Telafer’de birçok semti ele geçirdiler

Bu haber 16 Haziran 2014 - 13:08 'de eklendi ve 1.193 kez görüntülendi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü üyelerinin, Musul’un Telafer ilçesinin çoğu semtinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Telafer’e dünden bu yana saldırı düzenliyor. Şiddetli saldırıların ardından kontrolün hükümet güçlerinin elinde bulunduğu Telafer’in pek çok bölgesinin IŞİD militanlarının kontrolüne geçtiği kaydedildi.

Telafer’de yaşayan yüzlerce Şii ailelenin, Musul’un kuzeybatısında yer alan, peşmergelerin denetimi altındaki Sincar ilçesine, sünni ailelerin ise Musul kentine göç ettiği ifade edildi.

Öte yandan bölgedeki Irak ordusu birliklerinin mühimmatlarıyla Sincar’a doğru kaçtığı, peşmerge güçlerinin ilçeye girmeden önce birlikleri silahsızlandırdığı belirtildi.

Terör örgütü IŞİD, Telafer’de daha önce yerel polis tarafından gözaltına alınan bazı militanlarının serbest bırakılması talebine olumsuz karşılık verilmesi üzerine, dün ilçeyi ateş altına almıştı.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak’ta, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, en büyük kentlerden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit’in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

TRTHABE

IRAK Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu  Hazım Devlet, gece 02.00 sularında Telafer’in düştüğünü açıklarken, Irak polisinin kaçarken 60 nezarette bulunan Türkmen’i öldürdüğünü açıkladı. Devlet, IŞİD’in Telafer’de kontrolü ele almasının ardından çoğu Şii Türkmen’in de bölgeden ayrıldığını söyledi. Irak merkezi hükümetinin IŞİD’in Telafer’i almasından sonra Telafer sağlık merkezini helikopterler ile 3 kez bombaladığı da açıklandı.

 

IŞİD terör örgütü,pazar günü sabah saatlerinden itibaren gün boyu havan toplarıyla yaklaşık 400 bin Türkmen’in yaşadığı Telafer kentine saldırı düzenledi. Telafer’e girmeye çalışan IŞİD mensupları ile 6 bin Türkmen gönüllü ve Merkezi Hükümete bağlı askerler arasında gün boyu çatışmalar yaşandı. Havanın kararması ile birlikte Telafer ilçesinin kontrolünün terör örgütü IŞİD’in eline geçtiği açıklandı.

 

Irak Türkmen Cephesi Telafer 1’inci Büro Sorumlusu Hazım Devlet, Irak polisinin Telafar’den kaçışı sırasında nezarette bulunan 60 Türkmen’i infaz ettiğini iddia etti.

 

IŞİD militanları ile Merkezi Irak Hükumeti polislerinin dün akşam yoğun şekilde çatıştığını belirten Devlet, IŞİD’in dün gece 02:00 itibari ile Telafer’de kontrolü ele aldığını söyledi.

 

Devlet, dün akşam yaşanan çatışmalarda IŞİD terör örgütü militanlarının Sünnilerin yaşadığı Türkmen mahallelerini boşaltmaları için haber gönderdiğini belirterek, IŞİD’in Telafer’de kontrolü ele almasının ardından çoğu Şii Türkmen’in de bölgeden ayrıldığını söyledi.

 

Devlet, Irak merkezi hükümetinin IŞİD’in Telafer’i almasından sonra Telafer sağlık merkezini helikopterler ile 3 kez bombaladığını da söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al