DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Anadolu’da sessiz yığınların ayak seslerini duydum

Yayınlanma Tarihi :
Anadolu’da sessiz yığınların ayak seslerini duydum

Türk Milleti’nin cumhurbaşkanı adayı Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ilk turu yarın yapılacak olan seçimler öncesi, son röportajını gazetemiz Ortadoğu’ya verdi. İhsanoğlu, Ben bu seçimlerden çok büyük oranda kazançlı çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü ben Anadolu’da sessiz yığınların ayak seslerini duydum ” diye konuştu.

Önemli açıklamalar yapan İhsanoğlu, ” Her partiden yani sırf CHP, MHP değil. BBP’den, DP’den, BTP’den, DSP’den, Saadet Partisi’nden, AKP’li kardeşlerimizden çok büyük ilgi görüyorum. Ülkücü ve MHP’li kardeşlerimiz benim gittiğim yerde, en yoğun şekilde bulundular. Bozkurt işareti ile böyle yeri göğü dolduruluyor. Bende onlara mukabelede bulunuyorum. Ülkücü camia beni çok iyi tanır. Çünkü ben Rahmetli Alparslan Türkeş Beyin danışmanlığını yaptım “dedi.

İsmail ÖZDEMİR’in röportajı

Türk Milleti’nin cumhurbaşkanı adayı olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, yarın ilk turu yapılacak olan seçimler öncesinde, ziyaretinin son durağı olan Balıkesir ve Manisa Soma yolunda gazetemizin sorularını yanıtladı.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi ile ilgili söylediği ” Kahire’de doğmuş, 30 yaşında Türkiye’ye gelmiş hangi bu toprakların evladı? Kimi aldatıyorsunuz? ” sözüne İhsanoğlu ” Ben Türk oğlu Türk’üm. Türk’ün harman olduğu, yiğitlerin yetiştiği Bozok Yaylası’ndan, Yozgat’tan gelen köklü bir ailedenim. Bizim şeceremiz bellidir, ta Orta Asya’ya kadar gider, başka yere gitmez. Başka coğrafyaya da gitmez. Anam da öyledir, babam da öyledir. Bir Türk oğlu Türk’e bunu söylemek, bunun üzerinden siyasi rant yapmaya çalışmak ve milliyetçilikten dem vurmak ne kadar tuhaf bir şey. Benim evim sağlamdır. Benim evimde cam yok. Evinde cam olanlar buna dikkat etsinler. ” şeklinde yanıt verdi.

kcihsanoglu-turkesin-danismanligini-yaptimd32dafe1f34e6e834b08

İste sorular işte cevaplar:

Efendim öncelikle seçim kampanya çalışmalarınızdan başlamak istiyorum. Kampanya çalışmalarınız nasıl geçti?

DEVLET BAŞKANININ, YANİ CUMHURBAŞKANININ, BÜTÜN CUMHURU KUCAKLAYACAK BİRİSİ OLMASI LAZIM 

Seçim kampanyası çok güzel geçiyor. Yarın son gün. Ve ben şunu gözlemledim, Anadolu’da, vatan sathında insanımız değişimden yana. Bu 12 seneden beri devam eden iktidardan yana farklı tavırlar var.

Kimi bunu istemiyor. Hem de köklü bir şekilde istemiyor. Kimi tabi kalmasını istiyor. Fakat hepsinin müşterek pozisyonu devlet tepesinde bir partili isim istemiyor. Ve bunu istemeyenler, şu sebepten dolayı hareket ediyorlar. Birincisi istikrar istiyorlar. Devlette istikrar istiyorlar. Toplumda huzur istiyorlar. Bölme, kutuplaşma, zıtlaşma istemiyorlar. Buna bağlı olarak devletin başında öfke, nefret söyleminin geçerli olmasını istemiyorlar.

Devlet başkanının, yani cumhurbaşkanının, bütün cumhuru kucaklayacak birisi olması lazım. Ona oy verenlerin lehine değil, bütün 76 milyonun, ona oy verenlerle vermeyenlerin cumhurbaşkanı olan, hepsini kucaklayacak olan, bütün partilere eşit mesafede olan birisinin olmasını istiyorlar.

Onun için büyük heyecan var, büyük destek var ve ben şunu söylüyorum, bu dönemde MHP-CHP arasındaki uzlaşma tarihi bir hadisedir. Türk siyaset tarihinde bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bunun etrafında 12 partinin daha toplanmış olması takdire şayan bir şeydir. Ve bu seçim, bu bakımdan çok hayırlı katkılar getirdi.

 

Getirdiği katkılardan bir tanesi de seviye meselesidir. Benim ilk günden itibaren seçimlerin çelebice, seviyeli, medeni bir şekilde yürümesi meselesini ortaya koyunca, bu verdiğim söze sadık kaldığım müddetçe millet bunu takdir etti. Ve bu etrafında toplandılar.

 

Kavga; millet kavgadan bıktı. Millet hakaretlerden bıktı. Nefret söyleminden bıktı. Onun için bu kampanya esnasında intibalarım çok büyüktür ve çok memnunum.

 

Sahadaki izleniminiz nasıldı?      

 “ÜLKÜCÜ CAMİA BENİ ÇOK İYİ TANIR. ÇÜNKÜ BEN RAHMETLİ ALPARSLAN TÜRKEŞ BEYİN DANIŞMANLIĞINI YAPTIM” 

Saha izlenimi biraz önce söylediğim gibi. Her partiden yani sırf CHP, MHP değil. BBP’den, DP’den, BTP’den, DSP’den, Saadet Partisi’nden, AK Partili kardeşlerimizden çok büyük ilgi görüyorum. Ve bu arada her konuda iftira ve yalan kampanyaları yürütüldüğü için ülkücü camiaya karşı bir iftira kampanyası yürütülmektedir. Bu konuya özellikle değinmek istiyorum. “Bunlar İhsanoğlu’nu istemiyorlar.”, “Bunlar AK Partiye verecekler.” şeklinde iftiralar üretilmektedir. Halbuki bu çok yalandır. Ben bunun tam aksini gördüm. Ülkücü ve MHP’li kardeşlerimiz benim gittiğim yerde, en yoğun şekilde bulundular. Bozkurt işareti ile böyle yeri göğü dolduruluyor. Bende onlara mukabelede bulunuyorum.

 

Ülkücü camia beni çok iyi tanır. Çünkü ben Rahmetli Alparslan Türkeş Beyin danışmanlığını yaptım. Dış politika danışmanlığını yaptım. Ve benim ailem hep Türk Ocağı’nda görev yapmıştır, hizmetler yapmıştır. Benim ailemden Türk Ocağı’nın başkanlığını yapan insanlar var. Oradaki kardeşlerimiz arasında benim meslektaşlarım ve öğrencilerim var. Onun için biz bu camianın içerisinden yetiştik geldik. Hiç kimse tezvirat yapmasın.

Son dönemde malumunuz olduğu üzere Irak Türkmenlerinin yaşadığı dramlar Türkiye’nin gündeminde. Zatıalinizde çalışmalarınız esnasında Iraklı Türkmenlerden oluşan bir heyeti kabul ederek, onların dertlerini dinlediniz. Sonrasındaysa onların meselelerini, yine onlarla beraber Türk kamuoyu ile paylaştınız. Sayın Erdoğan’da bundan sonra Iraklı Türkmenlerin durumunu hatırladı. İktidarın Türkmenlerle ilgili yaklaşımını samimi buluyor musunuz?

 

 “IRAK’TA HEDEF TÜRKLENLER” 

Yani ben başkalarının niyetleri üzerinden konuşmak istemem.  Ben şu durumu görüyorum. Bugün de burada katıldığım TOBB konuşması esnasında söyledim. Irak’taki hedef, Türkmen kardeşlerimizi yurtlarından etmek, onların Suriye ile Irak arasındaki ortadaki bölgedeki yoğunluklarını dağıtmak, orasını başka gelişmeler için, Irak’ın bölünmesi, Kuzey Irak’taki gelişmelere hazırlıklı olmak, Suriye’nin Kuzey doğu bölgesinde ki hazırlıkları yapmak, bu iki bölge arasındaki demografik yapıyı değiştirmek ve Ortadoğu için biçilen, Türkiye’yi de etkileyecek olan haritanın hazırlanmasında önemli bir adım. Bakın biz Türkmen kardeşlerimize güvenli bölge yaratma hususunda bir şey yapmadık. Onlara insanı yardım hususunda bir şey yapmadık.  Ve onların binlercesi dağıldılar.

 

Bugün haberlerde görüyoruz ki, Amerika çok daha küçük bir azınlık olan Yezidileri kurtarmak için operasyon yapıyor. Ve Türkiye’nin desteğini istiyor. Türkiye yetkilileri kalkıyorlar bu destekten bahsederken, hiç Türkmenlerle ilgili bir adım atmadıkları halde, bu durumu laf arasında geçiştirmeye çalışıyorlar. Bu gerçekten Türk milletinin arzu ettiği dış politika mı? Bu milli menfaatlerimizi, milli çıkarlarımızı savunan dış politika mı?

Ben soruyorum, Kürt   kardeşlerimiz için 90’li yıllarda çok büyük fedak‰rlıklar yaptık.   Ve onlardan büyük bir kısmını, yüz binlercesini Türkiye’de misafir ettik. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, güvenli alanların yaratılması için, Türk diplomatları, Türk hariciyesi çok büyük çalışma yaptı. O günkü hükümetin desteği, Rahmetli Turgut Özal Beyin Cumhurbaşkanımız olarak desteği ile bunu yaptık. Onları Türkiye’de uzun müddet misafir ettikten sonra, o güvenli bölgelere taşıdık. Artık huzur içerisinde yaşıyorlar, o günden bu güne.

 

Biz en azından Türkmen kardeşlerimiz için bunu yapmalıydık. Türkmen kardeşlerimiz kapıya geliyorlar, mülteciler pasaportu yok, hüviyeti yok ama Türkmen oldukları belli. Grup halinde pasaportunuz yok diye itiyoruz. Öbür taraftan başkaları geldiği zaman kapılarımızı açıyoruz. Yani bu da izahı kabul olmayan bir şeydir. Bu tuhaf bir şeydir.

 

Suriyeliler geldiği zaman alıyoruz, Kürt kardeşlerimiz geldiği zaman alıyoruz, Türkmenler geldikleri zaman almıyoruz.    

“BENİM EVİMDE CAM YOK. EVİNDE CAM OLANLAR BUNA DİKKAT ETSİNLER” 

Sayın Erdoğan, sizinle ilgili “Kahire doğumlu, bu toprakların çocuğu değil” şeklinde bir açıklama yaptı. Oysa ki sadece siz değil, pek çok nedenlerden ötürü Anadolu’nun dışında doğmuş vatandaşlarımız var. Mesela devletimizin kurucu Atatürk Selanik doğumludur. Merhum Alparslan Türkeş Bey de Kıbrıs doğumludur. Bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?

Efendim bu milletin reddettiği bir söylem ve düşüncedir. Sizin de sorduğunuz gibi devletimizin, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, rahmetli Türkeş bey gibi bugün Meclis’te de, kabinede de yurt dışında doğmuş insanlar var. Şimdi bizim yüzbinlerce evladımız Almanya’da ya da Avrupa’da doğuyor, biz bunları ret mi edeceğiz? Bunlara sen milletvekili, bakan yada cumhurbaşkanı olmazsın mı deriz? Bir de bunlar benimle ilgili söyleniyor. Ben Türk oğlu Türk’üm. Türk’ün harman olduğu, yiğitlerin yetiştiği Bozok Yaylası’ndan, Yozgat’tan gelen köklü bir ailedenim. Bizim şeceremiz bellidir, ta Orta Asya’ya kadar gider, başka yere gitmez. Başka coğrafyaya da gitmez. Anam da öyledir, babam da öyledir. Bir Türk oğlu Türk’e bunu söylemek, bunun üzerinden siyasi rant yapmaya çalışmak ve milliyetçilikten dem vurmak ne kadar tuhaf bir şey. Benim evim sağlamdır. Benim evimde cam yok. Evinde cam olanlar buna dikkat etsinler.

 

Siz “ben Türk oğlu Türk’üm ve Türklüğümle gurur duyuyorum” diyorsunuz, daha önce “ben Gürcü’yüm” şeklinde açıklaması olan diğer adaylardan Sayın Erdoğan da geride bıraktığımız gün “bende Türk’üm” şeklinde yeni bir açıklama yaptı. Bununla ilgili bir yorumunuz olacak mı? 

 “İNSAN SÖZÜNE SADIK, SÖZÜNÜN ERİ OLMALIDIR” 

 

Ben hiçbir zaman kendi ifademi değiştirmedim. Yıllar önce ne söylediysem, bugün aynı şeyi söylüyorum, yarın da aynı şeyi söyleyeceğim. Başkalarının değişik şartlardaki değişik ifadelerini ucuz politikaların gerekleri olarak düşünüyorum. Yani insan sözüne sadık, sözünün eri olmalıdır.

 

Son zamanlarda katıldığınız bazı televizyon programlarında, özellikle şehit ailelerinin AKP’nin adına çözüm süreci diyerek başlattığı döneme ilişkin, hükümete olan itirazlarını ve şik‰yetlerini ifade ettiklerini söylediniz. İktidarın açılım süreci adını verdiği bu döneme ilişkin vatandaşın bakış açısı sizin gözlemlerinize göre nasıldır?

 

 “BİR ŞAİBEM YOK, VATAN UĞRUNA YAPMIŞ OLDUĞUM BİR HATA YOK, HİZMETLERİMİN ÖTESİNDE BÜTÜN DÜNYA BENİ TAKDİR ETMİŞ” 

Efendim en acı şey, şehit ailelerinin, anne ve babaların gözyaşları içerisinde söyledikleri şu cümledir: Biz evladımızı vatan uğruna şehit verdikten sonra, cenazelerinin kaldırılmasının ardından devlet kapımızı çalmadı. Bizim dertlerimizle ve meselelerimizle meşgul olmadı. Halimizle hem hal olmadı, derdimizle hem dert olmadı. Ama biz bakıyoruz ki hükümet ve devleti yönetenler, gidip bizim evlatlarımızı şehit edenlerle işbirliği yapıyorlar. Ve siyasi pazarlıklar içerisinde, seçim pazarlıkları içerisinde onlarla meşgul oluyorlar, bizimle hiç meşgul olmuyorlar.

Acaba biz evlatlarımızı boşuna mı vatan uğruna feda ettik diye soruyorlar ve ben bu konuyu çok defa söyledim. Fakat Sayın Başbakanımız İstiklal Marşı’ndaki bir mısraya takıldı. “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda” bölümüne takıldı, ben bunu doğru söylemişim, yanlış söylemişim. Tut ki ben yanlış söylemişim, tut ki ben İstiklal Marşı ile Çanakkale Şehitleri’ne şiirini karıştırmışım. Böyle bir şey yok da, tut ki oldu, bununla iki hafta Türk kamuoyunu meşgul ettiler. Demek ki tenkit edecek bir şey bulamıyor.

 

Bir şaibem yok, vatan uğruna yapmış olduğum bir hata yok, hizmetlerimin ötesinde bütün dünya beni takdir etmiş. Kendi devletim bana Devlet Üstün Hizmet Ödülü madalyası verdi. Ben İsrail lobisinden madalya almadım. Filistin’den ve Türkiye’den aldım. Bu bana yeter.

 

Artık seçime saatler kaldı. Siz de kampanya çalışmanızın son durağı olan Balıkesir ve Manisa Soma ziyaretine gidiyorsunuz. Türk Milleti’ne gazetemiz aracılığı ile son olarak neler söylemek istersiniz?

 “BEN ANADOLU’DA SESSİZ YIĞINLARIN AYAK SESLERİNİ DUYDUM” 

 

Şunu söylüyorum Türk Milleti Pazar günü sandığa gitsin, oyunu kullansın. Türkiye’ye içerde huzuru getirecek, dışarda itibarı getirecek adayını seçsin. Milletin adayını, Türk Milleti’nin adayını seçsin. Birinci ricam budur.

 

İkinci ricam, oyuna sahip olsun, sandığa sahip olsun. İlçe ve il kurullarındaki işlemlere sahip olsun. Çünkü sandıktaki oya sahip olmak yetmiyor. İlçe ve il kurullarında farklı şeyler olabiliyor. 30 Mart seçimindeki tecrübelerden yararlanmamız lazım. Orada yapılan yanlışları biz biliyoruz.

 

Bu seçim sürecinde oylamaların sayımı uzun sürmeyecek. Çünkü üç aday var, öyle yüzlerce aday yok. O bakımdan buna sahip çıkılsın. Ben bu seçimlerden çok büyük oranda kazançlı çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü ben Anadolu’da sessiz yığınların ayak seslerini duydum.

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortMebbisstarzbetpiabetbonusxslotmarsbahisistanbul escort bayantarafbetbahiscommarsbahisbettiltholiganbetbetebetbetebetparibahisFenomenbetcasibom giriştarafbetbetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisgrandpashabetgrandpashabetBetpas thebarbeehousewife.comcasibomJojobet JojobetJojobet girişlunabetgaziantep escortgaziantep escortbahiscomhacklinkgüvenilir slot siteleriholiganbetgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzajojobet güncel girişjojobet girişcasibom girişgiriş jojobetgiriş jojobetgiriş jojobetgiriş jojobetjojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş günceljojobet giriş güncelcasibomjojobet giriş günceltipobet girişgrandpashabet girisgrandpashabetmatbet girişgrandpashabetmarsbahisGrandpashabetgüvenilir bahis siteleriasyabahis girişmatadorbetjojobetjojobetsahabetcasibom girişmatbetbetparkonwinmatbet girişholiganbetjojobetcasibomjojobetcasibomjojobetjojobetjojobetmeritkingcasibomjojobetcasibomjojobetdeneme bonusuMarsbahisimajbetjojobetjojobet girişmarsbahishacklinkextrabet giriştümbet1jojobet giriş günceljojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet güncel girişjojobet giriş216jojobetimajbetAtaşehir Escortcasibomcasibomjojobet girişjojobetcasibomjojobetjojobetjojobetjojobetmarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobet girişOnwinMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otellerikavbetdinamobetjojobetjojobet girişdeneme bonususahabetelitcasinodeneme bonusu veren sitelercasibomcasibomcasibomcasibomdumanbetjojobetjojobet girişqueenbetcasibom girişmeritkinghiltonbetcasibomcasibomcasibomcasibomjojobetcasibombahsegelsekabetholiganbetjojobetnakitbahismatbetonwinjojobetcasibomjojobetbetkanyontipobetmarsbahiscasibomholiganbetmatbetmarsbahismarsbahis
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort