve acı yaşanıyor. Bölgeyi işgal eden IŞİD  güçleri acımasızca Türkmenleri katlediyor ve göçe zorluyor. Bu da yetmiyor Telafer’de Irak Devleti’nin polis güçleri hapishanesini boşaltıp altmış Türkmen’i kurşuna diziyor.
Türkmenler Şii ve Sünni olarak ayrılıp birbirine düşürülüp güç kaybına uğratılarak hem Peşmerge Barzani’nin yaptığı hem IŞİD cilerin yaptığı aynı noktada toplanıyor. Bölgede kan gövdeyi götürüyor. Katiller ve cahiller tabir yerindeyse Türkmen avına çıkmış durumdalar. Türkmenler feryat figan evlerini yurtlarını boşaltıp canlarını namuslarını kurtaracak yerlere gidiyorlar. Bir yandan IŞİD militanları canlarını ve yurtlarını ellerinden alıyor diğer yandan Peşmerge evlerini soyuyor. Türkmenler çok trajik ve dramatik bir durumla karşı, karşıya.
Hülya DİKER: Canını namusunu kurtarmak için yollara düşmüş 200 bine yakın Türkmen, Peşmerge ve IŞİD terör örgütü arasında sıkışmış durumdayken Milletin Meclisinde ( TBMM ) neler oluyor?
Özcan YENİÇERİ: AKP öteden beri Türk, Türkmen, Türk Dünyası denildiğinde zaten cin çarpmışa dönüyor onun içinde bu bölgelere hiç bakmıyor. Bölgede şu anda cinayet işleyenler Sünni olduğundan (IŞİD),hükümet bunların eylemlerini engelleyecek tavır içinde değil. Türkmenler katliama uğruyor yurtlarından sürülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yetkili makamlarından ne Irak hükümetine ne IŞİT terör grubuna ne Peşmergeye uyarı, kınama yok. Dışişleri sessiz. Hükümet sessiz. Başbakan sanki bir tek Türkmen’in bile burnu kanamamış gibi davranıyor!   
Hülya DİKER: Irak Türkmen Cephesi Başkanı Esat SALİHİ “ Biz Türkleri Mukaddes Bilirdik” değerlendirmesinde bulundu” Türkiye’nin katliama seyirci kalması onlar içinde büyük acı vermiş olmalı ki SALİHİ bu cümleyi sarf etmiş olsun.
Özcan YENİÇERİ: SALİHİ’nin ifade ettiği cümlenin devamı da “ oysa şimdi para, petrol, ve ticaret ten  başka bir anlam ifade etmiyor Türkiye” diyor. Bu değerlendirmenin ne kadar acı, vahim ve bir o kadar da gerçek olduğunu birlikte görüyoruz. Hükümetler konu ile ilgili taraflar üzerinde hiçbir baskı dile getirmemiş hiçbir girişimde bulunmamışlardır. “ Bölgeye askeri müdahale düşünmüyoruz “ demek “Türkmenleri bir an evvel kovun” anlamı taşırken, Vahşice cinayet işleyenleri de cesaretlendirmiştir. Bir taraftan bunu yaparken diğer yandan halkın haberdar olmasını engellemek için bir de sansür ve yasak getirmiştir. Adeta Türkmenlerin sessizce ölmeleri ve öldürülmeleri sağlanmıştır. AKP hükümeti ihanet içindedir.
AKP Hükümetini, Türkmenlerin sıkıştığı kapandan kurtarmak için davet ettik. Konuyu basın toplantıları ve genel kurul da tekrar tekrar dile getirdik. Hükümet, ölüm sessizliğinde. Sanki bütün Türkmenlerin ölümünü bekler tavrındalar.
Hülya DİKER: Haaretz Gazetesinin birkaç gün önce yayınladığı haberinde Şiistan, Sünniistan, ve Kürdistan’dan oluşan üç ayrı bölgeden bahsediyor ancak Türkmenlere ayrılmış bir bölge yok ifadelerde? 
Özcan YENİÇERİ: Türkmenlerin senelerdir güvendiği dağlara kar yağmış, sahipsiz halk niteliği taşıyor şu anda. HEPİMİZ KENDİMİZDEN UTANMALIYIZ. Onları orada ölümün çaresizliği içinde bırakmakla herkesin sorumlu olduğunun özellikle buradan temsilcisi olduğun Haber Özel aracılığı ile ifade etmekte yarar görüyorum.
Durum görünenin de ötesi gerçekten çok vahim. Küresel sistem İslam’ı dizayn ediyor. Bölge gerek Arap Müslümanların yaşadığı gerekse Türk bölgesi, BOP çerçevesinde ifade edilen 23 ülke küreselleşmenin ozon deliği olarak seyrediyor. Bu bölgeler dünyanın en stratejik zengin enerji kaynaklarıyla dolu ve küresel sisteme eklemlenmek istiyor. “ Arap Baharının “amacı bölgenin küresel sisteme eklemlenmesini sağlamaktır.     
Hülya DİKER: Ortadoğu da vahşet ve kan var. Baktığımız zaman bunların hep Müslüman toplumlarda olduğunu görüyoruz. “Arap Baharı” projesi Müslüman kanı akıtmak ve İslam dinini yok etmek mi? Toplum bu durumu nasıl algılamalı?
Özcan YENİÇERİ: Soğuk savaş sonrası Bernard Levi nin ifadesini söyleyeyim,” terör Müslümanların suçu değildir. Terörü Müslümanlar yapmamaktadır. Terör İslam dininin suçudur. İslam dini yapısal olarak teröre uygun bir dindir.                                                                                                                                            
Küresel sistemin amacı, İslam dinini teröre uygun yapısal din olmaktan çıkarıp demokrasiye, liberalizme, modernizme ve serbest piyasa ekonomisine uygun bir din haline getirmektir. Küresel sistem İslam dinini kurumsallatırılmış, evcilleştirilmiş bir yapıya getirerek sisteme entegre etmeye çalışıyor,  ve proje üstüne proje koyuyorlar. Biri de işte bu Ortadoğu projesidir. Önceleri medeniyetler arası çatışma denilen müsebbib medeniyeti batı, konfiçyusyan ve İslam medeniyetinin doğu medeniyeti olarak nitelendirildiği bunların arasında bir çatışma olacağı ifade edilirken bu defa dediler ki; çatışma medeniyetler arası değildir, İslam medeniyetinin içindedir.     
Hülya DİKER: Bu gün yaşananlara bakınca İslam medeniyeti içinde Sünni, Alevi, Arap Türk Kürt gibi etnik ve mezhepsel ayrışmaları öne alarak bunların çalıştırılması suretiyle İslam’ın güçten düşürülerek denetime alınması da tam olarak devrede diyebilirmiyiz?
Özcan YENİÇERİ: Aleksandr Dugin, İslam a karşı İslam stratejisi der buna. 3-4 yıldır hatta bu günler’de  Ortadoğu’da yaşananlar da Sünni İslam a karşı Şii İslam’ı yada Şii İslam’a karşı Sünni kullanma mücadelesi olarak devam ediyor. Yani Ortadoğu’da şu an tam anlamıyla bir Şii, Sünni mezhep çatışması yaşanıyor. Peygamberimiz dönemindeki Şii Hz Ali ve Hz Muaviye arasında ki mücadelenin aynı bu günler de Ortadoğu da yaşanıyor. Irak da Sünni blok öteden beri dışlanmış devre dışı kalmıştı. Şu günlerde Sünni halk elinde ki güç ve IŞİD terör grubu vasıtasıyla bölge de egemenlik kurmaya çalışıyor.
Daha önce Saddam Hüseyin Sünniydi ve ırakta Sünni azınlık, Şii çoğunluğu ezerek yönetiyordu. Şimdi ise Maliki çoğunluğu Şii, Sünni azınlığı ezerek yönetiyor. Şii çoğunluğun Sünni azınlığı yönetmesine karşı IŞİD terör örgütü, aşiretler konseyi ve Kadiri teşkilatının eski BAAS rejimi mensupları birleşerek Maliki Şii hükümetine karşı ayağa kalkmış durumdalar.
Hülya Diker: Tüm anlatımlarınızdan Türk Hükümetinin Tarihsel bilgi yetersizliğinden kaynaklanan strateji hataları var anlamımı çıkıyor? Hükümetlerde bilgisizlik ve yetersizlikler kabul edilebilir bir durum mudur? 
Özcan YENİÇERİ: Hiçbir şekilde kabul edilmez. Şimdi Irak bilinmediği için ve hükümetler Türkiye tarafından tanınmadığı için bizimkiler orada ne olup bittiğini anlamakta sıkıntı çekiyorlar. Bakın Irak hükümeti bölgede devletin güvenlik güçlerinden ibaret değil. Her aşiretin ayrıca güvenlik gücü var. Yani devletten çıkıyorsunuz, Bağdat da bir mahalleden öbürüne aşiretlerin de iznini alarak geçiyorsunuz. Anlayacağınız duruma vaziyet etmiş, Irak Hükümetine tavırlarını koymuş durumdalar. IŞİD Musul a ilerleyince hükümeti zayıf gören Aşiretler IŞİD in tarafına geçmeye başladı ve Musul düştü. Otomatik olarak bölgeyi kontrol ediyorlardı etmeye de devam edecekler…      
Hülya DİKER: K. Irak senaryosunda Türkmenler ve Türkiye’nin konumu ne olacak?
Özcan YENİÇERİ: Bölge de Peşmerge var. Onlarında orada iddiaları var ancak örgütlenmiş silahlanan Türkmen gruplarda var. Şiileri göç ettirerek o bölgeleri Sünni bölge ilan edecekler. Bölgede küçük petrol devletçikleri oluşturulmaya çalışılıyor. Bir taraftan Kürdistan Barzani devletçiliği bir kısmına Sünniistan devletçiliği bir kısmına da Şiistan devletçiliği hakim olacak. Her biri de küresel güçler karşısında güçsüz konumda kalacaklardır. Bu yerleşimde Türkiye nasıl bir konumda mı kalacaktır diye sordun? Türkiye avucunu yalayacaktır. Türkiye’nin oradan alabileceği hiçbir şey yoktur.
Türkmenleri feda etmesinin karşılığında ancak boru hattı buradan geçebilir. “ sizinle ilişkilerimiz iyi Türkiye’de teröre daha az destek vereceğiz” diyebilirler. Bunun dışında Türkiye’nin bölgede bir nüfus oluşturması ve güç aktarması mümkün değil. Türkmenlerin ezilmesini seyrederek Türkiye kendi ayağına kurşun sıkmıştır.
Hülya DİKER: IŞİD terör örgütü “sırada Suriye ve Türkiye var” açıklamasında bulundu. Hemen ardından, ABD Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “ IŞID Türkiye için büyük tehdit “ dedi. Arka arkaya gelen bu haberleri Türk medyası talimatlı olarak görmedi, aynı zaman diliminde Bülent Arınç tedbiri elden bırakmayarak apar topar bir basın açıklaması düzenleyerek gündemi C. Başkanlığı Adaylığına odakladı. Bilgide karartma uygulandığı bu günlerde siz, Türkiye’nin desteklediği iddia edilen IŞİD terör örgütü için ne yorum yapacaksınız? Türkiye’nin belası mı olacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında Özellikle K. Irak konusunda siz muhalefet vekilleri olarak ne şekilde bilgilendiriliyorsunuz? 
Özcan YENİÇERİ: İktidarları kendi yarattıkları canavarları yer. Her iktidar farkında olarak ya da olmayarak kendi frankensteinlarını kendileri yaratır. AKP iktidarı öyle büyük bir Rus ruleti oynadı öyle büyük maceralara girdi ki akla gelen gelmeyen karanlık üretim ve rejimlerle işbirliği yaptı. Sudan dan Nijer’e, Nijer den Nusraya, Nusra’ dan El Kaideye kadar. Oralar da kime hizmet ettiği kimlerle işbirliği yaptığı biliniyor. Bunlar ciddi biçimde bizleri düşündürecek noktaya getirdi. Yalnızca TBMM de değil Türkiye de bilgide karartma uygulanıyor.
Biz Kerkük ve diğer bölgelerden gelen telefonlarla haberdar oluyoruz. AKP Hükümeti her şeyi normal gibi göstermeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu  “durum sanki kaos  varmış gibi pazarlanıyor“ diyor. Düşünebiliyormusun? Dışişleri Bakanı bile K. Irak da cinayet işlendiğinden haberdar değil. Sohbetimiz de “ Cumhurbaşkanlığı seçim süreci öncesi ülke de kaotik gelişmeler baş gösterebilir mi? “ demiştin. Evet pek çok olaylarla karşı karşıya gelebiliriz. AKP hükümeti alabildiğine pervasız, cüretkar, tepeden inmeci davranıyor.


http://kaynak.http://www.haberozel.org/haber_detaylari/14148/.html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.