AVCILAR ÜLKÜ OCAKLARI GÜN SAZAK SEMİNERİ

Bu haber 01 Haziran 2014 - 23:09 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi.

Avcılar Ülkü Ocaklarının düzenlemiş olduğu 8.Hafta semineri MHP Genel Başkan Yardımcısı , Gümrük ve Tekel eski Bakanı Şehit Gün Sazak’ın hayatı konusu işlendi.. Semineri Avcılar Ülkü Ocakları üniversite birim başkanı Turhan Işık anlattı.

Avcılar Ülkü Ocaklarının düzenlemiş olduğu 8.Hafta semineri MHP Genel Başkan Yardımcısı , Gümrük ve Tekel eski Bakanı Şehit Gün Sazak’ın hayatı konusu işlendi..
Semineri Avcılar Ülkü Ocakları üniversite birim başkanı Turhan Işık anlattı.
Işık’ın konuşması ; Eskişehir’in Sazak köyünde 26 Mart 1932 de doğan Gün Sazak, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti eski milletvekillerinden Emin Sazak’ın oğludur.Annesi Ayşe Hanımdır. İlk ve orta tahsilini Eskişehir’de, yüksek tahsilini de ABD’de yapmıştır.Sazaklar Eskişehir’de geniş topraklara sahip çiftçilik yapan bir ailedir. Bu yüzden Gün Sazak Amerika’ya ziraat okumaya gönderilir. Yüksek tahsilini tamamlayıp yurda dönen Gün Sazak toprak işlerine girer, modern teknoloji ile işlerini geliştirir, verimi arttırır. Diğer taraftan da inşaat müteahhitliğine başlar.MHP genel başkan yardımcısı iken 21 Temmuz 1977’de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükümetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı.Kaçakçılıkla mücadele etmiştir. Güneş motel vakasıyla 11 Adalet Partili milletvekilinin AP’den istafa edip CHP’ye geçmesiyle II. Milliyetçi Cephe hükümeti düşürüldü. 11 milletvekilinin hepsine de bakanlık verilince Gün Sazak’tan boşalan Gümrük ve Tekel Bakanlığını Tuncay Mataracı aldı.
Tuncay Mataracı’nın yolsuzluklara karıştığı iddası Milliyet Gazetesi başyazarı Abdi İpekçi tarafından sert bir dille eleştirildi. Uğur Mumcu’ya göre Abdi İpekçi, kaçakçılık konusunda açıkça MHP’li Gün Sazak’ı desteklemektedir. Oysa siyasal görüşleri Gün Sazak’ınkiyle taban tabana zıttır. Fakat İpekçi Mataracı’nın kaçakçılık konusundaki tutumunu saptamış ve bu yüzden siyasal görüşüne katılmadığı Sazak’ı, desteklemeyi uygun görmüştür.
Ayrıca CHP’nin sol kanadından İzmir Milletvekili Süleyman Genç “Ben inceledim, cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soygunu fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan Gün Sazak önlemiştir” diye söylemiştir.
2. Milliyetçi Cephe Dönemi’nde 5,5 ay bakanlık yaptı.
Fenerbahçe eski başkanlarından (1993-1994) Güven Sazak ve Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Yılmaz Sazak’ın kardeşidir. Oğlu Süleyman Servet Sazak da MHP den bir dönem (TBMM 21. dönem, 1999 seçimleri) Eskişehir Milletvekilliği yapmıştır.
27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaret dönüşü arabadan eşyalarını indirirken devrimci sol örgütlü kişiler tarafından çapraz ateşe alınarak öldürülmüştür.Öldürüldüğü tarihte Mhp Genel Başkan Yardımcısı olan Gün Sazak Eskişehir ‘in Sazak Köyünde toprağa verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments